Pokaz robota rysującego i elektronicznej harfy laserowej, warsztaty z hydroponiki i podstaw krawiectwa, strefa projektowa, wykłady z zakresu marketingu. To część atrakcji dla uczestników dni otwartych PCI ProtoLab Rzeszów (13-14 grudnia).
Dni otwarte PCI są zarówno dla grup szkolnych i studenckich, jak i osób indywidualnych. Nowy budynek PCI przy ul. Lenartowicza to blisko 400 m kw. wyposażonych pracowni, z których mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy.
12 grudnia odbędzie się uroczysta inauguracja z udziałem władz województwa, natomiast przez dwa kolejne dni – 13 i 14 grudnia – uczniowie i studenci będą mogli wziąć udział w warsztatach w nowych pracowniach.
– Zaprezentujemy projekty, które dotychczas powstały w naszych przestrzeniach, a nasi specjaliści opowiedzą o możliwościach wykorzystania każdej z sześciu pracowni – zapowiada Barbara Ślęk-Wojtowska, menadżer zespołu edukacji i animacji w PCI ProtoLab.
W pracowniach będą warsztaty z hydroponiki, podstawy druku 3D, zajęcia z obróbki drewna i metalu za pomocą elektronarzędzi i narzędzi ręcznych, prezentacja podstawowych narzędzi do tworzenia układów elektronicznych i warsztaty z podstaw krawiectwa.
W strefie projektowej, podkarpaccy studenci i uczniowie zaprezentują opracowane przez siebie projekty, m.in. urządzenia wykorzystującego sztuczną inteligencję do pomocy osobom słabowidzącym oraz niedowidzącym, rakiety czy łazika elektrycznego.
W ProtoLab można korzystać ze sprzętu w sześciu pracowniach: media VR, biogreen, tekstylnej&wearables, elektronicznej, szybkiego prototypowania oraz warsztatu-modelarni.
Program dni otwartych PCI ProtoLab (13-14 grudnia):
10:00-18:00 – zwiedzanie pracowni i przestrzeni PCI ProtoLab – otwarte mini warsztaty na pracowniach PCI ProtoLab (tekstylnej, elektronicznej, warsztat-modelarnia, prototypowania i druku 3D, bio green, VR i media) w ciągu całego dnia:
– podstawy hydroponiki,
– podstaw szycia i obsługi maszyn,
– lutowanie i obsługa sprzętu w pracowni,
– termoformowanie, obróbka wydruków 3D, praca z drewnem,
– druk 3D i szybkie prototypowanie, modelowanie i przygotowanie wydruków,
– technologia VR.
10:00-18:00 – prezentacja wybranych projektów studenckich, uczniowskich, makerskich i innych m.in.:
– projekt doniczki hydroponicznej,
– rakieta Orzeł 7,
– pierwszy polski satelita naukowy Centrum Badań Kosmicznych PAN,
– modele samolotów udźwigowych EUROAVIA,
– projekt Vides,
– rakieta Orzeł 7,
– projekt sondy balonu stratosferycznego,
– SKNI Tool – projekt kosmicznego narzędzia,
– quad elektryczny KN VDesign,
– aplikacje wykorzystujące dane NASA – finaliści Subcarpathian Space Apps Challenge 2022: Mleczni ludzie i aplikacja YourSun,
– draw robot, harfa laserowa, shadow hand.
11:00-13:00 – warsztat hydroponiki #1 (aula na piętrze 2)
14:00-16:00 – warsztat z hydroponiki #2 (pracownia bio green lab – piętro 1)
We wtorek, 13 grudnia uczniowie oraz studenci będą również mieli okazję uczestniczyć w dwóch wykładach z zakresu marketingu i budowania marki:
11:00-12:00 – wykład „Archetyp marki” – Daria Pyziak, Koło Naukowe Forma – Koło Naukowe Kreowania Wizerunku, WSIiZ
12:00-14:00 – warsztaty „Jak kreować swój wizerunek w social mediach” – warsztaty fotografii biznesowej – Jakub Głogowski, Koło Naukowe Fotogrfii Noise – WSIiZ
oprac. (ram)
redakcja@rzeszow-news.pl