Fot. Piotr Woroniec jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Marcin Deręgowski
Reklama

Od kilku lat mieszkańcy osiedli Dąbrowskiego, Grota Roweckiego i Piastów proszą o dom kultury. Ma on powstać w miejscu starej biblioteki uniwersyteckiej, tylko, że lokal jest dość mały i bez parkingu.

Dawniej przy ul. Dąbrowskiego 83 mieścił się Dom Kultury WSK „Gambit”. Znajdowała się w nim sala kinowa, działały różne kółka muzyczne i plastyczne. Odbywały się koncerty rockowe. WSK postanowiła sprzedać budynek. Nowym właścicielem został Uniwersytet Rzeszowski, który zlokalizował tu Instytut Muzyki i wyremontował budynek. Tym samym funkcja domu kultury stała się miejscem dydaktyki studentów UR.

– Kiedy zostałem radnym, sprawa braku Domu Kultury była bardzo mocno podnoszonym tematem w czasie moich konsultacji z Radami Osiedli: Piastów, Dąbrowskiego i gen. Grota Roweckiego. Rozpoczęły się poszukiwania terenu dla nowego Domu Kultury. Warunkiem było to, że będzie to działka miejska w lokalizacji dostępnej dla trzech osiedli – wspomina Marcin Deręgowski (PO), miejski radny.

Dyskusje toczyły się o działki przy ul. Dominikańskiej oraz przy al. Batalionów Chłopskich. Okazało się, że pierwsza była za wąska, a drugie miejsce miało słabą dostępność komunikacyjną.

W tzw. między czasie pojawiła się propozycja, aby przejąć teren po magazynie wojskowym w pobliżu kościoła Garnizonowego przy ul. Reformackiej i stworzyć tam Centrum Sztuki Współczesnej. Kilkuletnie starania miasta o ten teren spaliły na panewce, ponieważ ostatecznie ratuszowi nie udało się porozumieć z proboszczem tamtejszej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Księża w sąsiedztwie byłego magazynu wojskowego, który spłonął w 1994 roku, mają budynki gospodarcze oraz garaże. Bez przejęcia przez miasto tych terenów pod budowę CSW inwestycja nie miała po prostu racji bytu.

W związku z planami budowy CWK miasto rok temu chciało nieodpłatnie przekazać lokal po starej bibliotece uniwersytetowi.  Podjęto jednak decyzję, że lepiej to miejsce wykorzystać na rzecz mieszkańców.

Następnie wraz z przewodniczącymi Rad Osiedla Piastów, Dąbrowskiego i Generała Grota Roweckiego wystosowano apel do Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, aby ten lokal przeznaczyć na dom kultury.

– I tak też się stało, po ostatnim spotkaniu prezydenta z mieszkańcami tych osiedli, padła publiczna deklaracja w przedmiocie zagospodarowania tego miejsca i stworzenia domu kultury – wyjaśnia Marcin Deręgowski.

– Skoro w ostatnich latach wyremontowano domy kultury na Słocinie, przy ul. Herbowej oraz w Miłocinie, sądzę że już najwyższy czas na dom kultury przy ul. Dąbrowskiego. Miejsce jest doskonale skomunikowane. Jedynie mankamentem jest brak parkingów przy samym lokalu, jak i jego wielkość (ok. 500 m2), ale to dopiero początek – dodaje.

Póki co na realizacje tego celu miasto zapisało w budżecie 60 tys. zł.  Remont obiektu, który obejmie przystosowanie lokali do potrzeb domu kultury ma rozpocząć się pod koniec roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama