Reklama

Budowa domu dla wielu osób jest największym przedsięwzięciem finansowym w życiu, która pochłania co najmniej kilkaset tys. zł. Własny, niezależny budynek wzniesiony na prywatnej działce jest marzeniem wielu rodzin z Rzeszowa i Podkarpacia. Jak zatem przejść do realizacji ambitnych planów? Podpowiadamy, o czym pamiętać w związku z finansowaniem budowy.

Jakie będą koszty inwestycji?

Znalezienie odpowiedzi na powyższe pytanie jest fundamentalne na pierwszym etapie planowania inwestycji. Określenie kosztów budowy determinuje dalsze działania, w tym starania o sfinansowanie całego przedsięwzięcia.

Skoro marzysz o domu w Rzeszowie, sprawdź ceny działek w okolicach, w których chcesz zamieszkać. Skalkuluj, jakiej wielkości ma być Twój budynek i jakie są koszty realizacji wybranego projektu. Wydatki są też ściśle zależne od Twojej wizji, jak ma powstać dom:

  • wzniesiony samodzielnie lub z pomocą ekipy budowlanej,
  • na podstawie gotowego lub unikatowego projektu architektonicznego,
  • na osiedlu deweloperskim lub indywidualnie kupionej działce,
  • jako dom z prefabrykatów (oddawany „pod klucz” nawet po 1-2 dniach błyskawicznej budowy) lub wykonany z innych materiałów.

Zapewne znasz już orientacyjne koszty działek czy domów o pożądanej powierzchni i charakterystyce, np. od rodziny i znajomych. Skonfrontuj te informacje z aktualnymi cennikami, sprawdzając jak najwięcej dostępnych możliwości. Dokładnie określ, ile pieniędzy będziesz potrzebować na spełnienie marzeń o własnym domu w Rzeszowie.

Oszczędności i darowizny

Stosunkowo niewiele Polaków może sobie pozwolić na sfinansowanie budowy domu z własnych środków. Dla reszty oszczędzanie ma raczej na celu zgromadzenie funduszy, które posłużą jako wkład własny kredytu hipotecznego lub ułatwią stopniowe wyposażanie i aranżowanie nowego domu. Jeżeli jednak dysponujesz spadkiem, np. mieszkaniem po babci, jego sprzedaż na rynku wtórnym jest okazją do zgromadzenia pokaźnej sumy, z której można sfinansować część lub całość budowy domu.

Pozostając przy tym wątku, warto wspomnieć też o darowiznach, np. ze strony bliskiej rodziny. Pamiętaj jednak, żeby przekazywanie środków sformalizować odpowiednią umową, a w razie konieczności – opłacić należny podatek od darowizny (zależny od grupy podatkowej i wartości przedmiotu).

Kredyt hipoteczny – sposób na sfinansowanie budowy domu

W wielu sytuacjach dla mieszkańca Rzeszowa i okolic kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na sfinansowanie budowy własnego domu. To bardzo poważne zobowiązanie, zwykle na dziesiątki lat. Skoro masz w perspektywie tak długi czas spłacania kolejnych rat kredytu, poszukaj oferty banku, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza finansowo.

W powyższym celu skontaktuj się z doradcą podatkowym oraz skorzystaj z internetowych narzędzi, takich jak porównywarka kredytowa finanse.rankomat.pl. Nie ograniczaj się jedynie do propozycji pojedynczego banku, np. zatrudniającego znajomą osobę lub placówki, w którym posiadasz rachunek osobisty. Dobrą praktyką jest dokładne zestawienie ofert banków i porównanie ich pod kątem wybranych parametrów.

Aby otrzymać kredyt, konieczna jest odpowiednia zdolność kredytowa, która zależy przede wszystkim od osiąganych zarobków. Ważna jest też „czysta” historia kredytowa, z której wynika, że wszelkie zobowiązania były spłacane w terminie, bez opóźnień i kłopotów. Do otrzymania kredytu hipotecznego na budowę domu potrzebujesz wkładu własnego, czyli sumy wynoszącej co najmniej 10% wartości umowy.

Reklama