Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

Dr Ryszard Ziemiakowicz, chirurg z 42-letnim stażem, wrócił na stanowisko kierownika Kliniki Ogólnej i Onkologicznej KSW nr 1. Niespodziewanie stracił je w październiku. 

– Od trzech miesięcy toczymy batalię o normalność w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 – mówił w ubiegłą środę radny sejmiku wojewódzkiego Jacek Kotula (PiS).

Tamtego dnia złożył też zawiadomienie do rzeszowskiej prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w szpitalu przy ul. Szopena. Chodzi m.in. o urządzanie „nocnych” konkursów przez administrację szpitala.

To właśnie Kotula, jako pierwszy, na przełomie listopada i grudnia, ujawnił konflikt w KSW nr 1, a w jego efekcie były już p.o. dyrektora szpitala Marek Wiater usunął ważnych dla regionu specjalistów – 31 października dr. n. med. Ryszarda Ziemiakowicza, 30 listopada dr. hab. n. med. Krzysztofa Gutkowskiego, prof. UR – oraz dwie pielęgniarki

Od tamtej pory radny PiS stara się o przywrócenie medyków do szpitala – konflikt ten szczegółowo opisaliśmy TUTAJ. Na początku 2021 roku osiągnął w tej materii pierwszy sukces. 1 stycznia do pracy w KSW nr 1 wrócił bowiem dr Ziemiakowicz. 

– Obecnie pełniący obowiązki dyrektora szpitala Janusz Ławiński zaprosił mnie na rozmowy. Złożył mi propozycję powrotu na stanowisko kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej bez warunków wstępnych. Przyjąłem ją. Pracuję od Nowego Roku – potwierdza w rozmowie z nami dr Ryszard Ziemiakowicz. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dr Ziemiakowicz to chirurg z 42-letnim stażem, od kwietnia pełnił obowiązki kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Próby usunięcia go ze stanowiska trwały od końca sierpnia. Ostatecznie wypowiedzenie umowy Ziemiakowicz otrzymał z końcem października. Zastąpił go lekarz z Krakowa, prof. Andrzej Komorowski. W stolicy Podkarpacia miał kierować nie tylko kliniką chirurgii, lecz także prowadzić zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ze stanowiska w szpitalu prawdopodobnie jednak zrezygnował. 

Czy prof. Gutkowski także odzyska posadę? – W dalszym ciągu nie ma zwrotu w jego sprawie – twierdzi Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego, który jeszcze niedawno trzymał pieczę nad podkarpacką służbą zdrowia.

Prof. Gutkowski jest specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii, w szpitalu przy ul. Szopena kierował Kliniką Gastroenterologii i Hepatologii, był wicedyrektorem szpitala ds. klinicznych i lecznictwa. Wspólnie z dr. Ziemiakowiczem leczyli beznadziejne przypadki. 

W czwartek próbowaliśmy porozmawiać z dyrektorem Januszem Ławińskim na temat przyszłości prof. Krzysztofa Gutkowskiego. Bezskutecznie. 

marcin.czarnik@rzeszow-news.pl

Reklama