Drugi przetarg na przebudowę ulicy Grunwaldzkiej. Wydłużono termin prac

Z 10 do 14 miesięcy został wydłużony termin przebudowy ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie. 9 maja miasto otworzy oferty firm. 

 

Wizualizacje: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

To drugi przetarg, gdy w lutym miasto unieważniło pierwsze postępowanie. Wtedy do przetargu zgłosił się tylko Strabag. Złożył astronomiczną ofertę na kwotę 15,8 mln zł. Miasto na przebudowę Grunwaldzkiej zaplanowało ok. 3,7 mln zł. 

– Jesteśmy gotowi dołożyć do inwestycji, ale nie aż tyle – mówili kilka tygodni temu miejscy urzędnicy.

Więcej czasu na przebudowę

Już w trakcie pierwszego przetargu do miasta docierały sygnały, że wyznaczony termin prac (10 miesięcy) jest mocno wyśrubowany. Firmy twierdziły, że musiałyby do robót zaangażować więcej pracowników i sprzętu, co generuje dodatkowe koszty.

W efekcie wiele firm zrezygnowało ze składania ofert, a jedna – Strabagu – okazała się ogromnie wysoka. Przetarg ogłoszono po raz drugi. – Oferty otworzymy 9 maja – zapowiada Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Tym razem miasto wydłużyło termin prac modernizacji deptaka – z 10 do 14 miesięcy od daty podpisania umowy. Miasto przewiduje, że umowa z wykonawcą zostanie zawarta w czerwcu br., pod warunkiem, że oferty będą i do zaakceptowania przez władze Rzeszowa.

To oznacza, że modernizacja ulicy Grunwaldzkiej zakończyłaby się w okresie wakacji 2024 roku. Nie uda się realizacja pierwotnego planu, który zakładał finał przebudowy deptaka jeszcze w tym roku. – Zakresu inwestycji nie zmieniliśmy – dodaje Artur Gernand. 

Jak przebudują deptak? 

Firma, która wygra przetarg, będzie musiała wymienić nawierzchnię – obecną kostkę brukową na płyty granitowe, tak jak stało się to wcześniej na ulicach Kościuszki i 3 Maja. Zmieniony projekt przebudowy ulicy Grunwaldzkiej przewiduje nasadzenia zieleni.

Po prawej stronie deptaka posadzonych zostanie ponad 40 grabów wąskokolumnowych. Po lewej będą graby w donicach. W sąsiedztwie budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego posadzone zostaną klony. W sumie na ul. Grunwaldzkiej ma być ponad 50 drzew.

Drzewa rosnące na wysokości UR zostaną zachowane. Utworzenie będą dwa dodatkowe szpalery drzew. Bliżej kamienic stojących po stronie wschodniej, drzewa mają rosnąć w donicach. Od strony zachodniej zostaną posadzone w gruncie.

Wzdłuż deptaka pojawią się również nowe ławki, parklety i kosze na śmieci. Projekt zakłada także utworzenie monumentu z inskrypcją – pomnika Grunwaldzkiego, renowację zdroju ulicznego oraz montaż stojaków rowerowych. Latarnie będą miały oprawy LED.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama