Dwa nowe szynobusy przyjechały do Rzeszowa. Za ponad 30 mln złotych [FOTO]

Bezpieczne, komfortowe, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – tak można powiedzieć o dwóch nowych szynobusach, które na Podkarpacie dostarczyła nowosądecka firma Newag. 

 

Oba 43-metrowe szynobusy w czwartek w południe zaprezentowano na rzeszowskim dworcu kolejowym. To dwuczłonowe pojazdy spalinowe, które trafią na niezelektryfikowane trasy podkarpackie. Będą jeździć m.in. na trasie do Stalowej Woli, a w czasie wakacji zawiozą też turystów z Rzeszowa do Sandomierza i z powrotem.

Szynobusy kosztowały prawie 33 mln zł. Zamówił je samorząd podkarpacki. Pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego na Podkarpaciu na lata 2014-2020, z którego samorząd łącznie kupi dziewięć szynobusów za 150 mln zł. 

Każdy z szynobusów ma ponad 250 miejsc dla pasażerów, w tym 115 miejsc siedzących i 10 uchylnych. Czworo drzwi wejściowych dla pasażerów (po dwa na stronę) ma ułatwiać szybkie wsiadanie i wysiadanie.

Szynobusy wyposażone są w nowoczesne systemy napędu, sterowania i diagnostyki pokładowej pociągu, są energooszczędne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w pojazdach są też defibrylatory, rampy dla pasażerów na wózkach, miejsca na rowery, biletomaty na gotówkę i karty płatnicze, oraz WiFi i gniazdka do zasilania laptopów.

– Do województwa podkarpackiego, jako pierwsze w Polsce, trafiły pojazdy w pełni zgodne z normą TSI [najnowsze normy kolejowe – przyp. red.] – mówił podczas pierwszej podróży Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Maksymalna prędkość szynobusów wynosi 130 km/h. – Uzupełniają one naszą ofertę nowoczesnego taboru dla mieszkańców regionu. Już niedługo rusza sezon turystyczny. Chcemy turystów zawieźć w weekendy na Roztocze, do Sandomierza, w Bieszczady – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Na obsługę serwisową nowych szynobusów województwo wyda ponad 7,3 mln zł. Naprawy będą prowadzone, gdy pociągi osiągną przebieg 2,4 mln km. Newag na Podkarpacie za kilka miesięcy dostarczy kolejne cztery szynobusy, tym razem elektryczne: dwa trójczłonowe, dwa czteroczłonowe. 

Na Podkarpaciu obecnie jeździ 21 szynobusów – 9 elektrycznych i 12 spalinowych. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama