Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a finał w 2018 – to plan gruntownej modernizacji dworca podmiejskiego w Rzeszowie. W piątek ruszył przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.

– Będziemy mieć dworzec z prawdziwego zdarzenia – cieszy się Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Dworzec Komunikacji Lokalnej, czyli tzw. dworzec podmiejski, znajduje się pod wiaduktem Śląskim niedaleko Galerii Rzeszów w centrum miasta. Jest w opłakanym stanie. Z dworca korzystają głównie prywatni przewoźnicy, m.in. Polski Bus, czy PKS. Tylko w 2016 roku dworzec obsłużył ok. 800 tys. pasażerów, każdego dnia z korzysta z niego ponad 2 tys. pasażerów.

Właścicielem 50-arowego placu, wybrukowanego zabytkową kostką, jest miasto Rzeszów. Od wielu lat ratusz szukał pomysłu, jak ożywić tę część centrum. W końcu udało się przygotować koncepcję przebudowy dworca, a w piątek ZTM ogłosił przetarg na wybór firmy, która zajmie się inwestycją.

– Od strony Galerii Rzeszów powstanie nowy dwukondygnacyjny budynek do 200 m kw. Będzie w nim poczekalnia, nowoczesna przechowalnia bagażów, punkt informacyjny, punkt sprzedaży biletów, dyżurka do obsługi ruchu, na poziomie -1 nowe toalety – wylicza Anna Kowalska.

Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie
Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

Na dworcu zostaną również zamontowane elektroniczne tablice o odjazdach i przyjazdach autobusów, powstanie parking rowerowy, a także parking, gdzie będzie można zaparkować samochód na kilkanaście minut. Cały teren będzie maksymalnie doświetlony.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Po modernizacji dworca, pasażerowie nie będą musieli wchodzić na płytę placu. Poszerzone zostaną chodniki wokół dworca, a przeszklone i zadaszone wiaty będą tworzyć swoisty wieniec.  

Cały teren dworca będzie naszpikowany fotowoltaiką. Panele słoneczne, które będą pozyskiwać prąd, zostaną zamontowane w dachach wiat przystankowych. Zgromadzony prąd będzie wykorzystywany do wieczornego i nocnego oświetlenia dworca.

Wprowadzona zostanie również nowa organizacja ruchu. Dworzec będzie można opuścić z ulicy Towarnickiego, przejeżdżając przy VI Liceum Ogólnokształcącym i wjeżdżając na al. Piłsudskiego w kierunku ronda Dmowskiego. Plac będzie służył tylko autobusom komunikacji miejskiej i prywatnym przewoźnikom.

– Inwestycję szacujemy na ok. 28 mln zł. Chcemy, by prace budowlane rozpoczęły się w tym roku i zakończyły w 2018. Budowa nowego dworca będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i buduj” – tłumaczy Anna Kowalska.

Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie
Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama