Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie
Reklama

Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a finał w 2018 – to plan gruntownej modernizacji dworca podmiejskiego w Rzeszowie. W piątek ruszył przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.

– Będziemy mieć dworzec z prawdziwego zdarzenia – cieszy się Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Dworzec Komunikacji Lokalnej, czyli tzw. dworzec podmiejski, znajduje się pod wiaduktem Śląskim niedaleko Galerii Rzeszów w centrum miasta. Jest w opłakanym stanie. Z dworca korzystają głównie prywatni przewoźnicy, m.in. Polski Bus, czy PKS. Tylko w 2016 roku dworzec obsłużył ok. 800 tys. pasażerów, każdego dnia z korzysta z niego ponad 2 tys. pasażerów.

Właścicielem 50-arowego placu, wybrukowanego zabytkową kostką, jest miasto Rzeszów. Od wielu lat ratusz szukał pomysłu, jak ożywić tę część centrum. W końcu udało się przygotować koncepcję przebudowy dworca, a w piątek ZTM ogłosił przetarg na wybór firmy, która zajmie się inwestycją.

– Od strony Galerii Rzeszów powstanie nowy dwukondygnacyjny budynek do 200 m kw. Będzie w nim poczekalnia, nowoczesna przechowalnia bagażów, punkt informacyjny, punkt sprzedaży biletów, dyżurka do obsługi ruchu, na poziomie -1 nowe toalety – wylicza Anna Kowalska.

Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie
Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

Na dworcu zostaną również zamontowane elektroniczne tablice o odjazdach i przyjazdach autobusów, powstanie parking rowerowy, a także parking, gdzie będzie można zaparkować samochód na kilkanaście minut. Cały teren będzie maksymalnie doświetlony.

Po modernizacji dworca, pasażerowie nie będą musieli wchodzić na płytę placu. Poszerzone zostaną chodniki wokół dworca, a przeszklone i zadaszone wiaty będą tworzyć swoisty wieniec.  

Cały teren dworca będzie naszpikowany fotowoltaiką. Panele słoneczne, które będą pozyskiwać prąd, zostaną zamontowane w dachach wiat przystankowych. Zgromadzony prąd będzie wykorzystywany do wieczornego i nocnego oświetlenia dworca.

Wprowadzona zostanie również nowa organizacja ruchu. Dworzec będzie można opuścić z ulicy Towarnickiego, przejeżdżając przy VI Liceum Ogólnokształcącym i wjeżdżając na al. Piłsudskiego w kierunku ronda Dmowskiego. Plac będzie służył tylko autobusom komunikacji miejskiej i prywatnym przewoźnikom.

– Inwestycję szacujemy na ok. 28 mln zł. Chcemy, by prace budowlane rozpoczęły się w tym roku i zakończyły w 2018. Budowa nowego dworca będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i buduj” – tłumaczy Anna Kowalska.

Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie
Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.