Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Zajęcia w nadchodzącym semestrze letnim będą w formie hybrydowej. Zapisy rozpoczną się 14 lutego i potrwają tydzień.

W zajęciach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze letnim 2022 mogą  uczestniczyć wszystkie dzieci z Podkarpacia w wieku 7-12 lat. Do udziału w zajęciach zachęca Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zapisy online rozpoczną się 14 lutego o godz. 10:00 i potrwają do 21 lutego (włącznie). 

To już kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Rzeszowie w czasach pandemii COVID-19. Ubiegłe semestry były całkowicie w formie zdalnej, zarówno wykłady jak i warsztaty. W filiach DUT stopniowo przechodzono do zajęć stacjonarnych, dlatego nadchodzący semestr przyniesie również dla Rzeszowa pewną zmianę.

– Dla uczestników DUT w Rzeszowie prowadzić będziemy wykłady online, natomiast warsztaty, w małych grupach – będą odbywać się stacjonarnie – wyjaśnia Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji. 

Zmiany są również w rekrutacji na zajęcia. Pierwszy etap to rejestracja dzieci poprzez zapisy na wykłady online (14-21 luty), natomiast drugi etap to zapisy na warsztaty stacjonarne – prowadzone w późniejszym terminie tylko dla dzieci zapisanych na wykłady.

Uczestnicy warsztatów zostaną wybrani poprzez losowanie spośród osób zapisanych na wykłady. Tylko osoby, które zaznaczą przy zapisach na wykłady chęć wzięcia udziału w losowaniu, podejdą do rekrutacji na warsztaty.

Losowanie wprowadzono ze względu na ogromną ilość chętnych. Liczba miejsc na wykłady online będzie nieograniczona, natomiast w warsztatach stacjonarnych będzie mogło wziąć udział 120 uczestników.

Aby zapisać dzieci na zajęcia wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia.

Szczegóły rekrutacji i jej poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora w zakładce „Rejestracja”. Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Organizatorzy zapewniają uczestnikom niezbędne materiały – pamiątkowy indeks i identyfikator oraz „Zestaw Naukowca” do samodzielnego eksperymentowania w domu.

W semestrze letnim uczestnicy wykładów dowiedzą się, jak zadbać o swój mózg, by osiągnąć „super moc” we wszystkim co robią w życiu. Przeprowadzą eksperymenty, których głównym bohaterem będzie jajko, dowiadując się przy tym jakie są inne jego zastosowania poza kulinarnymi.

Odbędą też „kosmiczną” wycieczkę na orbitę Ziemi, skąd obejrzą najbardziej znane, największe wulkany tworząc przy tym kilka doświadczeń „wulkanicznych”. Na koniec przeniosą się w czasy historyczne Rzeczypospolitej XVII wieku dowiadując się, kto wówczas odwiedzał Polskę i co takiego tam w ogóle robił.

Podczas wykładów online będzie można zadawać pytania prowadzącemu. Każde dziecko zapisane na warsztaty odbędzie cykl dwóch warsztatów z dziedziny biologii.

Uczestnicy dowiedzą się, czym jest aerobiologia oraz poznają nowoczesne techniki badawcze wykorzystywane w monitoringu powietrza. Zobaczą mikroskopijny świat zarodników grzybów, ale także dowiedzą się, jak ważnym enzymem dla komórek zwierzęcych i roślinnych jest katalaza.

Warsztaty będą na Uniwersytecie Rzeszowskim (kampus Zalesie, bud. D9). Zajęcia mają pokazać małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Prowadzone są przez naukowców, wykładowców i popularyzatorów nauki z całej Polski. Pytania można kierować mailem: info@dolinawiedzy.pl lub pod numer: 17 888 60 03. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama