Od czerwca 2017 do maja 2018 roku Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Preszowski (Słowacja) realizowały projekt pn. Wspólne dziedzictwo: pogranicze słowacko-polskie w epoce brązu (INT/EK/PO/1/I/B/0070), dofinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (85%) w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2014–2020.
Jego celem było zwrócenie uwagi na dziedzictwo archeologiczne pogranicza słowacko-polskiego, wspólne tradycje ludności żyjącej w przeszłości po obydwu stronach Karpat, jak również na potrzebę ochrony zabytków dokumentujących pradzieje regionu. Tematyka przedsięwzięcia skoncentrowana była na epoce brązu, czyli okresie od XXIV/XXIII do około połowy VIII wieku p.n.e. Działania w ramach projektu skierowano zwłaszcza do osób spoza środowiska naukowego i do mieszkańców obszaru pogranicza.
Jednym z zadań kończących współpracę obydwu uniwersytetów jest konferencja organizowana w dniach 21–23.05.2018 roku w Rzeszowie. Obrady zaplanowano w dwóch blokach tematycznych – „Badania archeologiczne nad epoką brązu na pograniczu słowacko-polskim” oraz „Ochrona i promocja dziedzictwa archeologicznego na pograniczu słowacko-polskim – osiągnięcia, problemy, perspektywy”.
Do udziału w dyskusji zaproszono archeologów, pracowników placówek muzealnych i instytucji zajmujących się ochroną zabytków, przedstawicieli stowarzyszeń oraz samorządów, na terenie których odkryto zabytki uwzględnione w projekcie.
Podczas konferencji otwarta zostanie także wystawa „Modele 3D artefaktów z epoki brązu”, prezentowana wcześniej w siedzibie Uniwersytetu Preszowskiego. Jest ona efektem jednego z zadań projektu, polegającego na zeskanowaniu i wydruku w technice 3D 24 zabytków z epoki brązu, zdeponowanych w muzeach i innych instytucjach na terenie województwa podkarpackiego i Samorządowego Kraju Preszowskiego.
Po zakończeniu konferencji będzie można je oglądać do 08.06.2018 roku w siedzibie Uniwersyteckiej Składnicy Materiałów Archeologicznych w Rzeszowie. Projekt zakończony zostanie trzyjęzyczną (polsko-słowacko-angielską) publikacją, która udostępniona będzie bezpłatnie także w formie elektronicznej. Informacje związane z konferencją i realizacją projektu dostępne są za pośrednictwem strony:
redakcja@rzeszow-news.pl