Zdjęcie: Viva – akcja dla zwierząt

W środę na rzeszowskiej okrągłej kładce zawisł transparent „Miliony zwierząt nie mogą dłużej czekać”. Akcja fundacji Viva ma przypomnieć politykom o tzw. piątce dla zwierząt. 

25 listopada obchodzony jest Dzień Bez Futra. Z tej okazji aktywiści przypominają politykom o tzw. piątce dla zwierząt, dzięki której w Polsce ma obowiązywać zakaz hodowli zwierząt na futra.

W centrach kilkunastu miast działacze fundacji na rzecz zwierząt wywiesili transparenty „Miliony zwierząt nie mogą dłużej czekać”. W Rzeszowie podobny baner znalazł się na okrągłej kładce nad al. Piłsudskiego. Przygotowali go przedstawiciele grupy Viva – akcja dla zwierząt.

– W Polsce co roku na futro zabija się w brutalny sposób 6 mln zwierząt. Pod tym względem jesteśmy na drugim miejscu w Europie, a trzecim na świecie. Inne kraje zakazują tego procederu, a nawet przyspieszają wprowadzenie w życie zakazów ze względu na podatność norek na COVID. My tymczasem zostajemy w tyle – twierdzi Barbara Łukasz, koordynator lokalnej grupy Vivy w Rzeszowie.

Łukasz przypomina też, że 18 września o godz. 1:00 w nocy 356 posłanek i posłów zagłosowało za głębokimi zmianami dotyczącymi ochrony zwierząt w Polsce, czyli za tzw. „piątką dla zwierząt”.

– „Piątka” miała być ponownie procedowana w Sejmie 27 października, ale w ostatniej chwili bez żadnego wyjaśnienia została zdjęta z porządku obrad. Do tej pory nie pojawił się zapowiadany przez niektórych posłów PiS nowy projekt ustawy – dodaje działaczka Vivy Rzeszów.

Jej zdaniem każdy rok opóźnienia we wprowadzeniu ustawy to kilkanaście milionów zwierząt hodowanych i zabijanych w wyjątkowo okrutny sposób.

– Apelujemy do polityków o jak najszybszy powrót do prac nad nowelizacją. Badania wskazują, że zakaz hodowli zwierząt na futra popiera ponad 80 procent społeczeństwa – mówi Barbara Łukasz. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama