Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Pomnik Józefa Piłsudskiego, cokół i jego najbliższe otoczenie ma być gotowe do końca października – tak przynajmniej wynika z przetargu, który w piątek ogłosił ratusz. Jeśli się uda, marszałek na placu Wolności w Rzeszowie zostanie odsłonięty 11 listopada.

Nie ma na to szansy – tak miejscy urzędnicy na początku sierpnia komentowali dywagacje, czy pomnik marszałka Piłsudskiego zostanie odsłonięty 11 listopada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta ratusz zdanie zmienił i uznał, że choć czasu jest mało, to jednak podejmie wyzwanie i postara się, aby pomnik był gotowy na 11 listopada br. Zgodnie z tą zapowiedzią w piątek miasto ogłosiło przetarg na wybór firmy, która zajmie się budową pomnika.

Plan zakłada, że zostanie wykonana nawierzchnia z płyt kamiennych i kostki granitowej, tablice z nazwami darczyńców, maszty, cokół i pomnik Józefa Piłsudskiego. Do wycięcia przewidziano też 30 drzew.

Zakończenie inwestycji, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaplanowano na koniec października. Miasto na wykonanie prac związanych z budową pomnika ma 450 tys. zł, w tym 200 tys. zł z urzędu marszałkowskiego. Komitet z kolei uzbierał dotychczas 133 tys. zł.

Marszałek, siedzący na swojej ulubionej Kasztance, ma stanąć, zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków, w centralnej części placu Wolności. Cokół, na którym ma być postać wodza, powinien być z szaro-brunatnego granitu, bo te kolory kamienia są najbardziej zbliżone do barw narodowych. Na froncie będzie też emblemat orła.

Postać Piłsudskiego będzie odlana z brązu. Wódz będzie miał również w dłoni buławę symbolizującą wojskowe stanowisko, jakie piastował. Sama rzeźba marszałka będzie miała 4,8 m. Cokół, na którym stanie, będzie miał 3,5 m.

Zdjęcie: Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

17 KOMENTARZE

 1. To ja wnioskuje wybudować coś i daje 10 zł resztę niech da podatnik. Tak mniej więcej widzę całą opisaną tu sprawę. Nie wnikam czy „dzieło” zasadne czy nie, chodzi mi o sposób realizacji. Albo robi się zrzutę i nie stawia się publicznych pieniędzy pod ścianą albo zakłada się od początku, że posmędzi się politykom, którzy mają gdzieś zasadność wydawania środków publicznych tylko patrzą jak komuś nosa przytrzeć żeby siebie wywindować w kampanii wyborczej. A tak racjonalnie patrząc… to ile cały ten pomnik będzie kosztował? Dobrze liczę?

 2. My tu gadu gadu, pisu pisu, a…wygląda na to, że Rada Miasta Rzeszowa ma g…do powiedzenia, uchwałę w sprawie budowy pomnika Piłsudskiego w dniu 28 sierpnia 2018r.
  Tymczasem Gmina Miasto Rzeszów (GMRz) już 30 maja 2018r. wiedziała, że Radni zmienią uchwałę i złożyła wniosek do Wydziału Architektury UM w Rzeszowie w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę w/w pomnika, nie mając zmienionej uchwały, nie mając pewności że uchwała nie zostanie uchylona, a taka możliwość istniała.
  Nie przeszkadzało to Wydziałowi Architektury UM Rzeszowa, który z up. Prezydenta Miasta Rzeszowa po rozpatrzeniu wniosku GMRz z dnia 30 maja 2018 r. (uzupełnionego w dniu 11 czerwca 2018 r.) Gminy Miasto Rzeszów wydał dnia 2 lipca 2018r pozwolenie na budowę pomnika Piłsudskiego w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę i decyzją nr 578/2018 zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę w ramach inwestycji pn. „Budowa pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego”, na działkach nr 566/20, 624/3, 624/4, 586/9 obr. 207 w Rzeszowie – etap I ”A”.
  Decyzja do ściągnięcia https://wolnosci.w-rze.pl/files/Pozwolenie%20na%20budow%C4%99.pdf
  Rzeczpospolita Polska jest państwem prawnym, ale…takie rzeczy są możliwe. Co na to odpowiednie służby? Czy aby nie doszło do przekroczenia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych? Taka to innowacja w Rzeszowie „Prezydent chce…” i reszta się musi dopasować. Coś blisko do despoty?

 3. Co ma piernik do wiatraka? Zobacz na zdjęcia. Nie trzeba wycinać drzew. Pomnik niech stanie, ale bez szkód dla środowiska. Plac Wolności nigdy nie stanie się placem do defilad, o czym marzy komitet, bo to nie jest jego funkcją.

 4. Wiem, że wycinają puszczę amazońską. Ekolodzy próbują to zatrzymać – bezskutecznie. Podobnie u nas wycina się puszczę białowieską. Natomiast odpowiednie postawy musimy kształtować już na etapie lokalnym. „Działaj lokalnie, myśl globalnie”. Czy wycinka tych drzew jest konieczna? Z tego, co widzę na zdjęciach, to NIE. Chodzi tylko o to, aby pomnik był widoczny z ulicy, ale i tak będzie odwrócony tyłem. Po co odsłaniać widok na szpetne budy? Zostawmy ludziom zieleń, dajmy schronienie, cień, a jeśli ktoś chce pooglądać marszałka na koniu, to pójdzie na plac Wolności.

 5. Oj ekologu za dychę.
  Przeczytaj ten sam news w innym portalu. Przecież jak byk piszę że i może wycinają 30 drzew ale w tym 16 chorych a nasadza drugie tyle.

  Ten sam poziom nieskalanego intelektu co ekolodzy którzy kilka lat temu zablokowali odmulenie zalewu a dziś ślą pisma że przyducha i ryby zdychają bo nikt o zbiornik nie dba. Widziałem dziś w TV rudą babę która darła ryj- konstytucja. Podeszła do niej jedna prawdziwa kobieta i dała z liścia i o dziwo pomogło:) Niestety na ludzi z IQ jak numer buta tylko takie wytłumaczenie działa.

 6. Kochany na ogon to sie mogą faktycznie oglądać Ci zamuleni co tam przesiadują no jeszcze jak by ten koń był w pełnym galopie to by ogon furczał i grzywa ale w tym wypadku to kasztanka idzie stępa to i ogon obwisły i tezeba spoglądać na całość a nie na ogon czy pod ogon ; O !

 7. Co tam 30 drzew to mały pikuś – kochany pooglądaj jakie drzewa idą pod piły w Brazyli/ Indonezji a ty nic nie robisz z tym tematem -no Protestuj
  co !-
  tylko Tu Ci raptem wadzi wyciecie -30 drzew nie rób kwiku .
  Jak trzeba wyciąć to sie wycina i zamiast kwiczeć w niebogłosy weź szpadel uzgodnij w Ratuszu i posadź Sam 60 nowych za 20 lat bedziesz miał zagajnik jak nic ; O !

 8. Ale tam nie trzeba wycinać ani 1 drzewa. Komitetowi chodzi o to, aby marszałek był widoczny z ulicy. Ale na co mają się ludziska patrzeć? Na ogon konia? Ludzie chcą drzew, więc zostawmy im drzewa.

 9. Trzeba jak najszybciej zablokować wycinkę drzew. Co możemy zrobić w tej sprawie? Mamy mało czasu. Musimy działać, zanim robotnicy odpalą piły spalinowe.

 10. Drzewa chore akurat rosną tam gdzie chcą? Wytną 40-letnie dorodne, a posadzą patyczki? Mydlenie oczu…Mapki są owszem najprzeróżniejsze, ale do końca nie wiadomo ile i co chcą ciąć..jak wytną to już po „ptokach”
  Może tak ktoś w tym ratuszu dojrzy taką usługę (firma tak przypadkowo)? http://www.drewsmol.pl/oferta/przesadzanie-drzew/ nie trzeba ciąć, wystarczy pomyśleć….???

 11. Pan Zięba, na sesji Rady Miasta Rzeszowa 28 sierpnia 2018r opowiadał, że zbierać pieniądze na pomnik Komitet mógł dopiero od 11 lipca 2017r., ale….internet nie zapomina: http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34962,16979203,Pilsudski_na_Kasztance_w_zieleni__Od_dzis_zbiorka.html
  – „art. 5.1. Zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po … zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych…”, jakoś tej zbiórki nie widać w portalu zbiorki.gov.pl ?
  Jeśli była zbiórka to co stało się z pieniędzmi i dlaczego odbywało się to niezgodnie z prawem?
  Takie wyglądają działania patriotycznego stowarzyszenia?

 12. W uchwale Nr XLVIII 000/2017 pozostał zapis „…przy najmniejszej ingerencji w istniejącą zieleń”.
  Powyższa uchwała nie powinna zostać wykonana, gdyż wycięcie 30 drzew nie jest najmniejszą ingerencją w zieleń. Pośpiech w działaniach ratusza powodowany jest obawą o zaskarżenie podjętej uchwały w sądzie administracyjnym.
  1. Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego.
  2a. Skargę na uchwałę lub zarządzenie, o których mowa w ust. 1, można wnieść do sądu administracyjnego w imieniu własnym lub reprezentując grupę mieszkańców gminy, którzy na to wyrażą pisemną zgodę.
  Panie Zięba, a wystarczyło tylko tak zaplanować budowę pomnika, aby nie niszczyć zieleni….której pan nie sadził, uzbierać fundusze…których pana Komitet uzbierał tylko 133 tyś,….wychodzi na to, że niewiele osób pragnie pomnika kosztem zieleni, której nie ma za wiele w Rzeszowie, za to pan Zięba chce dużo pieniędzy publicznych na ten cel.
  https://rzeszow-news.pl/budowa-pomnika-jozefa-pilsudskiego-z-placu-wolnosci-wytna-okolo-20-drzew/ Za chwilę będzie 50?

Comments are closed.