Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Pomnik Józefa Piłsudskiego, cokół i jego najbliższe otoczenie ma być gotowe do końca października – tak przynajmniej wynika z przetargu, który w piątek ogłosił ratusz. Jeśli się uda, marszałek na placu Wolności w Rzeszowie zostanie odsłonięty 11 listopada.

Nie ma na to szansy – tak miejscy urzędnicy na początku sierpnia komentowali dywagacje, czy pomnik marszałka Piłsudskiego zostanie odsłonięty 11 listopada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta ratusz zdanie zmienił i uznał, że choć czasu jest mało, to jednak podejmie wyzwanie i postara się, aby pomnik był gotowy na 11 listopada br. Zgodnie z tą zapowiedzią w piątek miasto ogłosiło przetarg na wybór firmy, która zajmie się budową pomnika.

Plan zakłada, że zostanie wykonana nawierzchnia z płyt kamiennych i kostki granitowej, tablice z nazwami darczyńców, maszty, cokół i pomnik Józefa Piłsudskiego. Do wycięcia przewidziano też 30 drzew.

Zakończenie inwestycji, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaplanowano na koniec października. Miasto na wykonanie prac związanych z budową pomnika ma 450 tys. zł, w tym 200 tys. zł z urzędu marszałkowskiego. Komitet z kolei uzbierał dotychczas 133 tys. zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Marszałek, siedzący na swojej ulubionej Kasztance, ma stanąć, zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków, w centralnej części placu Wolności. Cokół, na którym ma być postać wodza, powinien być z szaro-brunatnego granitu, bo te kolory kamienia są najbardziej zbliżone do barw narodowych. Na froncie będzie też emblemat orła.

Postać Piłsudskiego będzie odlana z brązu. Wódz będzie miał również w dłoni buławę symbolizującą wojskowe stanowisko, jakie piastował. Sama rzeźba marszałka będzie miała 4,8 m. Cokół, na którym stanie, będzie miał 3,5 m.

Zdjęcie: Komitet Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama