Zdjęcie: PKP Energetyka

Na linii kolejowej Ocice – Rzeszów montowana jest sieć trakcyjna. Elektryfikacja trasy zapewni połączenia kolejowe w regionie oraz ze stolicy Podkarpacia do Warszawy i Lublina.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych warta 67 mln zł, finansowana jest z pieniędzy budżetowych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Specjalny pociąg do wymiany sieci pracuje na elektryfikowanej linii Ocice – Rzeszów. Między Ocicami a Kolbuszową wykonawca rozwiesił już sieć trakcyjną na 400 słupach – na 25 km linii.

– Prace poprzedziła budowa fundamentów i montaż stalowych słupów. Do końca roku planowane jest zamocowanie sieci na 1300 słupach trakcyjnych, to 67 km linii – poinformowała Dorota Szalacha z PKP PLK. 

Gotowe są już trzy z pięciu podstacji trakcyjnych w Chmielowie, Nowej Dębie i Cmolasie. Wykonawca przygotowuje budowę pozostałych obiektów w Rzeszowie i Widełce. Po elektryfikacji, jednotorowa linia Ocice – Rzeszów zapewni, jak twierdzą przedstawiciele PKP PLK, sprawniejsze podróże i przewóz ładunków pociągami elektrycznymi.

– Zwiększy się atrakcyjność podróży dalekobieżnych między Rzeszowem a Warszawą przez Sandomierz – Skarżysko – Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg – Stalową Wolę i Lublin. Wyeliminowana zostanie konieczność zmiany lokomotyw elektrycznych na spalinowe – wyjaśnia Dorota Szalacha. 

Inwestycja ma zapewnić również lepsze połączenia między Rzeszowem a Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka. Na tej trasie ma powstać nowa 5-kilometrowa linia, będąca częścią planowanej Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Po zakończeniu inwestycji w połowie 2021 r. będą uzyskiwane certyfikaty i zezwolenia na eksploatację linii pociągami elektrycznymi. – Elektryfikacja otworzy możliwość wykorzystania nowoczesnych pociągów, będą cichsze przejazdy oraz ograniczenie emisji spalin – dodaje Szalacha. 

Wykonawcą prac jest PKP Energetyka.

Zdjęcie: PKP Energetyka
Zdjęcie: PKP Energetyka

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama