Podkarpaccy kontrterroryści oraz elitarne jednostki z Polski i Czech wzięli udział w intensywnym szkoleniu z medycyny pola walki. Funkcjonariusze uczyli się ratować życie w trudnych warunkach, na przykład podczas ataku strzelca. Warsztaty prowadzili eksperci z Polski i z zagranicy.
O tym, jak ważne jest stałe podnoszenie kwalifikacji w służbach specjalnych, świadczy skala przedsięwzięcia. Do Rzeszowa przyjechali przedstawiciele elitarnych jednostek z całego kraju, by wspólnie doskonalić umiejętności ratownicze.
– Przez pięć dni, policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kotrterrorystycznego Policji w Rzeszowie wspólnie z kolegami z SPKP Białystok, Radom, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, CPKP BOA, funkcjonariuszami jednostki interwencyjnej MSK z Czech oraz żołnierzami z JWK Lubliniec, I Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, doskonalili swoje umiejętności z zakresu medycyny pola walki. Warsztaty były prowadzone pod okiem specjalistów policyjnych, wojskowych i cywilnych z kraju i zza granicy – mówi Ewelina Wrona z KWP w Rzeszowie.
Specjalistyczne szkolenie na najwyższym poziomie
Warsztaty z medycyny pola walki rozpoczęły się od części teoretycznej, którą poprowadzili eksperci z renomowanych instytucji. Wśród prowadzących znaleźli się przedstawiciele Fundacji “W Międzyczasie”, Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego, Medavac Hub Jasionka oraz firmy “Dream Team”. Uczestnicy korzystali z profesjonalnego sprzętu symulacyjnego, co pozwoliło stworzyć warunki zbliżone do rzeczywistych.
Od teorii do działania
Trzy dni intensywnych ćwiczeń praktycznych pozwoliły uczestnikom warsztatów z medycyny pola walki sprawdzić swoje umiejętności w akcji. Funkcjonariusze trenowali między innymi scenariusze z aktywnym strzelcem, ucząc się, jak skutecznie ratować życie w przypadku masywnych krwotoków, niedrożności dróg oddechowych czy odmy. Symulacje były maksymalnie zbliżone do realnych warunków dzięki wykorzystaniu środków pozoracji pola walki.
(Red.)
Czytaj więcej:
Ekstremalne szkolenie. Ćwiczyli desant ze śmigłowca [GALERIA, FILM]
![Tragiczny finał poszukiwań w Solinie. Ciało mężczyzny odnalezione na głębokości 60 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skok-z-zapory-solina-osp-polanczyk1-218x150.jpg)

![Dramat na zaporze w Solinie. Mężczyzna skoczył do wody, trwa akcja poszukiwawcza [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skok-z-zapory-solina-osp-polanczyk0-218x150.jpg)



![Granica między życiem a śmiercią. Fizyka pożaru widoczna podczas nocnej akcji strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-pustostanu-boguchwala-07-1-218x150.jpg)

![Pożar kościoła na Podkarpaciu. Ogień strawił wnętrze świątyni, trwa ustalanie przyczyn [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-kosciol-przemysl1-218x150.jpg)


![Miliardy trafiły do zbrojeniówki na Podkarpaciu. Są umowy na amunicję, haubice i wozy bojowe [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/safe-stalowa-wola2026-pgz-kosiniak-kamysz-218x150.jpg)


![Duże zmiany na jednym z największych cmentarzy w Rzeszowie. Miasto szuka wykonawcy [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/cmentarz-alejki-rzeszow-1-218x150.jpg)
![Collins Aerospace rozbudowuje zakład pod Rzeszowem. 190 nowych miejsc pracy i wzrost produkcji [ZDJĘCIA] Collins Aerospace otwarcie nowej hali pod Rzeszowem](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/collins-aerospace-rtx-03-218x150.jpg)

![W Rzeszowie otwarto nowoczesny kompleks sportowy. Co tam znajdziecie? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/inwestycja-zsp5-rzeszow0-218x150.jpg)















![Długo wyczekiwany chodnik na Staromieściu w końcu powstanie. Możliwe poszerzenie drogi [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/skrajna-chodnik-rzeszow0-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)


![Boże Ciało w Rzeszowie. Będą liczne procesje i utrudnienia w ruchu [TRASY]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/06/boze-cialo2023-218x150.jpg)

![Tragiczny finał poszukiwań w Solinie. Ciało mężczyzny odnalezione na głębokości 60 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skok-z-zapory-solina-osp-polanczyk1-100x70.jpg)


![Duże zmiany na jednym z największych cmentarzy w Rzeszowie. Miasto szuka wykonawcy [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/cmentarz-alejki-rzeszow-1-324x235.jpg)