Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Znów trzeszczy w podkarpackiej Platformie Obywatelskiej. Elżbieta Łukacijewska nie chce siódmego miejsca na liście Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

O tym, że europosłankę Łukacijewską władze podkarpackiej PO umieściły dopiero na siódmym miejscu podkarpackiej listy KE ujawniliśmy w miniony piątek. Liderem jest Czesław Siekierski, europoseł PSL z województwa… świętokrzyskiego. Z drugiego ma startować posłanka PO Krystyna Skowrońska, z trzeciego Marek Ustrobiński (kandydat SLD), „czwórka” przypadła partii Zieloni – kandydatem ma być Maciej Józefowicz. 

Elżbieta Łukacijewska znalazła się dopiero na 7. miejscu, wyżej od niej są jeszcze jej koleżanki partyjne – Joanna Frydrych i Renata Butryn. Pełny kształt listy KE nie został jeszcze zatwierdzony, nie do ruszenia jest pierwsza „trójka”. Łukacijewska, która w europarlamencie jest już drugą kadencję, liczyła na to, że będzie wiceliderem listy.

Startu z siódmego miejsca nie jest w stanie zaakceptować. – To budzi moje zdziwienie i moich wyborców. Przez weekend zasypywali mnie telefonami i mailami, pytając, co się stało i dlaczego. Odebrałam setki takich sygnałów. Uzgodnienia były inne, nikt nie przedstawił mi argumentu, dlaczego mam być na 7. miejscu – mówiła w poniedziałek w Rzeszowie Elżbieta Łukacijewska.

W tle jest jej wewnątrzpartyjny konflikt z Krystyną Skowrońską, choć Łukacijewska oficjalnie temu zaprzecza. Konflikt między nimi ujawnia się nie pierwszy raz. – Nie jestem konfliktową osobą, jestem otwarta, każdemu życzę dobrze – zapewniała europosłanka PO. Władzom podkarpackiej Platformy zaproponowała, by zmieniły układ listy i Łukacijewską przesunęły na ostatnie, 10. miejsce. – 10. miejsce jest pierwszym od końca – tłumaczy. 

Decyzja o tym, jak będzie wyglądał ostateczny układ personalny listy podkarpackiej Koalicji Europejskiej ma zapaść w najbliższy piątek na szczeblu centrali PO. Elżbieta Łukacijewska między wierszami mówi, że aktualna koncepcja podkarpackiej listy KE do PE nie daje gwarancji, że Podkarpacie utrzyma trzy mandaty w kończącej się kadencji PE. 

– Nie oddawajmy Podkarpacia walkowerem – apeluje Łukacijewska.

To jasny sygnał, że startująca z drugiego miejsca KE Krystyna Skowrońska raczej euromandatu nie zapewni KE, a start Łukacijewskiej z siódmego miejsca jeszcze bardziej osłabia eurolistę, dlatego Łukacijewska chce ostatnie, tzw. biorące miejsce. Nawet lider Czesław Siekierski nie może być pewny zwycięstwa w starciu z PiS, który na dwóch pierwszych miejscach ma Tomasza Porębę i Bogdana Rzońcę. 

Trzeci euromandat dla Podkarpacia jest możliwy pod warunkiem wysokiej frekwencji w wyborach. Elżbieta Łukacijewska liczy, że to ona ponownie go zgarnie. Pięć lat temu weszła do PE z pierwszego miejsca PO, a w 2009 okazała się lepsza od lidera Mariana Krzaklewskiego, który na liście Platformy był wówczas „spadochroniarzem”.     

– Wyborcy pięciokrotnie mnie wybierali – trzykrotnie do Sejmu, dwukrotnie do Parlamentu Europejskiego. Moja 18-letnia praca na rzecz regionu została bardzo dobrze oceniona. Apeluję o zdrowy rozsądek i trzeźwą ocenę. Nie ma żadnego powodu, abym 10. miejsca nie otrzymała – uważa europosłanka Łukacijewska.

Jej zdaniem ci, którzy umieścili ją na siódmym miejscu, „nie rozumieją, jak działa cała lista”. – Wierzę, że lista będzie jak najlepsza, optymalna, a Koalicja Europejska wygra wybory w Polsce i na Podkarpaciu. Każdy głos jest na wagę złota – dodała Elżbieta Łukacijewska, nie zdradzając, co postanowi, gdy PO nie spełni jej oczekiwań.  

Wybory do PE odbędą się 26 maja.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

45 KOMENTARZE

 1. trollu przestań opowiadać głupoty! Więcej zrobiła w Europarlamencie niż pozostali przedstawiciele Podkarpacia. Poczytaj, zaznajom się z tematem, a potem pisz i interpretuj! Nie powtarzaj GŁUPOT!

 2. Podaj choć jeden powód który sprawi że mieszkańcy Podkarpacia tera po tym co zrobiła blokując budowe drogi S-19 przez Podkarpacie zagłosują za blondynka z Cisnej.Ta blondynka która jedynie co zrobiła w Europarlamencie to suszyła siekacze na spotkaniach z Lewandowskim i Bonim którzy dziłaja na szkodę rządu i mieszkańców Polski.

 3. Wyniki wyborów mówią same za siebie – proszę opatrzyć jakie wyniki osiągali prawdopodobni kandydaci z PO na listach Koalicji Obywatelskiej z ostatnich wyborów:
  Elżbieta ŁUKACIJEWSKA – 41 867 (Parlament Europejski 2014)
  Krystyna SKOWROŃSKA – 23 576 (Sejm 2015), 11 585 (Parlament Europejski 2014)
  Marek Zdzisław RZĄSA – 14 562 (Sejm 2015)
  Zdzisław GAWLIK – 8 414 (Sejm 2015)
  Joanna Zofia FRYDRYCH – 5 761 (Sejm 2015), 1 039 (Parlament Europejski 2014)
  Renata Celina BUTRYN – 4 523 (Sejm 2015)

  Także takiego wyniku jak Łukacijewska jeszcze nikt nie zrobił!

 4. Ela, daj sobie spokój i opuść to ugrupowanie, które na Podkarpaciu zaczyna być marginalne. Tusk wróci założy nową partię i Ty będziesz naturalnym liderem w regionie, już część działaczy ma dość i z chęcią przystąpi no nowego projektu, który będzie budował, a nie rujnował dotychczasowe osiągnięcia…

 5. Widać te baby w PE, nic nie robią, tylko się mizdrzą jakby coś wiedziały… śmiech na sali. Parytety doprowadzą do śmierci UE przez właśnie takie baby.

 6. Zabawny jesteś z tym 10%, Rzeszów to… centrum, pracy, wymiany, wykształcenia, pomysłów, etc. To 90% da podkarpacia jak nie 99%. A co taka Łukac…nawet baby nie znam, zrobiła da regionu? Proszę o fakty!

 7. dla mnie jako wyborcy od 15 lat Łukacijewskiej takie jej zignorowanie co najmniej wqrwia. Niech sobie tam państwo z Rzeszowa rozgrywają jak chcę, ale jest jeszcze tzw. teren, a Rzeszów to raptem 10% ludności regionu. Teraz szczerze to w ogóle się zastanawiam czy iść do tych wyborów…

 8. haha to będzie ciekawie jak Łukacijewska żuci legitymacją PO, oj to wtedy będą mieli problemik bo kto pociągnie listę? Ale samobój sobie strzelił pan rozgrywający z Rzeszowa. Bez mandaciku dla KE szykuje się odwołanie 😛

 9. podziękujemy to Przewodniczącemu PO na Podkarpaciu Z. Gawlikowi, jak teraz Koalicja Europejska nie weźmie mandatu to zmiana zarządu jest jedynym rozwiązaniem. Szczerze myślałem, że tak już się stanie po samorządowych, ale widać, że się skutecznie wmówiono, że był sukces na Podkarpaciu, a w rzeczywistości klęska ! Poza Rzeszowem, gdzie PO ma realny wpływ w radach miejskich czy gminnych ?

 10. Przecież jak na dłoni widać wewnętrzny konflikt w PO, bardzo to źle rzutuje na listy, a zwłaszcza wyborców. W wyborach samorządowych na Podkarpaciu była porażka (!) Platformy, a mami się Schetynę, że to był sukces. Dodatkowo list Koalicji Obywatelskiej powchodziły osoby, których część dziś lekko mówiąc dystansuje się od PO. Jedyne wyjście do zmiana zarządu, bo w tej konfiguracji wyborów się nie wygra, a Łukacijewska jest tyle sobie winna, że zamiast pracować w Brukseli mogła brylować na spotkaniach partyjnych w regionie… ale czy o to chodzi. Kwestia jak powstanie „Ruch 4 czerwca” Tuska, wtedy 80% działaczy wypisze się z PO.

 11. Najlepiej jak wyborcy z Podkarpacia skasują dwie blondynki z Cisnej i Mielca.Jedna i druga nawet kilku zdań płynnie po angielsku nie wypowie a co dopiero zabierać głoś i składać wnioski w Europarlamencie.Co prawda posłanka Łukacijewska była na szkoleniu jęz. angielskiego na Malcie ale zrozumie ją chyba tylko wilk albo sarny w Bieszczadach.Do Europarlamentu Podkarpaciu potrzebni są młodzi operatywni i biegle mówiący kandydaci którzy beda walczyć i składać wnioski o wyrównanie i wsparcie dla ściany wschodniej Europy,która nadal jest poniżej sredniej w PKB.Jedynym który walczył za Podkarpaciem był w ostatniej kadencji Tomasz Poręba i zapewne dostanie najwięcej głosów bo był skuteczny.

 12. Pani Elżbieto,
  Przegrała Pani na S19 i teraz trzeba wykazać się klasą jak przyszło ponieść tego konsekwencje.
  To nie było stanowisko dożywotnie. Teraz jak Pani pokaże własne frustracje zamiast klasy to straci Pani szanse na Sejm.

 13. koryto zabierają to boli. Zrobienie zębów i twarzy botoksem nie pomogło, Grzesiu pozostał nieczuły. Tej pani już dziękujemy.

 14. Ale z czym ona ma problem? Jak tak świetnie i skutecznie działa od wielu lat to wyborcy odnajdą jej nazwisko jakby było nawet na 150 miejscu…

 15. hahaha Koalicja Europejska sama się pozbawiła mandatu, Łukacijewska na jedynce byłaby jego gwarancją, ale przecież ważniejsze są wojenki partyjnie. Oj Zdzisiek, ale WSTYD

 16. Zagryza sie jeszcze przed wyborami, hej panienki chileczke, przede wszystkim dziekujemy za poparcie POpaprancow z podkarpacia dla inicjatywy NIE dla S19 zgodnie z wytycznymi partii. Wg. mnie to oznaczalo dla mnie NIGDY na partie, ktora jej czlonkowie jak i ci sami mieszkancy glosuja przeciwko inwestycji we wlasnym regionie. POdziekujemy za to.

 17. ja pierdle, to wejdź na jej stronę, na portale społecznościowe, a potem zacznij pierdolić gawliko-frdydry-skowro…

 18. niestety… ale ten pan myśli, że wygrał, a wypierdoli po przegranej jak w samorządowych… szkoda, że wcześniej się nie poznali na tym Kolesiu

 19. Była burmistrz gminy Cisna nie ma obecnie żadnych szans na załapanie się do Europarlamentu nawet jak będzie jej plakat na każdym płocie w gminie.Liczą sie głosy miasta szczególnie dużych a mieszkańcy za to co zrobiła głosując z młodym Wałęsą w Europarlamencie przeciw budowę drogi szybkiego ruchu S-19 przez Podkarpacie.A może przedstawi co zrobił dla Podkarpacia bo budowę drogi S-19 zawdzięczamy Tomaszowi Porębie i tylko jemu że walczył jak lew i był skuteczny.Donald wpływa na eurowybory i bliższa dla niego i dla Ewy Kopacz jest posłanka z Mielca niż z Cisnej.

 20. Tyle daje nienawiść do Pisu, że wzajemnie się wyrzynają… Bez pomysłu, bez programu, bez chęci zmiany. Czekam na całkowity upadek tego POKO i KE i nigdy więcej formacji, która będzie tak bardzo przeciwna Polsce!

 21. Rewelacyjne stwierdzenie popieram PO, a tej Pani nie 😀 – to kogo Skowrońską czy Frydrych? Co one zrobiły w Sejmie dla regionu?

 22. Niech sobie Koalicja Europejska dalej tak pogrywa z jedynką PSL-owską i z Łukacijewską na żenującym miejscu, to mandatu nie dostaną teraz i w wyborach parlamentarnych! Głosuje na „Wiosne” – niech tam Łukacijewska z „1” wystartuje!

 23. Z taka lista czyli ze spadochroniarzem Siekierskim na 1 i wyrzuceniu Łukacijewskiej na 7 Koalicja może pomarzyć o wygranej

 24. Dopiero teraz widzę co się dzieję, to chyba jakiś „fake news”. Przecież Pani jest gwarancją mandatu PO na Podkarpaciu, a tu takie jaja!

 25. Pani Poseł dziękujemy za wszystko co Pani robi w Parlamencie Europejskim. Mam nadzieję, że będzie Pani na liście, bo inaczej to się nie wybiorę na Eurowybory… pewnie pierwszy raz, ale czasem tak bywa.

Comments are closed.