Zdjęcie: Estrada Rzeszowska
Reklama

Rzeszów ma nowy mural. Inspirowane twórczością Edwarda Janusza malowidło powstało na wiadukcie Śląskim. To atrakcja związana z Europejskim Stadionem Kultury 2021.

„Punkt widzenia” – tak nazywa się mural, który wykonali Michał Czerko, Michał Mach i Dominik Moryń na potrzeby Europejskiego Stadionu Kultury 2021. Artyści pracowali nad nim od 1 czerwca. 

Malowidło zdobi podporę wiaduktu Śląskiego przy ulicy Reymonta, w rejonie dworca lokalnego, i odnosi się do twórczości rzeszowskiego fotografika z okresu Galicji – Edwarda Janusza. 

– Bohaterką muralu jest Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza – tłumaczy Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej. 

Centralna część kompozycji ukazuje fotografującą kobietę. Drugi plan tworzą tła archiwalnych zdjęć. Z kolei elementy na bocznych ścianach widoczne są elementy przypominające graffiti w rodzaju wildstyle. W sumie malowidło liczy 300 m kw. 

– To artystyczny dialog między przeszłością a przyszłością. Ten „Punkt widzenia” może przenieść nas w zupełnie inną rzeczywistość – przekazuje Dziedzic. Dodaje, że malowidło ma zmuszać przechodniów do refleksji. 

ESK 2021

Zdjęcie: Estrada Rzeszowska

Przypomnijmy, że tegoroczną edycję Europejskiego Stadionu Kultury zaplanowano między 25 a 27 czerwca. Jego gwiazdami są Sylwia Grzeszczak, Krzysztof Zalewski, Margaret i Grubson. Pełny program imprezy dostępny jest – TUTAJ

Twórczość Edwarda Janusza zawita jeszcze na ESK 2021. 26 czerwca o godz. 18:00 w siedzibie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury odbędzie się wydarzenie pod nazwą Rzeszowskie Janusze.

– To projekcja filmów oraz spotkanie z Elżbietą Kaliszewską, prawnuczką Edwarda Janusza – zapowiada dyrektor Dziedzic. 

Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy. RIK mieści się bowiem w kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, która należała właśnie do rodziny Januszów. Spotkanie poprowadzi Ilona Dusza-Kowalska z Fundacji Rzeszowskiej.

Zdjęcie: Estrada Rzeszowska

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama