Zdjęcie: materiały prasowe

Spektakl w Siemaszkowej, wystawa sztuki współczesnej, wioska rodzinna – to kolejne atrakcje Europejskiego Stadionu Kultury 2022 w Rzeszowie. Na nazwiska muzycznych gwiazd trzeba jeszcze poczekać.

ESK odbędzie się w dniach 24-26 czerwca, w 16 punktach miasta. W programie 50 różnych wydarzeń, o których systematycznie informuje Estrada Rzeszowska, jak np. o Orkiestrze na Dużym Rowerze i Bitwie o Wschód, czy Największym Bębnie Świata, Silent Disco i performance „Oddźwięk”. Przyjedzie kilkanaście food trucków z Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanu czy Armenii.

Na bulwarach w rejonie Mariny rośnie już łąka kwietna i będzie spacer z botanikiem prof. UR Łukaszem Łuczajem, w Przystani na Lato będzie można wziąć udział w zawodach tanecznych. W czwartek Estrada Rzeszowska, współorganizator Europejskiego Stadionu Kultury, podała kolejne szczegóły największej imprezy na Podkarpaciu.

Stonoga Joga 
Zdjęcie: materiały prasowe

W klubie festiwalowym, który w tym roku będzie w fosie Zamku Lubomirskich, powstanie Wioska Rodzinna Stonoga Joga – dla dzieci i ich rodziców. Przez trzy dni będą się tam odbywały lekcje jogi, gry na instrumentach, malowanie mandali, zaplanowano również  koncert relaksacyjny. Autorzy projektu pokażą, że pochodząca z Indii joga staje się coraz bardziej popularna w Polsce. 

Acts of Memory 
Zdjęcie: materiały prasowe

Będzie też wystawa sztuki współczesnej, dotykająca tematów pamięci, miejsca jako symbolu. Grupa artystów z Polski i Ukrainy, którzy na co dzień tworzą instalacje, piszą teksty, robią zdjęcia, wizualizacje i performance, przygotują wyjątkową ekspozycję. Prace, które będą prezentowane na stalowych ekspozytorach, które zestawione ze sobą tworzą bryły geometryczne.

Wystawa zostanie otwarta w sobotę, 25 czerwca, godz. 17:00-18:00, w zamkowej fosie od strony ulicy Szopena.

Wschód Wina 
Zdjęcie: materiały prasowe

W klubie festiwalowym będzie można nie tylko dobrze zjeść kosztując dań z food trucków z różnych zakątków świata, ale także skosztować regionalnych win przygotowanych przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.

Spektakl Mokosz
Zdjęcie: materiały prasowe

Podczas Europejskiego Stadionu Kultury zobaczymy także spektakl dyplomowy studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Choreografię do niego stworzył Eryk Makohon, a nastrojową muzykę skomponowała Anna Maria Huszcza. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pokaz zbudowany jest wokół figury bogini Mokoszy, wyrażającej słowiański archetyp kobiecej boskości, witalności i płodności. Spektakl zostanie zaprezentowany na deskach Teatru im. W. Siemaszkowej, także w sobotę 26 czerwca, początek o godz. 20:30.

Mobilny Stadion Kultury
Zdjęcie: materiały prasowe

Jest też propozycja dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak robić dobre zdjęcia telefonem komórkowym. Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne 11 czerwca organizuje warsztaty w Galerii Nierzeczywistej. Podczas zajęć będzie także o tym, jakich błędów unikać i z jakich aplikacji korzystać. Obowiązują zapisy, a szczegóły na stronie www.rsf.rzeszow.pl.

Prace uczestników Mobilnego Stadionu Kultury zostaną zaprezentowane po zakończeniu festiwalu, na wystawie w Rzeszowskich Piwnicach.  

31 maja poznamy gwiazdy

Koncert Główny, który odbywa się z udziałem polsko-zagranicznych kolektywów i jest najważniejszym wydarzeniem festiwalu, odbędzie się w Parku Sybiraków, 24 czerwca. Gwiazdy tego wieczornego koncertu poznamy 31 maja.

Więcej szczegółów o festiwalu można znaleźć na stronie stadionkultury.pl i facebookowym profilu ESK. Rzeszów News jest patronem festiwalu. Organizują go miasto Rzeszów, Estrada Rzeszowska, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ESK jest częścią projektu Wschód Kultury. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama