Fot. Universal Music / Materiały prasowe. Na zdjęciu Jakub Skorupa

Znamy kolejnego artystę, który wystąpi na tegorocznym Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie. To Jakub Skorupa.

Jakub Skorupa, rocznik ’86, to pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów – z zamiłowania do łączenia gatunków muzycznych i doświadczeń życiowych. Jego muzykę można określić jako melancholijny mix rapowej narracji z alternatywnym brzmieniem.

Od kilku lat Skorupa mieszka i tworzy w Gliwicach, a klimat śląskich krajobrazów pobrzmiewa echem w jego twórczości.

Jako nastolatek grał na gitarze w knurowskim zespole Starvin’ Marvin. Zanim na stałe związał się z muzyką, m.in. nalewał piwo na biesiadach górniczych i handlował samochodami, a nawet napisał sztukę teatralną „Życie męczy”.

Kilka lat temu wyjechał do Londynu, gdzie w dużej korporacji zajmował się tworzeniem animacji dla znanych międzynarodowych marek. Tęsknota za muzyką spowodowały, że wypowiedzenie z korpo napisał wierszem i wrócił do Polski, żeby tworzyć muzykę.

– Obserwuję rzeczywistość i opowiadam o tym, co widzę i czuję za pomocą prostych piosenek – mówi o sobie artysta. 

Znakiem rozpoznawczym Jakuba Skorupy stały się „Pociągi towarowe”. Utwór zapewnił mu w 2021 roku 3. miejsce w plebiscycie „Sanki” Gazety Wyborczej, a sam Skorupa został okrzyknięty „nadzieją roku 2022”. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

11 marca 2022 roku wydał debiutancki album „Zeszyt pierwszy”. Na płycie znalazło się 13 utworów wyprodukowanych przez Kubę Dąbrowskiego. W utworze „Joga” gościnnie pojawia się Patrick The Pan.

Jakub Skorupa zdobył nagrodę w plebiscycie „Odkrycie 2022” sieci Empik, był nominowany do Fryderyków, najważniejszej polskiej narody muzycznej, w dwóch kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Alternatywa.

Skorupa wystąpi podczas drugiego dnia Europejskiego Stadionu Kultury 2023 w Rzeszowie (23-25 czerwca). Zagra 24 czerwca na scenie Electro East, która będzie ustawiona w fosie Zamku Lubomirskich. Wcześniej informowaliśmy, że pożegnalny koncert zagra tam KAMP!

Wstęp na koncert, podobnie jak na wszystkie wydarzenia ESK 2023, jest bezpłatny. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama