Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Szczepan Rożek i Maciej Maślanka z kolektywu „Pracownia017” na nowo odczytają dawne europejskie wzory i legendy oraz stworzą most pomiędzy przeszłością a przyszłością. ESKapada na wyciagnięcie ręki podczas ESK 2024!

ESKapada jest kolejnym ciekawym wydarzeniem nadchodzącego Europejskiego Stadionu Kultury 2024 w Rzeszowie (21-23 czerwca). Za ESKapadę odpowiadają urodzeni w Rzeszowie: Szczepan Rożek i Maciej Maślanka z kolektywu „Pracownia017”. 

Rożek jest malarzem i projektantem graficznym, Maślanka – fotografem i filmowcem. Na ESK 2024 stworzyli ESKapadę, audio-wizualną wystawę obrazów, które będzie można oglądać w kamienicy nr 25 przy ul. Króla Kazimierza (przy wyjściu z Rzeszowskich Piwnic).

Szczepan Rożek i Maciej Maślanka komponują obrazy, w których siła i dynamika czarno-białych linii łączą się z ekspresyjnymi i nieoczywistymi formami w żywych kolorach. Na ESKapadę swoją twórczość przenieśli na płótna. 

Organizatorzy ESK obiecują, że twórcy ESKapady, nawiązując do tegorocznego hasła festiwalu „Move to change”, zabiorą widzów w podróż w czasie, na nowo odczytają dawne europejskie wzory i legendy oraz stworzą most pomiędzy przeszłością a przyszłością.

– Wzięliśmy na warsztat różne legendy europejskie i wzory ludowe, które zinterpretowaliśmy na nowy sposób – mówi Maciej Maślanka. – Nasze obrazy nawiązują do mis rzeszowskich i haftów białoruskich lub innych państw. 

Twórcy kolektywu „Pracownia017” do stworzenia ESKapady zaprosili także amerykańską fotografkę Ashley Suszynski, która jeździ po Europie, fotografuje tradycyjne maski, ludzi kultywujących wierzenia sprzed wieków. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Wszystko to włożyliśmy w ramki naszej twórczości – dodaje Maślanka. – Większość obrazów namalowaliśmy we dwóch – podkreśla Szczepan Rożek. 

Na ESKapadę zostanie urządzona przestrzeń wspomnianej kamienicy przy ulicy Króla Kazimierza, która w niedalekiej przyszłości ma się stać nowym miejscem aktywności rzeszowskich artystów. Miasto planuje ją wyremontować. Ma już na to pieniądze

– To ciekawa przestrzeń. Od dawien dawna nic ciekawego się w niej działo – mówi Maciej Maślanka. – Kamienicę „oddamy” kulturze. ESKapada to preludium tego, co się w kamienicy będzie działo – obiecuje Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej. 

ESKapadowe obrazy będzie można oglądać przez trzy dni ESK 2024, od godz. 12:00 do 20:00. W sobotę (22 czerwca) o 16:00 odbędzie się wernisaż wystawy. Towarzyszyć mu będzie set DJ-ski z muzyką elektroniczną inspirowaną kulturami Europy Wschodniej.

– Będą również audiowizualne pokazy – zachęca do udziału w wydarzeniu Szczepan Rożek.

Grafika: materiały organizatorów

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama