Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News, materiały zespołu Tonka
Reklama

Scena Electro East jest stałym punktem Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. W tym roku wystąpią na niej: Tonka, Rosalie i Ars Latrans.

W programie ESK 2024 (21-23 czerwca) jest ponad 50 wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich są koncerty na scenie Electro East, na której w poprzednich latach występowali niebanalni artyści sceny alternatywnej, electro-pop, czy rapu. 

Tonka

Tegoroczna edycja Electro East odbędzie się w sobotę, 22 czerwca, w fosie zamku Lubomirskich. Koncert o godz. 20:00 rozpocznie Tonka, kijowski projekt Oleny Karas i Jarosława Tatarczenki. Głęboki wokal i wnikliwe teksty – to charakteryzuje Tonkę. 

Zdjęcie: materiały zespołu

W 2018 roku wokalistka Olena Karas dotarła do ćwierćfinału ósmej edycji programu Voice of the Country i w tym samym roku poznała Jarosława Tatarczenkę, producenta dźwięku i frontmana zespołu MAiAK. Później do zespołu dołączył perkusista Oleksandr Jawdyk.

12 kwietnia 2019 r. miał miejsce debiut projektu – zespół zaprezentował pierwszy singiel „Boots” oraz jego teledysk. W piosenkach Tonki można usłyszeć rave, a także utwory na podstawie ukraińskich klasyków.

Zespół ma na swoim koncie 5 minialbumów, był suportem brytyjskiej piosenkarki Georgia. W 2023 roku Tonka zagrała dwa koncerty w Kijowie oraz odbyła trasę po Ukrainie. Na początku 2024 roku wyruszyła w mini trasę po Polsce. 

Ars Latrans Orchestra

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

O 21:00 na scenie Electro East zagra Ars Latrans Orchestra, która sama siebie nazywa „kolektywem artystów, dusz artystycznych i mega przyjaciół”, grający pop inspirowany latami 90. Ars Latrans Orchestra wystąpiła w 2023 r. na Letnich Brzmieniach w Rzeszowie.

Ars Latrans wystąpi w składzie: Antoni Olech (Tony Yoru), Karolina Szałaśny (Szałaśny), Konrad Nikiel (Koko die), Martyna Baranowska (zespół nago), Miłosz Szefner (Szefner), Radek Baranowski (Serca), Piotr Wykurz (Clock Machine) Marcin Włodarczyk (zespół nago).

Podczas koncertu w Rzeszowie do orkiestry dołączą specjalni ukraińscy goście: Jula oraz Danyło Isaenko.

Jula to młoda piosenkarka i autorka tekstów z Ukrainy, tworząca muzykę z gatunku elektroniki, alternatywy, popu i pop-rocka, dużo eksperymentując z dźwiękiem. W swoich piosenkach z powodzeniem łączy języki ukraiński i angielski.

Artystka zwraca uwagę na kwestie społeczne (stereotypy dotyczące płci itp.) i problemy psychologiczne (np. niezdrowy perfekcjonizm).

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Danyło Isaenko, znany jako Aspen Grove, urodził się na Krymie na Ukrainie. Od najmłodszych lat Danylo był związany ze światem muzyki. Wstąpił do miejscowego chóru i nauczył się grać na akordeonie w orkiestrze.

Po tym, jak jego ojciec kupił Danyi pierwszą gitarę w wieku 16 lat, przyszły artysta zaczął pisać swoje piosenki. W 2018 roku wydał swój pierwszy album „Delirium”. Danyło czerpie inspirację z twórczości Nicka Drake’a i Marka Kozelka. 

Rosalie 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Koncerty na scenie Electro East zamknie Rosalie, polsko-niemiecka piosenkarka. Jej muzyka balansuje między mainstreamem a undergroundem – określana jest jako alternatywne R&B z wpływami soulu, elektroniki i hip-hopu. 

Ostatni z trzech albumów Rosalie (po debiutanckim “Enuff” – 2016 r. i “Flashback” z 2018 r.) – “IDeal” – pojawił się w 2020 r. Został wyróżniony Fryderykiem w kategorii Najlepszy Album Roku Soul, R’n’B, Gospel.

Rosalie Hoffman pojawia się na największych festiwalach muzycznych w Polsce. Ma na swoim koncie również gościnne nagrania z gwiazdami takimi jak Taco Hemingway, Mes, Otsochodzi czy Catz 'N Dogz. 

Poza muzyką, artystka prowadziła autorską audycję w Radio 357 – “Soul rider”. W czwartkowe popołudnia prezentowała set utworów z pogranicza soulu i r’n’b.

Koncert Rosalie na Electro East rozpocznie się o godz. 22:45. W Rzeszowie wystąpi po raz drugi – w 2020 roku artystka zaśpiewała na pierwszej edycji festiwalu Tony.

Wstęp na wszystkie koncerty Electro East jest bezpłatny. 

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama