The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, będzie gwiazdą tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Impreza odbędzie się w dniach 25-28 czerwca.

The Fratellis plasują się w notowaniach wśród takich zespołów jak Kaiser Chiefs, Arctic Monkeys, Franz Ferdinand czy Kasabian. Okrzyknięci przez The New Musical Express najlepszym nowym zespołem w Wielkiej Brytanii. Zdobywcy BRIT Awards 2007 w kategorii „Przełom muzyczny”, 33rd Silver Clef Awards 2008 „Najlepszy brytyjski zespół” i European Border Breakers Awards 2008 w kategorii „Najlepszy zespół wychodzący poza granice: Zjednoczone Królestwo”.

The Fratellis wpisują się w nową falę brit-rocka ostatnich dwóch dekad.

Ożywczy zastrzyk rock’n’rolla

Spektakularny sukces artyści odnieśli od razu po wydaniu debiutanckiego albumu Costello Music w 2006 roku, który zadebiutował na 2. miejscu UK Album Chart i utrzymywał się na liście przez 3 tygodnie. Płyta sprzedała się w ponadmilionowym nakładzie pokrywając się potrójną platyną.

Kolejny album, „Here We Stand”, to kolejny sukces! Krążek zadebiutował na 5 miejscu UK Album Chart i uzyskał status złotej płyty. Q Magazine ocenił, że jest to: „Czysta rozkosz. Fantastyczna płyta.”, a NME pisało: „Znienawidzisz się za to jak bardzo ich pokochasz.”

Trzeci album „We need Medicine”, wydany w 2013 roku jest wielkim powrotem zespołu. Prasa oceniła krążek jako „wielki skok wśród gwiazd indierocka, bo album wyznacza nowy poziom – ma potencjał osiągnięcia szczytów list przebojów z milionową sprzedażą”. The Rolling Stone napisał: „Powracają w wielkim stylu z nagłym i ożywczym zastrzykiem rock’n’rolla.”

The Fratellis grali na najbardziej prestiżowych festiwalach Wielkiej Brytanii: legendarnym Glastonbury, OXEGEN, T in the Park, NME’s Rock’n’Riot. Odbyli trasy koncertowe po Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Azji. W USA otwierali koncerty The Police podczas obchodów 30 rocznicy założenia zespołu The Police Reunion Tour.

Muzyczne kolektywy

Stałym punktem koncertu na Europejskim Stadionie Kultury są duety gwiazd – unikalne połączenia muzyczne powstałe ze zderzenia różnych kultur, tworzące świeżą i jedyną taką jakość wśród festiwali. W programie występy muzycznych kolektywów: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja), Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), Iza Lach & The Airplane Boys (Kanada).

Koncert główny odbędzie się 26 czerwca na Stadionie Miejskim w Rzeszowie. Wstęp wolny.

Europejski Stadion Kultury jest częścią Wschodu Kultury, projektu trzech miast, w który zaangażowane są, oprócz Rzeszowa, Białystok i Lublin. ESK zainauguruje festiwal. Od 8 do 12 lipca w Lublinie odbędą się Inne Brzmienia Art&Music Festival, a festiwal zakończy Inny Wymiar w Białymstoku w dniach 27-30 sierpnia.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama