27-letnia Wiktoria Barańska otworzy podkarpacką listę Lewicy w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kto na tej liście jeszcze jest?
W czwartek eurolistę Lewicy zatwierdziły władze podkarpackich struktur partii, w piątek zrobił to jej zarząd krajowy, a w sobotę (27 kwietnia) zostanie zaprezentowana na konwencji w Warszawie. My już znamy wszystkich eurokandydatów Lewicy na Podkarpaciu.
Listę w naszym województwie otworzy pochodząca z Sanoka Wiktoria Barańska, działaczka partii Razem, stowarzyszenia Spójnik, grupy Tęczowy Sanok oraz sekretariatu Koalicji Miast Maszerujących, jest też współorganizatorką sanockiego i rzeszowskiego Marszu Równości.
Barańska ma 27 lat, jest przedstawicielką młodego pokolenia lewicy. Wybory do Parlamentu Europejskiego nie są pierwszymi, w jakich startuje. W ostatnich wyborach samorządowych startowała do sejmiku podkarpackiego, 15 października 2023 r, do Sejmu. Bezskutecznie.
Wiktoria Barańska jest edukatorką seksualną – prowadzi warsztaty dla młodzieży z edukacji seksualnej i antydyskryminacyjne, ukończyła studia literaturoznawcze, obecnie studiuje psychologię i religioznawstwo, jest doktorantką w dyscyplinie nauk o mediach.
Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, bo wiem, że to miejsce, w którym można zrobić wiele dobrego: dla Podkarpacia, Polski i Europy!
Chcę tam powalczyć o ważne dla mnie kwestie, takie jak transport, bezpieczeństwo i zdrowie.#EuropaDlaCiebie pic.twitter.com/I2n3cO1iaY
— Wiktoria Aleksandra Barańska (@wabaranska) April 27, 2024
Z drugiego miejsca eurolisty Lewicy wystartuje prof. Grzegorz Budzik, kierownik Katedry Konstrukcji Maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, do 2020 roku był jej prorektorem ds. nauki, w latach 2006-2014 był radnym Rzeszowa.
Na trzecim miejscu Lewicy jest Agnieszka Chmiel, ekolożka, działaczka na rzecz praw kobiet i ochrony klimatu, przedstawicielka Rady Osiedla Pułaskiego w Rzeszowie i współprzewodnicząca Nowej Lewicy na Podkarpaciu.
Na czwartym miejscu znalazł się 21-letni Jakub Skiba, przewodniczący Parlamentu Studentów rzeszowskiej WSPiA, z lewicą jest związany od 2020 roku. Był sekretarzem sztabu Lewicy w ostatnich wyborach samorządowych, teraz kieruje sztabem eurowyborów.
Piąte miejsce na euroliście Lewicy dostała Monika Kurek z Mielca, zaangażowana w prawa osób niepełnosprawnych. Z szóstego miejsca wystartuje Wiesław Woś z Przemyśla, wiceszef podkarpackiej Nowej Lewicy.
Siódme miejsce ma 32-letnia Magdalena Szczepańska z Rzeszowa, wolontariuszka w fundacjach wspierających osoby niepełnosprawne, promuje też ochronę zwierząt i ich adopcję, działa na rzecz Fundacji Felineus.
Z ósmego miejsca eurolisty Lewicy wystartuje 34-letni Przemysław Róg z powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Mieszka w Wielopolu Skrzyńskim, ukończył administrację, jest przedsiębiorcą, mediatorem Sądu Okręgowego w Rzeszowie, brał udział w strajkach kobiet.
Na dziewiątym miejscu jest 34-letnia Iwona Urban z Kołaczyc k. Jasła. Jest wolontariuszem hospicjum w Krośnie, pomaga w pisaniu dokumentów sądowych, urzędowych, uczniów wspiera w pracach domowych, weryfikuje też prace dyplomowe.
Eurolistę Lewicy zamyka 45-letni Gabriel Zajdel z Krosna, który skończył filologię angielską, jest też inżynierem mechatroniki. Zajdel z lewicą jest związany od 2006 roku, kieruje krośnieńskimi strukturami NL, jest też sekretarzem wojewódzkich struktur partii.
Wybory do europarlamentu w Polsce odbędą się 9 czerwca. Polacy będą wybierać 53 europosłów.
redakcja@rzeszow-news.pl