Zdjęcie: Biuro Prasowe KWW Ewy Leniart "Wspólny Dom Rzeszów"

Na osiedlu Zalesie, które od lat zmaga się z problemem smogu, Ewa Leniart ogłosiła start programu Stop Smog. Ma on zachęcić właścicieli tzw. kopciuchów do ich wymiany. W Rzeszowie takich pieców jest 9200.

– Bez wątpienia smog jest utrapieniem dla naszego miasta i musimy zrobić wszystko, aby go ograniczyć. Pozwala na to m.in. program Czyste Powietrze – mówiła w czwartek na os. Zalesie wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, kandydatka w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa, popierana przez PiS. 

Z dofinansowania na wymianę pieca, które oferuje „Czyste Powietrze”, skorzystało jednak niewielu rzeszowian. Tylko 759 złożyło wnioski, z czego 640 zostało pozytywnie rozpatrzonych. Dlaczego? Aby skorzystać z programu, konieczny jest wkład własny. 

– Tempo jest małe. 9200 „kopciuchów” w Rzeszowie musi zostać jeszcze wymienionych – ubolewała wojewoda. – Mówi się, że kilkaset osób rocznie pada ofiarą smogu, ale skala tego zjawiska jest dużo większa. Powinniśmy wymieniać intensywniej – zachęcała. 

Stop Smog

W mobilizacji do wymiany pieców na paliwa stałe ma pomóc nowy program – „Stop Smog”. 

– Daje on możliwość całkowitego sfinansowania wkładu finansowego. Pod warunkiem, że część administracyjną przejmie samorząd. Dlatego jest to wyzwanie dla nowego prezydenta Rzeszowa, aby przygotować odpowiedni wkład finansowy, który powinien nazywać się „fundusz antysmogowy” – sugerowała wojewoda. 

Jej zdaniem takie rozwiązanie może zachęcić do wymiany „kopciuchów” osoby najuboższe. – W każdym urzędzie miasta powinien znaleźć się doradca, który odpowiadałby na wszelkie wątpliwości, i który dałby świadomość, jakie korzyści daje wymiana pieca, także oszczędnościowe – podkreślała Leniart. 

Wojewoda liczy także na zorganizowanie akcji edukacyjnej i informacyjnej. – Należy dotrzeć do wszystkich mieszkańców i powiadomić ich o możliwości finansowania wymiany pieca, a także o zagrożeniach, jakie powoduje smog. Dla dobra naszych dzieci i wnuków – tłumaczył Łukasz Kucab z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Kucab jest jednym z 5 doradców energetycznych, którzy rozpoczęli działalność na Podkarpaciu. W całym kraju jest ich aktualnie 80. Szczegółowe informacje o doradztwie i o programach antysmogowych znajdują się na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Przypomnijmy, że pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak ogłosił we wtorek, że miasto zabezpieczyło w budżecie pieniądze na drona do sprawdzania dymu z kominów. Urządzenie kupi dopiero nowo wybrany prezydent, najprawdopodobniej w kolejnym sezonie grzewczym. 

Zapewnić dron miastu chciał były już prezydent Tadeusz Ferenc – ogłosił nawet zapytania ofertowe. Transakcję uniemożliwiła jednak jego rezygnacja z urzędu. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama