W najbliższy weekend w Rzeszowie rozpocznie się kolejna impreza podróżnicza Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata. Na miłośników wielkich przygód czeka mnóstwo prelekcji, zdjęć i filmów z najdalszych i niedostępnych zakątków świata oraz losowanie nagród.
Na początku listopada w Rzeszowie odbyła się jedna z ważniejszych imprez podróżniczych – XXXII Ogólnopolskie Spotkania Obieżyświatów, Trampów i Turystów OSOTT 2016. Wówczas przez trzy dni można było wysłuchać szeregu prelekcji oraz zobaczyć mnóstwo slajdów ze zdjęciami z różnych zakątków świata.
Dodatkową atrakcją był konkurs fotograficzny „Foto-OSOTT-Hit”. Jego celem było uchwycenie w fotografii dowolnego miejsca w świecie, które autor uważa za hit.
Nowy miesiąc w kalendarzu, to też okazja, aby wziąć udział w kolejnej podróżniczej imprezie. Tym razem to 8. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata, który w stolicy Podkarpacie odbywa się nieprzerwanie od 2009 roku.
Mnóstwo smaczków i perełek
Nadchodząca edycja rozpocznie się w piątek (2 grudnia) w Wojewódzkim Domu Kultury i potrwa do niedzieli (4 grudnia. W sobotę i niedzielę – w Filharmonii Podkarpackiej.
Festiwal od samego początku skierowany był dla tych, których chęć poznawania świata i nowych ludzi jest czymś więcej, niż tylko kolejnym sposobem spędzania wolnego czasu.
– Festiwali podróżniczych w Polsce jest naprawdę dużo, dlatego warto wiedzieć, na którą z tych imprez warto się wybrać. Kalejdoskop to bezdyskusyjnie ścisła czołówka – twierdzą stali bywalcy podkarpackiej imprezy podróżniczej, którzy przyjeżdżają na nią m.in. z Krakowa.
– To bezdyskusyjnie obowiązkowa pozycja na festiwalowej mapie Polski – dodają.
– Fantastyczny festiwal, dzięki któremu można podróżować po świecie przez 3 piękne dni nie ruszając się z Rzeszowa. Świetna organizacja, wszystko dopięte na ostatni guzik. Mnóstwo smaczków i perełek. Fascynujące pokazy, ciekawi prelegenci a do tego atmosfera, dla której chce się wracać do Rzeszowa co roku – uważa pani Agnieszka z Krakowa.
Opowieści o przedwojennej Syrii…
Tegoroczny program Festiwal Kultur Świata będzie bogaty w filmy o tematyce sportów ekstremalnych. W programie znajdziemy film w reż. Juana Reina „Nurkowanie w nieznane” oraz „No ski no fun” w reż. Dariusza Zauskiego.
Główną osią festiwalu będą prelekcje. Wśród podróżników, którzy podzielą się z nami swoimi doświadczeniami będą: Roman Czejarek, który opowie o przedwojennej Syrii – kraju będącym jeszcze nie tak dawno jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie.
Tomek Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator ekspedycji. Autor książek podróżniczych: „Samsara” (2010), „Gorączka” (2011) i „Swoją drogą” (2014), które stały się bestsellerami oraz najnowszego zbioru reportaży „Świat równoległy” zaprezentuje pokaz zatytułowany „Nie-normalność. O świecie, który nie przestaje zaskakiwać”.
„W koronach drzew” to z kolei propozycja Marzeny i Krzyśka Wystrachow, którzy zabiorą słuchaczy do tytułowych „koron drzew” pokazując, jak się tam dostać, oraz jak to jest spać zawieszonym w hamaku wysoko nad ziemią.
12 dni w ekstremalnej podróży
Z kolei Daniel Lewczuk opowie o tym, co miało miejsce w najdalej oddalonych miejscach świata. W najbardziej ekstremalnych warunkach na Ziemi. Na pustyniach, które weryfikowały motywacje, przygotowania, testowały organizm, charakter, cele. Podzieli się też „lekcjami” jakie wyniósł z tego ekstremalnego wyzwania.
Natomiast Ola Hołda-Michalska i Asia Mostowska opowiedzą o swojej wyprawie, którą odbyły w kwietniu tego roku. Pokonały one 280 km w obrębie Centralnego Spitsbergenu w warunkach polarnych. Ta ekstremalna podróż trwała 12 dni, przez które podróżniczki na nartach, ciągły pulki (sanki) z całym potrzebnym sprzętem.
Jednym z prelegentów będzie również najbardziej znany polski himalaista i alpinista – Aleksander Lwow, który opowie o swoich 45-letnich doświadczeniach w górach świata. Wojciech Górecki, autor m.in. „Planety Kaukaz” i „Toastu za przodków”, zdradzi zaś tajemnice krajów Azji Centralnej, o których aktualnie przygotowuje swoją nową książkę.
Robert Konopka wyjaśni na swoim przykładzie, na czym polega przemiana z kanapowego turysty na prawdziwego globtrotera.
Tajemnice wschodniego Kaukazu
Podczas Kalejdoskopu będzie można też usłyszeć o rodzinnym podróżowaniu przez wyspy Pacyfiku. Takie historie zaprezentują The Family Without Borders, czyli Ania, Hania, Mila i Thomas Alboth.
Doświadczeniami związanymi z Wietnamem podzieli się Andrzej Meller a Paulina Kozub-Chwastek zabierze nas w podróż przez Indie do Bangladeszu. Adam Szostek natomiast przedstawi niekonwencjonalny sposób podróżowania po świecie, gdyż nasz glob zwiedza jeżdżąc na.. deskorolce.
Mateusz Kotlarski z kolei opowie o plusach i minusach korzystania z tzw. autostopu, Jacek Jasiński wyjaśni, jak podróżowanie wygląda z perspektyw jazdy konnej, a Mateusz Waligóra z perspektywy rowerzysty.
Natomiast Sudan Południowy będzie bohaterem prelekcji Piotra Horzela. Tajemnice wschodniego Kaukazu z kolei zdradzi Magdalena Konik.
Prelekcje w ramach Festiwalu odbędą się w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) w piątek (2 grudnia) od godz. 16:30 oraz Filharmonii Podkarpackiej (ul. Chopina 30) w sobotę i niedzielę od godz. 14:00.
Każdy wieczór będzie podsumowywany losowaniem nagród wśród uczestników.
Gdzie kupować bilety?
Ceny biletów na 8. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy: piątek (2 grudnia)– 25 zł; sobota, (3 grudnia) – 30 zł; niedziela (4 grudnia) – 30 zł. Istnieje również możliwość zamówienia karnetu w cenie 75 zł.
Bilety można kupować on-line za pośrednictwem strony sklep.kalejdoskopodrozniczy.pl. Trzeba jednak pamiętać, że zakupiony bilet w wersji elektronicznej należy okazać w punkcie festiwalowym, który będzie się mieścił:
– 30 listopada (środa) w godz. 16:00-19:00 – hol WDK (Okrzei 7),
– 1 grudnia (czwartek) w godz. 16:00-19:00 – hol WDK
– 2 grudnia (piątek) w godz. 15:00-20:00 – hol WDK
– 3 grudnia (sobota) w godz. 12:30-20:00 – hol Filharmonii Podkarpackiej,
– 4 grudnia (niedziela) w godz. 12:30-20:00 – hol Filharmonii Podkarpackiej
Bilety on-line można kupować do wtorku (29 listopada) do godz. 12:00. W kolejnych dniach w punktach festiwalowych.
Zgłoszenia grup szkolnych
Podczas Kalejdoskopu odbędą się również bezpłatne prelekcje podróżnicze dla uczniów rzeszowskich i podkarpackich szkół ponadpodstawowych w piątek w godz. 12:00-14:00 (trzy prelekcje) w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (ul. Sucharskiego 2).
Rezerwacje dla zorganizowanych grup szkolnych przyjmowane są wyłącznie w formie mailowej na adres: cywilizacje@wsiz.rzeszow.pl
Aby dokonać rezerwacji, należy wpisać w treści maila następujące informacje: tytule e-maila: „Rezerwacja na blok szkolny” oraz w treści podać następujące informacje: z jakiej szkoły pojawi się grupa, jak duża ona będzie, imię i nazwisko nauczyciela/ opiekuna oraz kontakt telefoniczny do niego.