Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

W środę 17 lipca w Rzeszowie wystartował XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W ramach festiwalu, w piątek 19 lipca na Rynku wystąpi Halina Mlynkova.

O festiwalu Polonusów, który potrwa do 25 lipca, więcej pisaliśmy TUTAJ. Jedną z jego atrakcji będzie piątkowy koncert Haliny Mlynkovej, byłej wokalistki Brathanków, która od dawna kroczy własną ścieżką. Brzmienia jej popowych produkcji nabierają folkowych kolorów, a ciepła barwa głosu nadaje charakteru.

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Halina Mlynkowa

Halina Mlynkova przygotowuje się do pracy nad swoim kolejnym albumem, który powinien ukazać się w 2019 roku. Koncert artystki na rzeszowskim Rynku (o godz. 19:00) poprzedzi barwny korowód zespołów biorących udział w festiwalu. Korowód rozpocznie się o godz. 17:00 i przejdzie ulicami: Lubomirskich, 3 Maja i Kościuszki na Rynek.

W sobotę (20 lipca) i w niedzielę (21 lipca) występy zespołów polonijnych będzie można podziwiać na Rynku od godz. 9:00 do 21:00. W poniedziałek o 19:00 w hali Podpromie odbędzie się koncert „Z czterech stron…”. Wtorek (23 lipca) to „Dzień Jubileuszowy”. W środę z kolei o 19:00 na Podpromiu koncert galowy „Póki my żyjemy”, na którym pojawią się nawiązania do przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Na oba koncerty bilety kosztują po 25 zł. Można je kupować w Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) i na platformie Ekobilet.pl.

Festiwalowi towarzyszyć będą: Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim Rynku (20-21 lipca, godz. 10:00-21:00), wystawa „Trochę z przypadku, trochę z potrzeby – 50 lat światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych 1969 – 2019” (19 lipca-1 października, Uniwersytet Rzeszowski, al. Rejtana 16c).

Z kolei w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7 można oglądać wystawę interdyscyplinarną związaną z 50-leciem festiwali polonijnych „Trochę z przypadku, trochę z potrzeby – 50 lat światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych 1969 – 2019”.

W jubileuszowej edycji festiwalu Polonusów wezmą udział 33 zespoły z Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy, ok. 1000 osób z 12 krajów. Najwięcej chętnych było ze Stanów Zjednoczonych – zgłosiło się 11 polonijnych zespołów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W środę do południa do Rzeszowa zjechało 8 zespołów polonijnych. Do wieczora spodziewane są zaś 33 zespoły z Australii, Brazylii, Czech, Kanady, Mołdawii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Francji a także grupa „Miodula” stworzona przez polonijnych artystów z różnych krajów.

– To choreografowie, którzy skrzyknęli się na portalu społecznościowym i ponad podziałem na kraje, czy kontynenty, opracowali, zaprezentowali i wysłali nam nagranie ze swoim autorskim programem artystycznym – wyjaśnia Mariusz Grudzień, dyrektor ŚFPZFM. Grudzień. Program okazał się na tyle intrygujący, że „Miodulę” zaproszono na tegoroczny festiwal.

Ponad 30 koncertów odbędzie się w różnych miastach regionu: w Krośnie, Ropczycach, Nowej Dębie, Iwoniczu Zdroju, Przemyślu, Lubaczowie, Stalowej Woli, Leżajsku, czy w Dębicy.

– Zespoły chcą jeździć, chcą poznawać region i ludzi, dlatego trzeba im pokazywać piękno całego Podkarpacia i umożliwić kompleksowe spojrzenie na nasze województwo – mówi Marek Jastrzębski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, zaangażowanego w organizację festiwalu z ramienia samorządu województwa. 

Organizatorem festiwalu jest rzeszowski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. W dotychczasowych 17. edycjach festiwalu wzięło udział łącznie 607 zespołów z 24 krajów, z pięciu kontynentów. Najliczniejsze festiwale odbywały się w latach 80. W roku 1980 i 1986 w imprezie uczestniczyło po 45 zespołów.

Zwykle przerwa między festiwalami trwa trzy lata. W tym roku obchodzone jest 50-lecie rzeszowskich festiwali polonijnych. W związku z tym, aby dotrzymać rocznicy, festiwal zorganizowano dwa lata po ostatnim.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama