Zdjęcie: Facebook.com / Wczasy
Reklama

Łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Polski zespół Wczasy wystąpi podczas tegorocznego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie.

Po Pablopavo, Mikromusic oraz Marice, Estrada Rzeszowska (organizator FPM) do Rzeszowa na festiwal (w dniach 7-8 czerwca) ściągnie Wczasy. Ten muzyczny duet tworzą Bartłomiej Maczaluk (pochodzący z Gorzowa Wlkp.) i Jakub Żwirełło (pochodzący z Olsztyna). Obaj spotkali się w Poznaniu i tam zaczęli razem grać. 

Ich muzyka jest jak niskobudżetowe wakacje – nieprzewidywalna. Raz uderzają zimną falą lub synth-popowym przebojem w stylu lat 80., innym razem nostalgiczną gitarową piosenką przywołującą wspomnienia z lat 90.

Brzmienie Wczasów opiera się obecnie na gitarach, syntezatorach analogowych i automatach perkusyjnych ze złotej ery synth-popu, a kompozycje przybierają z reguły zwięzłe piosenkowe formy.

Polska szkoła piosenki jest im bliska, dlatego teksty są po polsku i dotyczą spraw poważnych, jak np. praca zawodowa, zawody miłosne, marzenia, odpoczynek i rekreacja. W tekstach pojawiają się również komentarze społeczne.

Wczasy zadebiutowały w 2017 r. dobrze przyjętą EPką (“1000 problemów”). Pod koniec 2017 r. ich utwór pt. “Świętokracja” został wydany na świątecznej składance “Przeżyj Święta”. Debiutancki album LP pt. “Zawody” ukazał się 11 maja 2018 roku nakładem wytwórni Thin Man Records.
 
“Tak dobrej kapeli łączącej zimne new romantic, ejtisowy elektro pop, disco i post-punk nie mieliśmy chyba od czasów Super Girl & Romantic Boys” – twierdzi Radek Soćko z TegoSłucham.pl. 
 
“Muzyka jest absorbująca, brzmi dobrze, a przy tym nie grozi wam ani przesłodzenie, ani przeintelektualizowani” – tak o twórczości Wczasów pisze Bartek Chaciński, znany dziennikarz muzyczny tygodnika “Polityka”. 
 
Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2019 w Rzeszowie odbędzie się na parkingu przy hali Podpromie. 
 
Oprac. (ak)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: