25 mln zł kosztowało centrum logistyczne firmy transportowej Raben. Inwestycję zrealizowała w strefie ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko.
Centrum logistyczne, na które składa się nowa hala o powierzchni 5 tys. m kwadratowych, zostało oficjalnie otwarte w piątek (15 maja). Holenderski Raben wcześniej na Podkarpaciu wynajmował magazyn o powierzchni 2 tys. m kw. Firma zdecydowała się wybudować nowe centrum, głównie ze względu na rozwój w tej części kraju przemysłu lotniczego.
– Ale również wiele lokalnych firm potrzebuje wysokiej jakości usług transportowych w zakresie usług dystrybucji po Polsce, jak również usług eksportowych do innych krajów Europy – mówił Sławomir Błotny, wiceprezes polskiego oddziału Grupy Raben.
60 osób, 35 dostawców
Magazyn powstał na 7-hektorowej ha działce, którą firma kupiła od Agencji Nieruchomości Rolnych za blisko 10 mln zł. Obiekt składa się z dwóch części: magazynu przeładunkowego o pow. ok. 5 m kw., trzykondygnacyjnego budynku biurowego o powierzchni użytkowej ponad 860 m kw.
– Zastosowaliśmy w naszym nowym obiekcie nowoczesne rozwiązania techniczne, które w połączeniu z optymalizowaniem operacji logistycznych, pozwalają na znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej, gazu i wody. Dla przykładu hala magazynowa została wyposażona w energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED – dodaje Stefania Bondos, dyrektor regionu w spółce Raben Polska.
Raben jest pierwszą firmą, która zainwestowała w Dworzysku. Zatrudniła 60 osób, docelowo planuje 200. Dla oddziału pracuje także 35 dostawców.
– Magazyn w Rzeszowie pozwoli na zapewnienie jeszcze lepszej terminowości oraz elastyczności dostaw, co zwiększy bezpieczeństwo przesyłek naszych klientów. Ważnym czynnikiem w wyborze lokalizacji były również zbieżne cele Grupy Raben oraz miasta Rzeszów. Innowacyjność, otwartość oraz rozwój technologii ekologicznej idealnie wpisują się w naszą wspólną misję – twierdzi Ewald Raben z Grupy Raben.
Ulgi dla inwestorów
Strefa Dworzysko, która powstała w 2010 r., znajduje się w północno-zachodniej części Rzeszowa, niedaleko Miłocina i Przybyszówki, w bezpośredniej okolicy autostrady A4 i drogi ekspresowej S19 oraz niedaleko lotniska w Jasionce. Strefa ma obecnie powierzchnię 85 ha, w przyszłości ma się zwiększyć nawet do 450 ha.
Pierwsza 25-hektarowa część strefy należy do Agencji Nieruchomości Rolnych i ulokowana jest w okolicach ul. Krakowskiej. W tą część inwestuje miasto Rzeszów, budując drogi dojazdowe. Druga 60-hektarowa część Dworzyska należy do Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.
Firmy, które zainwestują w strefie, mogą liczyć na zwolnienia podatkowe. Małe zatrudniające do 50 osób dostaną 70-procentowe zwolnienia od podatku dochodowego. Te, które przyjmą od 51 do 200 pracowników, 60-procentowe zwolnienie. Firmy powyżej 200 miejsc pracy otrzymają ulgę 50-procentową.
3 tys. miejsc pracy
W Dworzysku znajduje się ok. 80 działek budowlanych – o powierzchniach nieco ponad 60, 70 i 80 arów. Działki zarezerwowało już kilkanaście firm z branży elektromaszynowej, informatycznej, przemysłu kosmetycznego. Ich nazwy wciąż są objęte tajemnicą. Kolejne inwestycje planowane są jeszcze w tym roku.
Władze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie szacują, że w najbliższych latach w strefie powstanie ok. 3 tys. miejsc pracy.
W strefie powstanie także farma ogniw fotowoltanicznych o powierzchni 1 ha. Będzie produkować blisko 1 MW energii elektrycznej miesięcznie. To wystarczy na oświetlenie całej strefy oraz obniżenie cen energii dla przyszłych inwestorów.
redakcja@rzeszow-news.pl