Zdjęcie: KAS

Kobiety przekraczające polsko-ukraińską granicę próbowały przemycić dwa futra zrobione ze skór zwierząt chronionych. Futra z rysia rudego i wilka szarego zatrzymano w Korczowej.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej oba futra zatrzymali podczas rutynowej kontroli pojazdów wjeżdżających do Polski z Ukrainy.

Futra z rysia w osobówce

W jednym z samochodów osobowych wykryli futro wykonane ze skóry rysia rudego (Lynx rufus).

– Przewożąca je kobieta nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów – informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Ryś rudy to drapieżny ssak z rodziny kotowatych, objęty ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Zdjęcia: KAS

Na podobny przypadek funkcjonariusze Oddziału Celnego w Korczowej natrafili 2 dni wcześniej.

– Futro ze skóry rysia rudego usiłowała przewieźć bez wymaganych pozwoleń także obywatelka Ukrainy – mówi podkom. Chabowska.

Futro z wilka w autokarze

Kolejne, nielegalne futro ze skóry wilka szarego (Canis lupus), wykryte zostało podczas kontroli autokaru kursowego, który jechał ze Lwowa do Krakowa.

We wszystkich przypadkach, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zabezpieczyli wykrytą odzież.

– Postępowania w tych sprawach prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu – dodaje rzeczniczka KAS.

Przewóz przez granicę okazów CITES

Przywóz okazów z zwierząt chronionych z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z UE okazów CITES, jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Wymagane dokumenty wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

W 2024 r. na podkarpackich przejściach granicznych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w kilkudziesięciu przypadkach wykryli ponad 5700 chronionych gatunków roślin i zwierząt.

– Była wśród nich odzież i galanteria wykonana ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki zawierające wyciąg z pijawek i pławikonika, spreparowane ptaki oraz żywe okazy – wśród nich między innymi serwal sawannowy oraz egzotyczne papugi – wylicza rzeczniczka.

(oprac. red)

Czytaj więcej:

Na granicy w Korczowej udaremniono nielegalny przewóz futra ze skóry kotka bengalskiego

Reklama