Futurystyczna bryła Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Tak będzie wyglądał nasz „Kopernik”!

20
Reklama

Strefa wystawiennicza, laboratoria, pracownia edukacji i warsztatowa, sala multimedialna – tak w przyszłości ma wyglądać Centrum Naukowe „Łukasiewicz”, które do 2022 roku powstanie w Jasionce koło Rzeszowa.

 

O Interaktywnym Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Rzeszowie mówi się od 10 lat. Dwa lata temu koncepcję opracowało Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”. Podkarpacki “Kopernik” ma powstać w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Za realizację inwestycji będzie odpowiadał samorząd wojewódzki. Władze Rzeszowa uważają, że centrum powinno być w mieście, a nie na jego obrzeżach

Nie w Rzeszowie, a w Jasionce

Lokalizacja “Łukasiewicza” jednak nie ulegnie zmianie. W poniedziałek wizualizacje obiektu po raz pierwszy zobaczyli radni sejmiku podkarpackiego. Koncepcję przedstawił im Tomasz Michalski, który koordynuje cały projekt. Michalski cieszy się przede wszystkim z tego, że wreszcie temat centrum nabrał kolorów i etap rozmów o samej idei zakończono. 

– Dyskusję o lokalizacji można prowadzić bez przerwy. Zawsze pojawią się jakieś głosy, że tak jest dobrze, a tak źle. Najważniejsze, że jest decyzja o budowie i przekazana działka, która jest dobrze skomunikowana z całym regionem – mówi nam Tomasz Michalski.

“Łukasiewicz” będzie miał cztery kondygnacje – trzy nadziemne i jedną podziemną. W najwyższym punkcie będzie miał 19,5 m wysokości. Cała powierzchnia centrum ma liczyć ponad 6,5 tys. m kw., a kubatura obiektu ponad 40 tys. m sześciennych.

Futurystyczna bryła

Futurystyczna bryła centrum nawiązywać będzie do orbity, sterowca, balonu i helisy DNA. Sam budynek będzie energooszczędny i wyposażony m.in. w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i oświetlenie LED.

W centrum znajdzie się strefa wystawiennicza – ponad 3 tys. m kw., zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych (540 m kw.), zaplecze techniczne, w tym warsztaty serwisowe (945 m kw.), pomieszczenia biurowe: (210 m kw.). Prawie 2 tys. m kw. zajmą m.in. hol, szatnie, zaplecze gastronomiczne i sanitarne.

– Zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych będzie obejmował trzy laboratoria: fizyki, chemii i biologii oraz dużą, ponad 160-metrową pracownię warsztatową z możliwością jej podziału na dwie mniejsze – wyjaśnia Tomasz Michalski.

W pracowni warsztatowej będą się odbywały zajęcia związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem oraz robotyką i programowaniem robotów.

Będzie o lotnictwie i kosmonautyce

Centrum posiadać będzie także niewielką salę multimedialną na 50 osób, w której planowane są projekcje filmów, spotkania, miniwykłady popularnonaukowe, pokazy, a także przewidywane jest organizowanie małych konferencji i szkoleń.

Ekspozycje centrum obejmować będą tematykę związaną z inteligentnymi specjalizacjami regionu, przede wszystkim lotnictwem i kosmonautyką oraz szeroko rozumianą jakością życia.

– Wzajemnie przenikać się będą obszary: „My ludzie”, „Świat wokół nas” oraz „Nasza cywilizacja”. Przewidujemy, że przestrzeń ekspozycyjną wypełni ok. 200 interaktywnych eksponatów – zapowiada Tomasz Michalski.

Na dachu obiektu planowany jest także taras widokowy, z którego będzie można obserwować samoloty startujące i lądujące na lotnisku w Jasionce. Nie zabraknie także parkingu na 125 miejsc, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych i sześć dla autokarów.

150 tys. zwiedzających w ciągu roku

„Łukasiewicz” w założeniu ma pełnić funkcję regionalnego centrum nauki, a swoim zasięgiem będzie mógł objąć także wschodnią Małopolskę, południową część województwa lubelskiego oraz przyległe do naszego kraju obszary Ukrainy i Słowacji. Szacuje się, że w ciągu roku „Łukasiewicza” może odwiedzić około 150 tys. osób.

W planach jest także, aby centrum nauki włączyć do ogólnopolskiej sieci „Społeczeństwo i Nauka”, grupującej polskie centra nauki oraz instytucje i organizacje działające w obszarze edukacji nieformalnej, a także międzynarodowej organizacji ECSITE.

Na szczeblu regionalnym także planowana jest współpraca z instytucjami działającymi w edukacji, nauce i kulturze. Podpisano już porozumienia o współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

– Tworzony jest także system szkół partnerskich Podkarpackiego Centrum Nauki we współpracy z Kuratorium Oświaty – zdradza Tomasz Michalski.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w przyszłym roku. To właśnie wtedy ma zostać ogłoszony przetarg w formie „zaprojektuj-wybuduj”. Równolegle w planach jest ogłoszenie kolejnego postępowania, gdzie zostanie wyłoniona firma, zajmująca się zaprojektowaniem i wykonaniem ekspozycji.

Otwarcie na jesień 2022 roku

Zakończenie budowy zaplanowane jest na koniec 2021 roku, a otwarcie centrum za cztery lata – jesienią 2022 roku. Inwestycja ma kosztować ok. 16 mln euro. 

Można spodziewać się, że ceny wstępu do „Łukasiewicza” będą wynosiły: 19 zł – bilet normalny, 15 zł – bilet na laboratoria i warsztaty. 12 zł ma kosztować bilet ulgowy, a 13 zł dla grup zorganizowanych. Jeśli chodzi o godzinny otwarcia, plan zakłada, by obiekt był czynny przez sześć dni w tygodniu, w tym przez cały weekend.

– W planach mamy, aby obiekt w tygodniu, z uwagi na młodzież szkolną, był otwarty do godz. 16:00. W weekendy rozważamy popołudniowe godziny otwarcia, aby w jeden dzień centrum było czynne także wieczorem – zapowiada Tomasz Michalski.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

20 KOMENTARZE

 1. Dlaczego wypisujesz z góry że inwestycje które wymieniłeś nie zostaną zrealizowane, jesteś jakaś wróżka ?? To że do tej pory nie wybudowano kolejki to nie wina ratusza lecz przepisów prawnych , kryte lodowisko było przedstawione na wizualizacji tylko teren na którym był przysposobiony został oprotestowany przez tamtejszych mieszkańców , szkoła muzyczna powstanie tak jak zostało obiecane , co do hali na podpromiu sprawa ma się tego typu że nie ma szans aby była rozbudowana w takiej formie jaką ratusz zażyczył, gdyż koszty wzrosły by do takiej sumy że lepiej byłoby wybudować nową halę.

 2. Dziadziu podjął decyzję – ma być w Rzeszowie!.
  To wierni towarzysze bronią decyzji!
  A że w Rzeszów tego nigdy nie wybuduje? – to nic, ale “my walczyli o nasze” 🙂

 3. Ludzie Wy chyba po Europie nie jeździcie. Wszędzie takie duże inwestycje buduje się przy autostradach obok miast a nie wpycha do miasta, zwłaszcza tak małego i ściśniętego jak Rzeszów. Dzieciaki z miasta poszłyby raz i tyle a tu chodzi o to że mają zjeżdżać klasy szkolne z miejscowości w promieniu 100-200km. A jak już przyjadą to nie bójcie się, do miasta tez wstąpią. Bardzo dobra decyzja!

 4. @bobb
  Miasto jeszcze nic nie odzyskało, ale bardzo chciało tam budować stadion oraz centrum nauki.., a wybuduje CPN i blokowisko.
  Drugą proponowaną przez ratusz lokalizacją były tereny PKP (nie miasta) przy ul.Kochanowskiego.

 5. Gargamelku, masz rację, są tam spore działki.
  I za za żadne skarby nie ma jak dojechać 🙁
  Tymi wąziutkimi, wiecznie zapchanymi uliczkami?
  Gratuluje pomysłu

 6. Pamiętacie jak Pisowska wojewoda Ewa Leniart zablokowała miastu budowę obwodnicy południowej i Rzeszów stracił 277 mln unijnej dotacji? Potem politycy tej partii mówili że to wina ratusza. 

  To nie był przypadek! Tak pis celowo blokuje inwestycje i potem kręci lody. 
  Czy to Wam czegoś nie przypomina? 

   http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24107189,tak-wojewoda-z-pis-blokuje-warszawskie-inwestycje.html05334,trup-sciele-sie-gesto-tak-wygladala-wojna-gangow-w.html#s=BoxOpCzol9

  Ta garstka co w to nie wierzyła pewnie już wie jak działa pis?

 7. Czekając na wybudowanie tego Centrum przez Rzeszów, nie doczekacie się tego nigdy.
  Tak jak nie doczekacie się kolejki na słupach, lodowiska, piętrowych parkingów, aqua parku, szkół muzycznych i dziesiątek innych Ferencowych obiecanek.
  Zapomniałem jeszcze o hali Podpromie, co to miała być rozbudowana, ale już nie będzie.
  W zamian za to dostaniecie nowe bloki w każdym jeszcze zielonym kawałku miasta.
  Przestańcie płakać jak to daleko (aż 9 km od tak chwalonego symbolu miasta).
  A nauczycielowi z 25 stażem polecam studia podyplomowe z języka polskiego. Najlepiej gdyby robił to POZA miastem Rzeszowem!

 8. Ten marszałek robi to celowo na złość Ferencowi aby te centrum powstało poza Rzeszowem. On gdyby mógł to by je wybudował w innym województwie ,a jak prezydent głośno o tym się wypowiada to odpowiedź marszałka jest zwyczajowa , kurtuazyjna wypierająca prawdę. Dobrze że pisole w Rzeszowie dostali sromotny łomot , zresztą sądzę że zawsze będą dostawać bo mieszkańcy widzą co wyprawiają ci pożal się boże rajcy pisu w ratuszu.

 9. Na Nowym Mieście obok Leclerka zlikwidować działki i budować taki obiekt. Zwłaszcza że przez ulicę byłaby 2 atrakcja na spędzenie czasu Park Papieski. A działki w centrum? Potem wnuś je nowalijki z pod obwodnicy Warszawskiej bo babcia posadzila.

  A działki przenieść pod Trzebownisko.

 10. Będzie stało puste bo żaden rodzic nie puści dziecka samemu uuj wie gdzie. Pytanie kto płaci ogrzanie takiej kubatury? Oby nie rzeszowski podatnik. Mi to wygląda jak z obwodnicą południową. Znowu Pis zrobił na złość i Ferencowi i mieszkańcom. A potem wielkie zdziwienie że 5 raz przegrali.

 11. No Panie Pedagogu no gdzie jest odpowiedni plac w Centrum na obiekt / parkingi / drogi na dojazd i odprowadzenie ruchu z obiektu no gdzie wysil Pan łepetyne ja nie widze takiego miejsca w mieście no może było troche pustego miejsca w latach 50 czy 60 – tych
  Ale wtedy nikomu sie nie śniło o takich inwestycjach , nawet jak sie przekręcil po 24 – tej z prawego boku na lewy ; O !

 12. Wszystko cacy tylko jest jedno ale ; parking za maly to kpiny
  Parking przynajmniej na 500 san i 40 aytobusów – bo bedzie za chwile kolejny kwik i jazgot od razu budowac na wyrost – perspektywicznie ; O !

 13. Tylko barany z pisu mogły wymyślić tą kuriozalną lokalizację. W Rzeszowie z 45 tyś studentów a uczniów podstawówek, liceów pewnie z drugie tyle a Kopernik będzie między lotniskiem a strefą ekonomiczną ale
  PO ZA MIASTEM.

  Duże brawa za głupotę. Czy to zemsta że Bucz przegrał?

Comments are closed.