Zdjęcie: Materiały Galerii Rzeszów
Reklama

Galeria Rzeszów wydłużyła od środy 8 listopada darmowe parkowanie do trzech godzin. Opłaty za postój sprawiły, że z galerii zniknęły samochody pozostawianie na cały dzień, które notorycznie blokowały miejsca parkingowe.

– Wydłużamy okres darmowego parkowania w Galerii Rzeszów do trzech godzin, ponieważ średnio tyle czasu zmotoryzowani klienci spędzają u nas na zakupach – mówi Piotr Bugała, dyrektor infrastruktury galerii.

– Naturalny czas postoju to trzy godziny i na tyle ustawiamy darmowy limit. Chcemy, aby wszyscy kierowcy mogli u nas robić zakupy spokojnie, bez pośpiechu. Odpłatność wprowadziliśmy, ponieważ nasz parking był notorycznie zablokowany przez osoby unikające opłat na terenie miasta – tłumaczy Piotr Bugała.

Automatyczny system parkingowy i opłaty za postój (2 zł za godzinę) Galeria Rzeszów wprowadziła w lipcu br. Za darmo można było parkować przez pierwsze dwie godziny. Od środy ten czas został wydłużony do trzech godzin.  

– Odpłatność za postój musi pozostać. Inaczej nie byłoby rotacji pojazdów. Kierowcy pracujący i uczący się w centrum, czy odwiedzający miasto w interesach, stawialiby jak kiedyś auta na parkingu rano i zabierali wieczorem – twierdzi dyrektor Bugała. 

Zdjęcie: Materiały Galerii Rzeszów
Zdjęcie: Materiały Galerii Rzeszów

Z dotychczas dostępnych danych, które obejmowały ruch pieszy i kołowy, wynikało, że klienci Galerii Rzeszów (a dokładniej ich telefony komórkowe monitorowane przez Google) spędzali w obiekcie średnio od 20 minut do 1,5 godziny.

Gdy w lipcu galeria wprowadziła automatyczny system parkowania można było również zbadać, ile czasu stoją na parkingu pojazdy realnych klientów galerii. Okazało się, że z reguły od dwóch do trzech godzin. Powyżej tego czasu parkują praktycznie tylko klienci fitnessu i kina, którzy mogą postawić auta za darmo dłużej, niż pozostali klienci.  

Od chwili wprowadzenia w stolicy Podkarpacia płatnej strefy parkowania wielu kierowców unikało opłat na mieście parkując w Galerii Rzeszów, która dysponuje 1200 miejscami postojowymi. Galeria była zasypywana skargami na temat trudności w parkowaniu.

Opłaty za postój są standardem w większości dużych obiektów handlowych w Polsce. Po tym, jak wprowadzono je również na terenie Galerii Rzeszów z jej parkingu zniknęły samochody pozostawianie na cały dzień przez osoby pracujące w centrum miasta.

W zeszłym roku Galerię Rzeszów odwiedziło 9 mln osób. Szczyt ruchu zaczynał się w południe i kończył ok. 18:00.

Korzystanie z parkingu w Galerii Rzeszów od 8 listopada br. (środa):

– parkowanie za darmo do 3 godzin

– powyżej 3 godzin opłata wynosi 2 zł za każdą godzinę postoju

– klienci fitnessu parkują za darmo 4 godziny, zaś kina 5 godzin

WJAZD:

– zatrzymaj się przy automacie biletowym (tzw. bileterce)

– pobierz jednorazowy bilet parkingowy i wjedź na parking

– zabierz ze sobą bilet parkingowy opuszczając pojazd (najlepiej włóż go do portfela).

WYJAZD:

– zeskanuj bilet parkingowy w automacie przy wyjścia z galerii na parking

– zjedź z parkingu i zatrzymaj się przy terminalu wyjazdowym na dole, aby zeskanować opłacony bilet i otworzyć szlaban.

Zdjęcie: Materiały Galerii Rzeszów
Zdjęcie: Materiały Galerii Rzeszów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama