Zdjęcie: Materiały Galerii Rzeszów
Reklama

W poniedziałek po godz. 15:00 Galeria Rzeszów wznowiła działalność. W niedzielę w jednym ze sklepów oberwał się podwieszany sufit. Zwiększyła się liczba rannych. 

Po nocnych pracach związanych z porządkowaniem i zabezpieczaniem terenu sklepu “Szachownica”, w którym runął sufit, w poniedziałek o 9:00 Galeria Rzeszów została normalne otwarta, ale po ponad dwóch godzinach ponownie ją zamknięto.

Zarządca centrum handlowego musiał przeprowadzić jeszcze prace inspekcyjne. Na kilka godzin zamknięto jeszcze galerię. Dla klientów została otwarta po 15:00.

– W poniedziałek testowano automatyczne systemy działające w galerii. Prowadzona była także inspekcja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na miejscu awarii budowlanej w salonie “Szachownica”- wyjaśnia Piotr Bugała, dyrektor infrastruktury w Galerii Rzeszów.

– Administracja Galerii Rzeszów niezwłocznie rozpocznie inspekcję sufitów podwieszanych we wszystkich salonach i punktach usługowych w obiekcie – podkreślił Bugała. 

W poniedziałek Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej policji, poinformował, że w niedzielnym zdarzeniu, jak się okazało, poszkodowanych zostało łącznie 10 osób. Trzy do szpitala zgłosiły się w niedzielę po południu. Przebywa w nim jeszcze jedna osoba – na oddziale chirurgii. – Pozostali jeszcze w niedzielę zostali wypisani do domów – mówi Adam Szeląg.

“Szachownica” w Galerii Rzeszów funkcjonuje od prawie pięciu lat. – Zarówno projekt wykończenia salonu, jak i jego realizacja, zostały wykonane zgodnie z wytycznymi technicznymi dla najemców. Otwarcie salonu poprzedzone było inspekcją niezbędną do oddania lokalu do użytkowania – zapewnia Artur Kuczyński, współwłaściciel sieci salonów “Szachownica”.

– Na tą chwilę nie wiemy, co było powodem uszkodzenia konstrukcji sufitu. Nadal trwają prace specjalistów z nadzoru budowlanego. Do czasu ustalenia przyczyny zdarzenia i usunięcia jej skutków, salon będzie zamknięty – dodał Kuczyński. 

Do zdarzenia doszło po godz. 11:00 na pierwszym piętrze Galerii Rzeszów. W sklepie odzieżowym “Szachownica” oberwał się podwieszany sufit o wymiarach ok. 40 na 50 m. W sklepie w tym czasie było ok. 50 osób. Początkowa była mowa o czterech osobach poszkodowanych, potem siedmiu (sześć trafiło do szpitala), ostatecznie skończyło się na 10, z czego jedna została opatrzona na miejscu zdarzenia. 

Wśród poszkodowanych były dwie osoby nieletnie: 16-letnia dziewczyna i 17-letni chłopak oraz dorośli w wieku od 22 do 56 lat. Zarządca galerii podjął decyzję o ewakuacji wszystkich osób, które znajdowały się w centrum handlowym. W ciągu dwóch godzin ewakuowano ok. 3000 osób. 

Po południu na miejsce zdarzenia przyjechał biegły z zakresu budownictwa, który wraz z policjantami przeprowadzał oględziny. Postępowanie w tej sprawie prowadzi także nadzór budowlany. Zarządca Galerii Rzeszów jeszcze w niedzielę zdecydował, że wszystkie podwieszane sufity na terenie obiektu zostaną skontrolowane.

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

9 KOMENTARZE

  1. Kilka miesięcy temu zawalił się sufit w galerii Rzeszów w kinie Helios i wtedy nie sprawdzono sufitów tylko musiały zostać poszkodowane osoby!? Lepiej było ukryć ten fakt? Jak można dopuścić w 21 wieku do takich rzeczy. Ludzie nie chodźcie tam bo może skończyć się kiedyś tragicznie…

  2. Znajoma, która pracowała kiedyś w tej galerii na stoisku z książkami, miała sporo szczęścia, bo kilka dni po otwarciu zerwała się podwieszona pod stropem rura kanalizacyjna (PCV). Sufit na szczęście nie runął, zabrudziło jedynie sklep i okropnie śmierdziało.

  3. Kontrola miała być we wszystkich pomieszczeniach posiadających podwieszany sufit a ja wiem na 100% że w jednym ze sklepów na 1 piętrze nie było nikogo kto mógłby go skontrolować więc ładna ściema z tą kontrolą

  4. W takim razie jeśli teraz trwa kontrola to kto pozwolił wejść pracownikom na teren galerii i otworzyć ją o 9? Skandal. A jeśliby się coś wydarzyło pomiędzy 9-11to kto by za to odpowiadał? Jak mam zna otworzyć galerie i narażać ludzi bez kontroli nadzoru budowlanego? RZESZÓW-NEWS zbadaj id ten wątek.

Comments are closed.