Galerie handlowe w Rzeszowie już otwarte. Jakie zasady w nich obowiązują?

0
Reklama

Płyny do dezynfekcji rąk, dezynfekcja klamek, poręczy, balustrad, komunikaty o zachowaniu środków bezpieczeństwa – to nowości w rzeszowskich galeriach handlowych. Klientów to nie wystrasza. 

 

W poniedziałek (4 maja) w Rzeszowie po ponad miesięcznej przerwie otworzono największe galerie handlowe, m.in. Galerię Rzeszów, Millenium Hall, czy Plazę. W każdej uruchomiono prawie wszystkie sklepy, poza punktami gastronomicznymi, kinami, salami zabaw, siłowniami, salonami fryzjerskimi czy kosmetycznymi.

– Jesteśmy w szoku. Już przed 10:00 do naszej galerii ustawiły się kolejki. Myśleliśmy, że ludzie będą bardziej zapobiegliwi i w pierwszy dzień po zniesieniu obostrzeń nie ruszą masowo do galerii. Było inaczej – opowiada nam przedstawiciel jednej z rzeszowskich galerii handlowych. 

Informacji nigdy za dużo

Otwarcie galerii nie oznacza, że epidemia koronawirusa się skończyła. Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne funkcjonowania obiektów o powierzchni powyżej 2000 m kw. Dostęp do płynu do dezynfekcji, wytyczenie wejścia i wyjścia z galerii, jedna osoba na 15 m kw. – to tylko część zasad. 

W Galerii Rzeszów jednocześnie, według nowych zasad, może przebywać 3000 osób. Właściciele obiektu zapewniają, że bardzo skrupulatnie dezynfekują powierzchnie wspólne, czyli klamki drzwi wejściowych, poręcze, balustrady, blaty, oparcia krzeseł i toalety, itp. Działa nowoczesny system stałej wymiany powietrza na świeże.   

Do tego dochodzą emitowane kilka razy na godzinę komunikaty o zasadach bezpieczeństwa. Są też cały czas otwarte drzwi do galerii oraz specjalne naklejki na podłogach, przy windach i wjeździe na parking, tablicach ustawionych przy punktach z płynem do dezynfekcji. 

– W różnych punktach galerii znajdują się informacje o tym, jaką należy zachować odległość między ludźmi, zamieściliśmy instrukcje dezynfekcji rąk, zakładania i zdejmowania rękawiczek oraz maseczek. Informacji nigdy za dużo – mówi Robert Podkulski, dyrektor marketingu Galerii Rzeszów.

Szykują „Tarczę Plazy”

Podobne zasady obowiązują w rzeszowskiej Plazie. Jak informuje Katarzyna Szewerniak, menedżer ds. marketingu Plazy, przy każdym wejściu do galerii jest płyn dezynfekujący. W toaletach oraz na drzwiach wejściowych są informacje, jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce oraz jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczki i rękawiczki. 

Przed sklepami wydzielone są także bezpieczne odległości za pomocą specjalnych taśm. Na bieżąco dezynfekowane są poręcze, balustrady, toalety windy, uchwyty drzwi. W poniedziałek w Plazie nie otworzyło się część wysp handlowych oraz punktów gastronomicznych, klub fitness oraz plac zabaw dla dzieci.

Plaza, co ciekawe, opracowuje teraz wewnętrzną „Tarczę Plazy”. – Będziemy obserwować przez kolejne tygodnie odwiedzalność i obroty naszych najemców, prowadzić indywidualne rozmowy w celu zastosowania odpowiednich ulg – zapowiada Katarzyna Szewerniak.

Plaza w poniedziałek, w pierwszy dzień po przestoju, miała więcej klientów niż się spodziewała. – To ruch blisko 60 proc. w porównaniu do ruchu w dzień powszedni sprzed ogłoszenia pandemii – mówi Szewerniak.     

Liczą na racjonalność klientów 

W Millenium Hall także zwiększono procedurę dezynfekcji budynku – wejść, poręczy, toalet, pasaży, części wspólne. 

– Przy wszystkich wejściach umieszczone są dozowniki do dezynfekcji dłoni. W egzekwowaniu zasad liczymy na racjonalność klientów, dlatego w trosce o komfort, a jednocześnie przestrzeganie zasad kierujemy się hasłem „Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo” – mówi Robert Wróbel, dyrektor marketingu w Millenium Hall.

W galerii emitowane są komunikaty i rozdawane ulotki z informacjami o zachowaniu zasad zgodnie z wymogami. – Nasz obiekt posiada przestrzenne pasaże, a zastosowana technologia pozwala na stałą wymianę świeżego powietrza. We wszystkich salonach można również skorzystać z płynu dezynfekującego, a także rękawiczek – dodaje. 

GODZINY OTWARCIA RZESZOWSKICH GALERII:

– „Nova” – w tygodniu w godz. 9:00 -20:00, w soboty od 10:00 do 18:00

– „Nowy Świat” – od poniedziałku do piątku od 9:00 do 21:00, w niedziele handlowe 10:00-19:00

– Galeria Rzeszów – od poniedziałku do piątku od 9:00 do 21:00. W soboty 10:00-21:00, zaś w niedziele handlowe od 10:00 do 20:00.

– Millenium Hall – od poniedziałku do soboty między 10:00 a 21:00, w niedziele handlowe od 10:00 do 20:00.

– Outlet Graffica – codziennie od 10:00-20:00.

– Plaza Rzeszów – czynna w tygodniu od 10:00 do 21:00.

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: