Zdjęcie: Twitter.com / Policía Nacional
Reklama

Był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej. Pochodzącego z Rzeszowa Roberta Cz. zatrzymali hiszpańscy policjanci. 

44-letni Robert Cz., ps. „Czika”, był jednym z trzech Polaków, których nazwiska jesienią 2022 roku umieszczono na stronie www.eumostwanted.eu. To strona z wizerunkami osób, które są najbardziej poszukiwanymi przestępcami na terenie Unii Europejskiej. 

We wrześniu ruszyła kampania „EU Most Wanted 2022”. Na jej stronie opublikowano zdjęcia ponad 50 przestępców, ukrywających się przed organami ścigania w UE. Chodzi m.in. o zabójców, handlarzy ludźmi i narkotyków oraz finansowych oszustów.

Kampanię wspiera Europol. Każda poszukiwana osoba ma przypisaną figurę z kart, co ma unaocznić rolę poszukiwanej osoby. Robert C., pochodzący Rzeszowa (ostatnie jego miejsce zameldowania to ulica Żeromskiego), był w tej talii „królem”.

„Czikę” poszukiwała Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Zarzut? Kierowanie zbrojną grupą przestępczą, która dopuszczała się przestępstw skarbowych. Gang „Czikiego”, twierdzą śledczy, w latach 2018-2020 wyłudził 27 mln zł podatku VAT. 

Roberta Cz. namierzono w Hiszpanii. 2 marca, jak donoszą hiszpańskie media, został zatrzymany w kawiarni El Kiosko w Centro Plaza w Marbelli, obok areny walki byków, co pięć dni później potwierdziła hiszpańska policja. „Czika” był bardzo zaskoczony.

 

Marbella należy do prowincji Malagi, to miasto przepychu, luksusu i klasycznego piękna. Niektórzy twierdzą, że to najbardziej luksusowy kurort w całej Europie (27 plaż). Swoje posiadłości mają tutaj George Clooney, Antonio Banderas, a nawet król Arabii Saudyjskiej.

I to właśnie w Marbelii ukrywał się Robert Cz. Jak informuje hiszpański El Pais, w plecaku Polaka znaleziono 6000 euro i sfałszowany polski dowód osobisty. „Czika” ostatnio był stałym bywalcem kawiarni El Kiosko. „I to go zgubiło” – twierdzi hiszpańska policja.

Teraz Robert Cz. będzie przebywał w areszcie do czasu przewiezienia go do Polski. Tym razem hiszpański sąd nie będzie już dla niego tak łaskawy, jak w maju 2021 r. To wtedy „Czika” po pierwszy został zatrzymany w Marbelii podczas rutynowej kontroli.

Sąd się wówczas zgodził, by do czasu rozpoznania wniosku o ekstradycję rzeszowianina do Polski, mógł on przebywać na wolności. Gdy taka decyzja zapadła, „Czika” zapadł się pod ziemię, rok później znalazł się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w UE. 

Aktualnie na liście „EU Most Wanted 2022” są jeszcze dwaj inni Polacy: Tomasz Leszczyński z Legnicy (podejrzany o zabójstwo) i Jacek Jaworek za potrójne zabójstwo k. Częstochowy. 

Fot. Komenda Główna Policji. Na zdjęciu Robert Cz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama