Reklama

Znane są już wyniki społecznych konsultacji władz Rzeszowa z mieszkańcami w sprawie poszerzenia granic miasta o gminy Krasne i Trzebownisko.

Zliczanie wypełnionych ankiet zakończyło się w poniedziałek (2 marca(. Uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach było ponad 142 tys. mieszkańców. Z tego prawa skorzystało blisko 5,5 tys. osób.

– 4 837 osób głosowało za przyłączeniem gminy Trzebownisko do Rzeszowa – mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego ratusza. – Przeciw było tylko 290 głosujących mieszkańców, a 363 wstrzymało się od głosu.

Tak więc za połączeniem opowiedziało się 88 proc. głosujących rzeszowian.

– Bardzo podobnie wyniki wyglądają, jeśli chodzi o połączenie Rzeszowa z gminą Krasne – dodaje Katarzyna Pawlak. – Tu za fuzją było 4779 osób, przeciw 281. Wstrzymało się od głosu 351.

W gminie Krasne konsultacje zakończyły się już w połowie lutego. Tam większość mieszkańców (63 proc.) była przeciwko włączaniu do Rzeszowa.

W poniedziałek konsultacje zakończyły się też w gminie Trzebownisko. Tam jednak liczenie głosów zacznie się dopiero w środę. Wynik będzie zapewne również niekorzystny dla Rzeszowa.

Wyniki wszystkich konsultacji wraz z wnioskiem władz Rzeszowa o poszerzenie granic miasta o dwie ościenne gminy, jeszcze w tym miesiącu trafią do wojewody, później do rządu. Ostateczna decyzja rady ministrów powinna być znana w lipcu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: