Zdjęcia: prywatne archiwum Marty Gutowskiej, materiały WSIiZ oraz TVP
Reklama

Wergiliusz Gołąbek ma być kolejnym, honorowym obywatelem Rzeszowa. Alicja Haszczak i Marta Gutowska zasłużonymi dla miasta. Potrzebna jest tylko zgoda radnych, choć ta wydaje się być tylko formalnością.

O przyznaniu tytułów decyduje kapituła, którą tworzą rzeszowscy radni i przedstawiciele władz miasta. Na czele kapituły stoi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Uroczysta gala, podczas której honoruje się zasłużonych, od kilku lat odbywa się w styczniu, w rocznicę nadania Rzeszowowi praw miejskich. 

Rektorzy mówią jednym głosem 

Wniosek o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa dla dr. Wergiliusza Gołąbka złożyli rektorzy czterech rzeszowskich uczelni: Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej i WSPiA.

Dla „wieloletniego twórcy i propagatora życia kulturalnego, naukowego oraz gospodarczego Miasta Rzeszowa” czytamy w projekcie uchwały.

Dr Wergiliusz Gołąbek obecnie jest wiceprezydentem WSIiZ w Rzeszowie. Na uczelni pracuje od 2003 roku. Wcześniej, od 1980 roku, związany był z Filharmonią Rzeszowską. Z krótką przerwą w latach 1988-1989, gdy kierował Orkiestrą Wojciecha Rajskiego, znaną później jako Polska Filharmonia Kameralna w Gdańsku. 

W latach 1990-2006 był Wergiliusz Gołąbek był dyrektorem Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie i Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. W tym czasie rzeszowska orkiestra symfoniczna stała się orkiestrą zaliczaną do najlepszych w Polsce, a łańcucki festiwal ugruntował swoją pozycję wśród najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Europie.

Dr Gołąbek jest też laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medalem Gloria Artis. 

Prekursorka ratownictwa kynologicznego

Marta Gutowska ma dołączyć do grona „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”. Jest lekarzem weterynarii, m.in. założyła Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Z jej umiejętności i doświadczenia czerpią osoby zajmujące się szkoleniem ratowniczych psów z Polski i różnych stron świata.

 – Jej działalność społeczna przyczynia się do kształtowania wizerunku Rzeszowa jako miasta ludzi zaangażowanych i pracujących z wielką pasją – tłumaczą autorzy wniosku o przyznanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”, czyli Stowarzyszenie STORAT. 

Marta Gutowska uznawana jest za prekursora ratownictwa kynologicznego w Polsce. To dzięki jej umiejętnościom i zaangażowaniu, w 1974 roku w Polsce rozpoczęła się historia wykorzystywania psów wyszkolonych do ratownictwa.

Za propagowanie naszej kultury 

Alicja Haszczak jest etnochoreografem, czyli bada dawne tańce ludowe Podkarpacia. Założyła zespół pieśni i tańca „Połoniny”. Przez ponad 70 lat pracy artystycznej, pedagogicznej i twórczej wychowała wiele pokoleń młodych instruktorów i folklorystów.

– Jej opracowania choreograficzne przyczyniają się do pielęgnowania i propagowania wśród polskiej i polonijnej młodzieży dziedzictwa narodowego i kultury naszego kraju, a szczególnie tradycji regionu – brzmi treść uchwały rady miasta.

Alicja Haszczak ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. O nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” wystąpił zespół „Połoniny”. 

Głosowanie nad uchwałami dotyczącymi nadania tytułów Honorowego i Zasłużonego Obywatela Miasta Rzeszowa, odbędzie się podczas najbliższej sesji rady miasta, we wtorek, 13 grudnia. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama