Zdjęcie: Ministerstwo Sprawiedliwości
Reklama

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, odwołał nie tylko kierownictwo Sądu Rejonowego w Rzeszowie, ale również prezesów sądów w Dębicy i Ropczycach.

We wtorek do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, któremu podlegają wszystkie wspomniane sądy rejonowe, z Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęły dokumenty o odwołaniu prezesów sądów. – Nie podano powodów odwołania – mówi sędzia Marzena Ossolińska-Plęs, rzecznik SO w Rzeszowie. 

Jak informowaliśmy w poniedziałek, w Rzeszowie stanowisko prezesa SR straciła Bogumiła Majcher-Gniewek oraz jej zastępcy: Jolanta Olszowy-Rozmus i Anna Ryczaj-Paśko. Na miejsce Majcher-Gniewek powołano Grzegorza Plisia, który kilka lat temu był wiceprezesem Sądu Rejonowego w Rzeszowie, orzekał w wydziale gospodarczym. 

Na razie nie wiadomo, kim będą wiceprezesi SR w Rzeszowie. Ponadto Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, odwołał Beatę Stój z funkcji prezesa SR w Dębicy. Zastąpił ją Waldemar Krok. Z kolei Ewa Pokrzywa straciła stanowisko prezesa SR w Ropczycach. Jej następca nie jest jeszcze znany.

Prezesi wszystkich trzech sądów zostali odwołani w ostatni dzień w związku z ustawą o ustroju sądów powszechnych, która dała Ziobrze prawo do odwołania i powołania prezesów sądów w Polsce od połowy sierpnia do 12 lutego. Ziobro nie musiał pytać o zgodę zgromadzeń ogólnych sądów. Informacja o dymisjach prezesów została przesłana e-mailem. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zmiany szefów w sądach tłumaczone są niską jakością pracy sądów.

Przypomnijmy, że od 1 lutego nowego prezesa ma także Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Został nim sędzia Rafał Puchalski, który wcześniej orzekał w Sądzie Rejonowym w Jarosławiu.

Puchalski jest też wśród 11 kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. W tym gronie znalazło się aż trzech sędziów z Podkarpacia. Oprócz Rafała Puchalskiego, są także: Robert Pelewicz, były prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, oraz Grzegorz Furmankiewicz z Sądu Rejonowego w Jaśle. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama