Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Rada Miasta Rzeszowa zgodziła się, by wybudowane rondo przy siedzibie ZUS-u nosiło imię Ignacego Daszyńskiego.

Decyzja zapadła podczas wtorkowej sesji rady. Nie wszystkim radnym ten pomysł przypadł do gustu, przede wszystkim z opozycyjnego klubu PiS, który chciał, by rondo nosiło imię Honorowych Dawców Krwi, mówił o tym radny Jerzy Jęczmienionka. Były też głosy (Waldemara Szumnego), że uzasadnienie uchwały jest zbyt skromne. 

W uzasadnieniu uchwały czytamy bowiem tylko, że „wizja Polski dla Daszyńskiego opierała się na niepodległości, demokracji i sprawiedliwości społecznej”. „Był to bardzo ważny moment w polskiej historii” – czytamy. Grzegorz Koryl pomysł nadaniu ronda imienia Ignacego Daszyńskiego nazwał „wrzutką w roku wyborczym”.

– Dyskusja, jak w piaskownicy – komentował Andrzej Dec (PO), przewodniczący rady. – To nie jest wrzutka – zapewniał na sesji Wiesław Buż, rzeszowski poseł Nowej Lewicy. Bo to właśnie on zwrócił się do rady z prośbą, by ta upamiętniła postać Daszyńskiego.

Buż mówił, że o uczczeniu Daszyńskiego dyskutowano w Rzeszowie od kilku lat, pojawiały się pomysły, by jeden z „ojców niepodległości” miał też swój pomnik w mieście. Gdy w ub. r., przy okazji przebudowy dróg w centrum Rzeszowa, wybudowano rondo u zbiegu ulic Fredry i Głowackiego, uznano, że to właśnie ono może mieć imię Ignacego Daszyńskiego.

– To świetny prezent dla mojego środowiska politycznego – powiedział na sesji Wiesław Buż. Ostatecznie, rada przegłosowała uchwałę. Pomysł, by patronem ronda przy ZUS-ie był Ignacy Daszyński, poparło 23 radnych, dwóch z PiS było przeciwko: Jerzy Jęczmienionka i Mateusz Szpyrka. 

Ignacy Daszyński był działaczem socjalistycznym, współzałożycielem Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, jednym z przywódców PPS, premierem Tymczasowego Rządu Ludowego powołanego w Lublinie w listopadzie 1918 roku, w latach 1922–27 był wicemarszałkiem Sejmu, a w 1928 roku został jego marszałkiem.

Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, obiecała, że ratusz znajdzie „godne miejsce”, które będzie nosiło imię Honorowych Dawców Krwi. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama