Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W czwartek (22 czerwca) na pływalni przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie rozpoczną się zmagania uczestników tegorocznych Igrzysk Europejskich. Nasz obiekt będzie gościł skoczków do wody.

W środę wieczorem (21 czerwca) w Krakowie na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana  zapłonie olimpijski znicz, symbolizujący otwarcie Igrzysk Europejskich 2023. Przez kolejne 12 dni siedem tysięcy sportowców z 48 krajów będzie walczyło w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Górnym i Dolnym Śląsku o medale w 29 dyscyplinach.

Reprezentacja Polski liczy 370 zawodniczek i zawodników.

Głównym organizatorem i gospodarzem trzeciej edycji igrzysk jest Kraków i województwo małopolskie, ale część dyscyplin będzie rozgrywanych w miastach partnerskich, którymi obok Rzeszowa są Bielsko Biała, Myślenice, Tarnów, Krynica Zdrój, Oświęcim, Wrocław, Nowy Sącz i Krzeszowice. Partnerem jest także województwo podkarpackie.

Olimpiada rozpocznie się od zmagań lekkoatletycznych oraz w piłce ręcznej plażowej. Do 2 lipca zawodnicy będą rywalizować w takich dyscyplinach jak: badminton, boks, breakdance, judo, kajakarstwo, kajakarstwo slalomowe, karate, kickboxing, kolarstwo BMX, kolarstwo górskie, koszykówka, lekkoatletyka, łucznictwo, muaythai, padel, pięciobój nowoczesny.

Na liście dyscyplin są także piłka nożna plażowa, piłka ręczna plażowa, pływanie artystyczne, rugby 7, skoki do wody, skoki narciarskie, strzelectwo, szermierka, taekwondo, tenis stołowy, teqball, triathlon oraz wspinaczka sportowa.

Na mocy porozumienia z głównym organizatorem, Rzeszów będzie gościł skoczków do wody, którzy o medale igrzysk powalczą w 13 konkurencjach. Na listach startowych jest 150 reprezentantów 20 krajów. Zawodnicy będą skakać m.in. z 10-metrowej wieży oraz trampolin: 1- i 3-metrowej. Rywalizacja będzie rozgrywana indywidualnie i drużynowo.

Zmagania na basenie przy ulicy Matuszczaka rozpoczną się w czwartek (22 czerwca) i potrwają do 28 czerwca. Karnety i bilety można kupować na stronie tickets.european-games.org. Harmonogram rywalizacji skoczków znajdziecie TUTAJ

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Współorganizacja Igrzysk Europejskich to dla Rzeszowa znakomita okazja do promocji. Cieszę się, że będziemy gościć światową czołówkę skoczków do wody, wśród których są także nasi reprezentanci, trenujący na co dzień na basenie przy ul. Matuszczaka. Trzymam za nich kciuki – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszowski obiekt, na którym zostaną rozegrane igrzyska, został oddany do użytku końcem ub. r. To jeden z najnowocześniejszych w Europie kompleksów do uprawiania sportów wodnych, na czele ze skokami. Codziennie trenuje tu setki sportowców z wielu rzeszowskich klubów, w tym sekcja skoków do wody Stali Rzeszów.

Koszt organizacji Igrzyska Europejskich 2023 szacowany jest na 2 mld euro. Rzeszów do imprezy dokłada, jak wynikało z wcześniejszych zapowiedzi, 650 tys. zł. Pierwszą edycję igrzysk zorganizowano w 2015 roku w Baku (Azerbejdżan), drugą w 2019 roku – w Mińsku. Do stolicy Białorusi wówczas przyjechało 40 tys. kibiców. 

Organizatorzy spodziewają się, że igrzyska w Polsce zobaczy ok. 500 tys. kibiców. Zawody odbywające się w ramach Igrzysk Europejskich organizowane są w randze Mistrzostw Europy, jak również stanowią kwalifikacje olimpijskie w wybranych sportach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. 

Szczegółowe informacje na temat imprezy można znaleźć na www.european-games.org/pl. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama