Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Zawody w skokach do wody mają się odbyć w Rzeszowie w ramach III Igrzysk Europejskich 2023. 

Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Przez 12 dni najlepsi sportowcy ze Starego Kontynentu będą walczyć o medale samych igrzysk w 24 dyscyplinach, z czego 19 stanowić będą także o olimpijskie kwalifikacje.

Część zawodów będzie mieć rangę mistrzostw Europy. W Igrzyskach Europejskich ma wziąć udział około 7000 sportowców z 50 krajów. Gospodarzem imprezy są Kraków i województwo małopolskie. Rywalizacja odbywać się będzie w 11 miastach.

Najwięcej sportów gościł będzie Kraków. Sportowcy mają rywalizować także w Chorzowie, Krynicy-Zdrój, Zakopanem, Nowym Targu, Tarnowie, Wrocławiu, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Krzeszowicach i właśnie w Rzeszowie.

W naszym mieście planowane są skoki do wody na nowym basenie przy ulicy Matuszczaka. Jak zaznacza Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, miasto prowadzi jeszcze rozmowy z komitetem organizującym igrzyska i są one w trakcie. 

– Miasto Rzeszów oraz województwo podkarpackie są gotowe dołożyć na organizację po 650 tysięcy złotych – przekazuje Gubernat, dodając, że do tej pory nie podpisano jeszcze żadnych porozumień z organizatorami. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– I nie ma ostatecznej decyzji, czy zawody w Rzeszowie zostaną zorganizowane – zaznacza Bartosz Gubernat.

Igrzyska Europejskie to mało znana impreza sportowa, która odbywa się co cztery lata. Pierwszą edycję igrzysk zorganizowano w 2015 roku w Baku (Azerbejdżan), drugą w 2019 roku – w Mińsku. Do stolicy Białorusi wówczas przyjechało 40 tys. kibiców. 

Imprezę w Polsce ma finansować rząd, choć są sprzeczne informacje, ile pieniędzy ona pochłonie. Padają kwoty od 300 mln do nawet 1,7 mld zł. Część kosztów na swoje barki biorą samorządy. Organizatorzy spodziewają się, że igrzyska zobaczy ok. 500 tys. kibiców. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama