Zdjęcie: agencja Bogaczewicz

Usługi komunalne i społeczne Rzeszów ma najlepsze w Polsce – tak wynika z Indeksu Zdrowych Miast 2022. Stolica Podkarpacia została także wysoko oceniona kategoriach zdrowie i edukacja. 

Indeks Zdrowych Miast 2022 przygotowali eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej, sieci Grupy Lux Med oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Sprawdzono 66 największych polskich miast pod kątem zapewniania najlepszych warunków do życia.

Twórcy Indeksu Zdrowych Miast zadali sobie wiele pytań, m.in., co oznacza termin zdrowe miasto, co robią miasta, by poprawić jakość życia, a zarazem zdrowie mieszkańców. Zwracali też uwagę nie tylko na praktyki polskich, ale również zagranicznych miast. 

„Skupiliśmy się na miastach na prawach powiatu, aby móc porównać jednostki samorządu terytorialnego, które mają podobne zadania i funkcje” – mówi dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki warszawskiej SGH, cytowana w raporcie.

8 obszarów

Eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, biorących udział w projekcie, wskazali co i w jaki sposób wpływa na jakość życia i zdrowie mieszkańców miast, oraz które spośród nich są najlepszymi miejscami do życia.

W 8 obszarach – zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowiska, infrastruktura, przestrzeń – zbadano m.in. programy zdrowia, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza.

„Indeks jest narzędziem, które bardzo szeroko pokazuje, co jest ważne dla mieszkańców, na jakie aspekty zwrócić uwagę i w co inwestować, aby stworzyć zdrową i zrównoważoną przestrzeń miejską” – czytamy w raporcie Indeks Zdrowych Miast 2022.

Rzeszów na piątkę 

Z badań wynika, że najzdrowszym miastem w Polsce jest Warszawa. Obok niej na podium znalazły się Opole i Chorzów. Rzeszów wśród 66 przebadanych miast zajął bardzo wysokie piąte miejsce. Za stolicą Podkarpacia znalazły się m.in. Gdynia, Sopot, Poznań, Wrocław.

Rzeszów okazał się liderem w kraju w usługach komunalnych i społecznych. Chodzi m.in. o centra kultury, domy i ośrodki kultury, kluby i świetlice na 10 tys. osób, dzieci w żłobkach i klubach na 1000 dzieci w wieku do 3 lat, liczbę obiektów sportowych na 100 tys. osób, przestępstwa na 1000 mieszkańców i awarie wodociągów na 1 km sieci.

Rzeszów pierwsze miejsce zajął także w kategorii Ludność i pokolenia. W tym przypadku autorzy raportu analizowali m.in. medianę wieku mieszkańców, saldo migracji.

Właściwy kierunek 

Rzeszów wysoko oceniono także w kategorii Zdrowie (8. miejsce), a także w kategorii Edukacja (9. miejsce w Polsce), gdzie pod uwagę brano m.in. uczestnictwo dzieci w wieku 3-5 lat w edukacji przedszkolnej, wyniki egzaminów ósmoklasisty i maturalnego.

– Kierunek działań społecznych i inwestycyjnych w Rzeszowie jest bardzo dobry – komentuje wyniki Indeksu Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Jego zdaniem raport jest też sygnałem do jeszcze intensywniejszych prac, by poprawić wyniki miasta np. w kategorii Zieleń. – W tym roku posadziliśmy ok. 1,3 tys. drzew, w tym blisko 500 dużych, powstały nowe ogrody i parki – przypomina prezydent Fijołek. 

Pełne wyniki Indeksu Zdrowych Miast 2022

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama