Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

Ponad 1000 chórzystów będzie gościć w Rzeszowie, by dzielić się z mieszkańcami stolicy Podkarpacia swoim pięknymi głosami w ramach IX Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores. Wśród zaproszonych gości znajdą się artyści z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier.

IX Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores odbędzie się w Rzeszowie pod hasłem: „Da  Pacem, Domine, In Diebus Nostris”, co znaczy „Obdarz nas, Panie, pokojem w naszych czasach” w dniach 7-10 września.

Ideą przewodnią wydarzenia będzie modlitwa o pokój w regionie i świecie. Kongres nawiąże również do zbliżającego się 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także stanie się okazją do świętowania 25-lecia Polskiej Federacji Pueri Cantores.

– Organizowany Kongres jest spotkaniem chórzystów z całej Polski, w trakcie którego młodzi ludzie mają  okazję do wspólnych spotkań, koncertów i modlitwy poprzez piękny śpiew chóralny – informuje Monika Konopka z biura prasowego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

– Wydarzenie jest również świetną okazją, by pielęgnować tradycje muzyki kościelnej i wartości chrześcijańskich, jako wspólnego dziedzictwa historycznego, społecznego i kulturalnego narodów Międzymorza – dodaje.

W wydarzeniu weźmie udział ok. 1000 chórzystów z całej Polski i z zagranicy – z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier. Na zaproszenie organizatorów, czyli Polskiej Federacji  Pueri Cantores i Katedralnego Chóru Chłopięco – Męskiego Pueri Cantores Resovienses, zgłosiło się blisko 30 chórów z Polski i  4 chóry z zagranicy.

W programie Kongresu znajdzie się koncert galowy, który odbędzie się 9 września w  Katedrze Rzeszowskiej z udziałem ok. 1500 widzów,  wszystkich chórów i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, gdzie wykonane zostanie przez wszystkich chórzystów jednocześnie m.in. „Alleluja” G.F. Haendla, „Te Deum” F.J Haydna i nigdy jeszcze nieprezentowany publicznie w całości hymn „Da pacem, Domine” Dominika Lasoty – utalentowanego młodego, rzeszowskiego kompozytora.

Ponadto, w planach są również trzy większe wydarzenia, które odbędą się na rzeszowskim Rynku oraz kościele farnym, a także 9 koncertów w ramach „Nocy Chórów”, flash mob w jednej z galerii handlowych w Rzeszowie oraz koncert towarzyszący w Łacińskiej Katedrze we Lwowie.

Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores zrzesza ok. 40 tys. młodych chórzystów z 35 krajów świata (na wszystkich kontynentach). Od 8 lat przewodniczy jej Polak, ks. Robert Tyrała. Do światowej organizacji należą od 1992 r. także polskie chóry (obecnie w liczbie 37) zjednoczone  w Polskiej Federacji Pueri Cantores założonej 25 lat temu w Tarnowie z inicjatywy ks. Andrzeja Zająca.

PROGRAM

7 września (czwartek)

– 16:00 – 17:00 – Przemarsz w orszaku chórów Pueri Cantores – Aleja Lubomirskich – ul. 3 Maja – ul. Tadeusza Kościuszki – Rynek w Rzeszowie

– 17:00 – 19:00 – Ceremonia otwarcia kongresu– Rynek w Rzeszowie

8 września (piątek)

– 9:30 – 13:30 – Modlitwa o pokój – z udziałem wszystkich chórów, Kościół Farny w Rzeszowie w formie nabożeństwa do MB Królowej Pokoju

– 14:00 – 15:00 – Spotkanie przedstawicieli chorów z władzami duchownymi, miasta, regionami i przedstawicielami pracy – konferencja prasowa, sala kolumnowa Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie

– 18:00 – 22:00 – Noc Chórów – 9 koncertów w ramach Nocy Chórów „Owoce Ducha”

– 18:00 – „Owoce duch”, fontanna multimedialna – aleja Lubomirskich, Rzeszów

– 19:00 – „Pokój i Miłości”, Kościół Akademicki Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Jadwigi Królowej– al. Rejtana

– 19:00 –  „Pokój i Radość”, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa Sebastiana Pelczara – ul. Lwowska 46

– 19:30 – „Pokój i Cierpliwość”m Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Saletyńskiej – ul. Dąbrowskiego 71

19:00 – „Pokój i uprzejmość”, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa – ul. Partyzantów 38

– 19:00 – „Pokój i Dobroć”, Parafia Pw. Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim – ul. Kościelna 4

– 19:00 – „Pokój i Wierność”, Parafia Pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej – ul. Narutowicza 6, 36-100

– 19:00 – „Pokój i Łagodność”, Kościół Narodzenia NMP – ul. Jana Pawła II, Sędziszów Małopolski

– 19:00 – „Pokój i Opanowanie” – Kościół Chrystusa Króla – ul. Józefa Jałowego 37A

9 września (sobota)

– 10:00 – 16:00 – Piknik Chóralny– dla chórów i gości uczestniczących w Kongresie – Miasteczko Akademickie Politechniki Rzeszowskiej, ul. Akademicka

– 19:30 – Koncert Galowy z okazji 25-letniaJubileuszu Federacji Pueri Cantores – Katedra pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, aleja Sikorskiego 21, Rzeszów

10 września (niedziela)

– 12:00 – 13:30 – Msza święta na zakończenie Kongresu – Katedra pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, aleja Sikorskiego 21, Rzeszów

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: