Pomoc weteranom wojennym po amputacji kończyn, rehabilitacja psychiczna oraz ta aktywna – poprzez sport, były głównymi tematami konferencji RE:Hub dotyczącej pomocy ofiarom wojny na Ukrainie.
Wzrasta liczba amputacji
W ciągu prawie trzech lat od rozpoczęcia wojny, amputacji musiało poddać się ponad 90 tys. osób. Szacuje się, że liczba ta gwałtownie wzrośnie z powodu wysokiego poziomu infekcji, oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i brak laboratoriów.
W obliczu trudnej sytuacji w Ukrainie, spowodowanej ogromem zniszczeń i ludzkich nieszczęść, miasto Rzeszów okazuje solidarność i stara się wspierać wszelkie działania związane z przywróceniem sprawności motorycznej ofiarom wojny.
Działają w ramach współpracy
W tej sprawie już 28 września 2023 roku podpisało list intencyjny. Jego stronami są: Miasto Lwów, European Amputee Football Federation, Stowarzyszenie Amp Futbol, Stal Rzeszów Amp Futbol, Klub Sportowy „Don Bosko”, Klub Sportowy „Karpaty” oraz Klub Sportowy „RUCH”.
Sygnatariusze wspólnie rozpoczęli współpracę, która opiera się na organizacji rehabilitacji poprzez Amp Futbol oraz działania zachęcające potencjalnych zawodników do aktywności sportowej.
Zdjęcia: Grzegorz Bukala / UM Rzeszow
Pilotażowy program rehabilitacji
W ramach porozumienia, we Lwowie została powołana pierwsza w Ukrainie drużyna Amp Futbolu – Pokrova Lviv. Drużyna aktualnie gra w Polskiej Lidze Amp Futbolu i wraz z Rzeszowem aktywnie promuje sporty dla osób z amputacjami.
Rzeszów i Lwów wspólnie uruchomiły też pilotażowy program rehabilitacji wtórnej, której uczestnikami są wojenni weterani z Ukrainy – obecnie zawodnicy Amp Futbol. Rehabilitacja wtórna pomoże osobom po amputacjach odzyskać sprawność, powrócić do życia w społeczeństwie, poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami.
Większe grono chętnych do pomocy
W trakcie odbywającej się w rzeszowskim Urban Lab konferencji, dodatkowych 10 podmiotów podpisało list intencyjny zwiększający pomoc rehabilitacyjną dla weteranów wojennych z Ukrainy.
Są to: Miasto Czerkasy, Miejski Klub Sportowy „DNIPRO” w Czerkasach, Organizacja społeczna KP „Pokrova dla ludzi/graczy z amputacją końcówek”, Szpital Kliniczny Pro-Familia Tomasz Łoziński Spółka Komandytowa, BioEngineering.pl Sp. z o.o., Centrum Medycznym Medyk Sp. z o.o., ENForce Medical Technologies Sp. z o.o., Fundacja World For Ukraine (W4UA), Fundacja na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL.
Od początku wojny w Ukrainie Rzeszów był przyczółkiem, gdzie uchodźcy mogli otrzymać pomoc humanitarną po przekroczeniu granicy UE. Za to Prezydent Wołodymyr Zełeński przyznał Rzeszowowi i jego mieszkańcom pierwsze na świecie odznaczenie „Miasto Ratownik”.
(oprac. red)