Zdjęcie: Rzeszów News

Gdzie zrobimy najtańsze zakupy? Na jakim osiedlu infrastruktura sprzyja dzieciom? Gdzie jest najbezpieczniej? Na te i kilka innych pytań daje odpowiedź ranking przeprowadzony przez serwis Otodom, który tym razem pod lupę wziął osiedla.

Serwis Otodom przygotował kolejny ranking. Rzeszowskie osiedla sprawdzano pod kątem: bezpieczeństwa, sąsiadów, zieleni, czystej okolicy, zadbanej okolicy, łatwego dojazdu, czasu wolnego, wygodnych zakupów, cen, infrastruktury dla dzieci.

W rankingu uwzględniono jeszcze jedną kwestię – jaką dzielnicę mieszkańcy chętnie polecają. Okazało się, że rzeszowianie pod tym względem najlepiej oceniają os. Mieszka I. Na podium znalazły się także osiedla: Generała Grota-Roweckiego i Zalesie. Osiedla, których się nie poleca to: Wilkowyja, Tysiąclecia i Krakowska-Południe, Śródmieście-Północ.

– Najlepsze oceny otrzymały rejony, w których jednocześnie jest cisza, spokój i dużo zieleni, ale zlokalizowane blisko ścisłego centrum. Gorsze wyniki zanotowały natomiast starsze osiedla z zabudową z lat, w których stawiano bloki z wielkiej płyty. Wyniki te mają też przełożenie na ceny nieruchomości. Mieszkania i domy w czołowych dzielnicach rankingu faktycznie są droższe, niż w tych ocenionych niżej – twierdzi Andrzej Bałajewicz, ekspert z rzeszowskiego biura Freedom Nieruchomości.

Co ciekawe, w pozostałych kategoriach Rankingu Dzielnic, najchętniej polecane osiedle Mieszka I wcale nie bryluje. Pod względem bezpieczeństwa, infrastruktury dla dzieci, czystości i komunikacji znajduje się w środku stawki, a w kategorii „czas wolny” zajmuje ostatnie miejsce.

W czołówce rankingu osiedle Mieszka I znalazło się pod względem infrastruktury handlowej, poziomu cen towarów i usług (1. miejsce) oraz w kategorii oceniającej sąsiadów.

Gdzie najbezpieczniej?

Jeśli za chodzi o bezpieczeństwo, tu zwycięzcą okazało się os. Pułaskiego. W skali od 1 do 7 mieszkańcy Rzeszowa ocenili poziom bezpieczeństwa na 5,77. To znacznie wyższa ocena, niż krajowa średnia, która wyniosła 5,39.

– Zwycięstwo Rzeszowa w rankingu to dowód na to, że współpraca i zaangażowanie wszystkich służb i instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa w mieście przynosi efekty – przekonuje Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji.

Najbezpieczniejsze dzielnice rankingu otrzymały oceny, które przekroczyły „szóstkę”. Są to osiedla: Pułaskiego (6,14), Nowe Miasto (6,10), Paderewskiego i Drabinianka (6,09) oraz Kotuli (6,06). Żadnej z dzielnic Rzeszowa nie oceniono źle, a stosunkowo najsłabiej wypadły Wilkowyja (5,30), Śródmieście-Północ (5,33) i Generała Grota-Roweckiego (5,36).

Najlepsi sąsiedzi

Z kolei najlepszych sąsiadów mamy na os. Kotuli (ocena 5,11). Drugie miejsce zajęła Baranówka (5,48), a trzecie – Mieszka I (5,40). Najgorzej wypadły Śródmieście Południe, które otrzymało ocenę 4,30, Wilkowyja (4,33) i Śródmieście-Północ.

– Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy Rzeszowa tak postrzegają swoich sąsiadów – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Najbardziej zielono jest natomiast na osiedlach Piastów (6,44), Pułaskiego (6,38) i Staroniwa (6,38). Stosunkowo najniższe noty otrzymały Śródmieście-Północ (5,45), Wilkowyja (5,50) i Mieszka I (5,55).

Gdzie jest najczyściej?

Jeśli zaś chodzi o czystość, to w skali ogólnopolskiej rzeszowskie osiedla wiodą w tej materii prym. W stolicy Podkarpacia w pierwszej trójce znalazły się ocenione na 6,38 osiedla Paderewskiego i Piastów oraz os. Kotuli, które uzyskało notę 6,29.

Kolejnymi świetnie ocenionymi dzielnicami są: Pobitno, Zalesie, Nowe Miasto, Pułaskiego, Tysiąclecia, Krakowska-Południe, Mieszka I, Drabinianka, Baranówka, Generała Grota-Roweckiego i Staroniwa.

Os. Paderewskiego okazało się również najbardziej zadbaną dzielnicą w Rzeszowie (6,23) Na podium znalazły się także osiedla Piastów (6,19) i Kotuli (6,10).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Stosunkowo najmniej zadbanym rejonem Rzeszowa – według Rankingu Dzielnic Otodom – jest Wilkowyja, której mieszkańcy ocenili służby komunalne i schludność na 4,67. Ocenę niższą niż „piątka” otrzymało jeszcze tylko Śródmieście-Południe (4,80). Wszystkie pozostałe osiedla stolicy Podkarpacia uzyskały dość wyrównane wyniki – pomiędzy 5,50 a 6.

Gdzie łatwo dojechać?

Niebagatelne znaczenie w codziennym życiu mieszkańców każdego miasta ma łatwość dojazdów. I tu znów wygrało os. Piastów, które osiągnęło zbliżony do ideału wynik 6,83. Bardzo dobrze jest także na os. Pułaskiego (6,36) i Baranówce (6,32).

Aż w 11 spośród 19 dzielnic Rzeszowa ocena to co najmniej „szóstka”, a tylko dwie otrzymały notę niższą niż 5,50. Najgorzej w tej kategorii wypadła Wilkowyja i Nowe Miasto.

A gdzie najlepiej spędza się czas wolny? Według rankingu Otodom na os. Pułaskiego. Jego mieszkańcy wystawili swojej okolicy notę 5,86. Drugie miejsce zajęła Drabinianka (5,37), a trzecie – Śródmieście-Północ (5,27). Ocenione na 5,00 Śródmieście-Południe zajęło dopiero 6. miejsce w rankingu.

Do dzielnic, w których oceny były najniższe, należą osiedla Mieszka I, Wilkowyja, Pobitno i Krakowska-Południe.

Gdzie na zakupy?

Wygodne zakupy zrobimy z kolei na os. Paderewskiego, gdzie mieszkańcy w tej kategorii wystawili mu ocenę 6,77. Na podium znalazły się także osiedla Piastów (6,67) i Mieszka I (6,60). Spośród 19. dzielnic Rzeszowa aż 13 otrzymało oceny wyższe od „szóstki”.
Najniżej ocenionym rejonem stolicy Podkarpacia pod względem wygody zakupów jest Wilkowyja oraz osiedle Generała Grota-Roweckiego.

W rankingu sprawdzono również zadowolenie mieszkańców różnych rejonów kraju z panujących w okolicy cen towarów i usług. Okazało się, że to kolejna kategoria, w której Rzeszów zajął najwyższe miejsce wśród setki największych miast w kraju. Ocena stolicy Podkarpacia to 5,00, a za nią w zestawieniu znalazły się Żory (4,98) i Białystok (4,96). Ogólnopolska średnia ocena zadowolenia z poziomu cen to 4,52.

– To, że mieszkańcy w większości twierdzą, że ceny nie są wygórowane, to bardzo dobra wiadomość. Zarobki w Rzeszowie są na dobrym poziomie, obecnie średnio wynoszą ponad 4 tys. zł – twierdzi prezydent Ferenc.

Najbardziej zadowoleni z poziomu cen towarów i usług są mieszkańcy os. Mieszka I, którzy ocenili go na 5,40. Drugie miejsce zajęły ex aequo osiedla Piastów i Baranówka (po5,35), a trzecie – osiedle Generała Andersa (5,24).

Pięć dzielnic otrzymało oceny niższe od „piątki”. To Wilkowyja (4,22), Śródmieście-Południe (4,40), Krakowska-Południe (4,41), Staroniwa (4,75) i Nowe Miasto (4,97).

Osiedla przyjazne dzieciom

Jeśli zaś chodzi o infrastrukturę przyjazną dzieciom, tu w Rzeszowie prym wiedzie os. Piastów z bardzo wysoką notą 6,65. Drugie miejsce zajęła Baranówka, oceniona na 6,52, a trzecie – osiedle Paderewskiego (6,24). Co najmniej „szóstkę” otrzymały także Pułaskiego, Zalesie, Kotuli i Tysiąclecia.

Zdecydowanie najgorzej wypadło os. Wilkowyja, gdzie ocena to zaledwie 3,22. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama