Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, którym może towarzyszyć silny wiatr, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi – mówią prognozy IMGW. Ostrzeżenia dotyczą głównie terenów południowej Polski. Póki co bezpośredniego zagrożenia dla Podkarpacia nie ma.

Eksperci IMGW wskazują na niż genueński Boris jako przyczynę nadchodzących trudnych warunków atmosferycznych. Na Podkarpaciu nie powinny one wystąpić, jednak służby dmuchają na zimne.

Wczoraj w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się sztab kryzysowy, żeby omówić ewentualne warianty reagowania. Dzisiaj Podkarpacka Straż Pożarna w Rzeszowie opublikowała specjalny przewodnik.

Jak zachować się przed powodzią i co zrobić, gdy nastąpi?

Jeżeli mieszkamy na nisko położonym terenie w pobliżu strumienia rzeki, powinniśmy być świadomi niebezpieczeństwa powodzi. Każda, nawet najmniejsza rzeka może spowodować podtopienie lub zalanie terenu wokół niej.

– Zagrożenie powodziowe możliwe jest również na innych obszarach podczas wystąpienia obfitych opadów deszczu – mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy KW PSP Rzeszów.

Gdy mamy informację, że może dojść do zalania terenu, na którym mieszkamy, naszych domów, budynków gospodarczych, zabezpieczmy budynki przed wodą poprzez uszczelnienie drzwi i piwnic najlepiej workami z piaskiem.

Upewnijmy się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci wiedzą co robić w razie powodzi.

Nauczmy dzieci jak wezwać służby ratunkowe

W czasie zagrożenia powodziowego włącz odbiornik na częstotliwość lokalnej stacji radiowej w celu wysłuchania komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania. Miejsca sypialne i najcenniejsze rzeczy przenieśmy na górne kondygnacje budynku. Zabezpiecz dokumenty swoje, swojej rodziny, tak aby nie zostały zniszczone przez wodę. Zgromadź w domu niezbędne zapasy niepsującej się żywności oraz czystej wody.

Należy przygotować się do ewentualnej ewakuacji prewencyjnej lub ratowniczej. Zapakujmy dokumenty i najcenniejsze części dobytku. Powinniśmy zabezpieczyć się w odpowiednią ilość źródeł światła. Latarki, świece, zapasowe baterie. Uzgodnijmy z domownikami sposoby porozumiewania się w czasie rozdzielenia.

Poinformujmy rodzinę

Najlepiej przekazać informację o swoim miejscu pobytu wspólnym znajomym lub rodzinie mieszkającej poza terenem zagrożonym powodzią. Usuńmy z terenu posesji pojazdy i przemieśmy je w bezpieczne miejsca.

Usuńmy wszystkie toksyczne substancje, takie jak pestycydy, środki owadobójcze. Jeżeli mamy jakieś zwierzęta, powinniśmy znaleźć dla nich bezpieczne miejsce. Pamiętajmy, aby chwili nadejścia powodzi nie były uwiązane i w razie zaistnienia takiej potrzeby mogły same się uratować.

Wyłączmy zasilanie elektryczne

W czasie powodzi, kiedy pojawi się nagłe zagrożenie powodziowe, wyłączmy główne zasilania elektryczne, odłączmy sieć gazową i wodociągową, a także zamknijmy zasuwy, zawory sieci kanalizacyjnej, zatkajmy kratki ściekowe oraz uszczelnijmy szamba. Mając telefony komórkowe pamiętajmy, aby były cały czas naładowane, zaopatrzmy się w dodatkowe powerbanki.

Włącz radioodbiornik, który jest zasilany bateriami na częstotliwość lokalnej stacji radiowej. Aby uzyskać najnowsze informacje o sytuacji, zazwyczaj radio podaje także informacje o zagrożeniu i sposobach postępowania.

Apteczka i woda

Należy mieć pod ręką apteczkę pierwszej pomocy, niezbędne leki używane przez domowników, niezbędny zapas jedzenia i wody pitnej, ciepłe ubrania, śpiwory i koce. Należy je zgromadzić w górnych partiach domu, mieszkania.

W czasie powodzi nie wolno używać w gospodarstwie domowym wody ze studni, a nie wody gruntowej. W przypadku niebezpieczeństwa natychmiast należy przenieść się na wyżej położone tereny. W przypadku nakazu opuszczenia domu należy to zrobić natychmiast.

Nie wracajmy od razu do domu

Dzieciom znajdującym się pod naszą opieką przypnijmy do ubrań karteczkę z imieniem, nazwiskiem oraz kontaktem do nas. Jeżeli czas na to pozwoli, zostawmy wiadomość dla innych z informacją dokąd i kiedy wyjechaliśmy. Po powodzi należy słuchać komunikatów radiowych i telewizyjnych.

Jak najdłużej należy pozostać poza zasięgiem wód powodziowych, nie wracajmy do domu dopóki władze nie ogłoszą, że jest bezpiecznie oraz nie zostanie przywrócone zaopatrzenie w wodę pitną, usprawniony system kanalizacji i usunięte odpady. Po powrocie do domu sprawdźmy fundamenty, czy nie ma pęknięć, innych uszkodzeń, a w przypadku wątpliwości należy zgłosić to do nadzoru budowlanego i władz samorządowych.

Sprawdźmy dom

Musimy upewnić się, że budynek nie grozi zawaleniem. Sprawdźmy ściany, podłogi, okna i drzwi. Uważajmy na poluzowane tynki i sufity. Budynki, które znalazły się w zasięgu zalania nie tylko przy głównym nurcie. Po ustąpieniu wód mogą zachowywać niestabilnie.

Wyrzućmy całą żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, a do celów spożywczych używajmy tylko wody butelkowanej lub dowożonej beczkowozami przeznaczonymi do wożenia wody pitnej. Brygadier Marcin Betleja, Rzecznik Prasowy Podkarpackiego, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

(Red, KW PSP Rzeszów)

Reklama