Projektowanie pokoju dla nastolatka wiąże się z licznymi wyzwaniami, wynikającymi z konieczności połączenia funkcjonalności pomieszczenia ze zmieniającymi się zachciankami jego przyszłego użytkownika. O czym pamiętać podczas urządzania takiego wnętrza i jakimi zasadami kierować się przy wyborze poszczególnych elementów aranżacji?

Projektowanie pokoju młodzieżowego — jakich zasad przestrzegać?

Urządzając pokój nastolatka, trzeba mieć na uwadze skomplikowany charakter młodego człowieka. Przede wszystkim nie powinno mu się z góry narzucać żadnych konkretnych rozwiązań. Zanim zdecydujesz się na określony projekt wnętrza, postaraj się poznać potrzeby i oczekiwania jego przyszłego użytkownika. Pomieszczenie powinno gwarantować mu tak potrzebną w tym okresie prywatność oraz możliwość wyrażania siebie.

Pamiętaj więc, że estetyka, która podoba się Tobie, niekoniecznie musi przemawiać do nastolatka. Spróbuj tak zaprojektować wnętrze, aby wpisywało się ono w gusta młodego lokatora. Dowiedz się, jakie style mu się podobają, ale jednocześnie przygotuj się na to, że takie preferencje mogą się bardzo szybko zmieniać. W miarę możliwości sięgaj więc po uniwersalne rozwiązania, które w razie potrzeby łatwo będzie dostosować do nowej aranżacji.

Jak zaprojektować mody i użyteczny pokój dla nastolatka?

Podczas projektowania pokoju młodzieżowego należy zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy aranżacji:

Kolorystyka wnętrza

Praktycznym wyborem w zakresie kolorystyki ścian okażą się wszelkie stonowane barwy, takie jak beże, biele czy odcienie szarości. Stanowią one bowiem wysoce uniwersalne tło, które doskonale sprawdzi się w przypadku częstych przemeblowań. Zwróć jednak uwagę na to, że wielu nastolatków marzy o zdecydowanie bardziej wyrazistych kolorach pokoju. Czerwień, błękit, róż czy granat często lepiej wpiszą się w charakter i gusta młodego człowieka. Poszukaj więc złotego środka, który pozwoli Ci nieco urozmaicić aranżację. Możesz na przykład nadać intensywną barwę tylko jednej ze ścian lub zdecydować się na tapetę łączącą różne kolory.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Praktyczne meble

Wybór mebli do pokoju młodzieżowego powinien być podyktowany przede wszystkim ich użytecznością. Zwróć uwagę między innymi na to, aby zapewniały one nastolatkowi wystarczająco dużo miejsca do przechowywania. W jednym pomieszczeniu znajdą się przecież wszystkie jego ubrania, akcesoria, kosmetyki, zabawki, książki i przybory szkolne. Poza tym stawiaj raczej na lekkie, stosunkowo mobilne meble. Pozwoli to na częste zmiany ich układu, gwarantując młodemu lokatorowi możliwość dostosowywania wnętrza do aktualnych potrzeb i nastroju.

Oświetlenie

Podczas projektowania pokoju dla nastolatka miej na uwadze, że pomieszczenie to musi łączyć wiele różnych funkcji. Służy ono przecież jako sypialnia, ale także jako miejsce do nauki, zabawy czy spotkań ze znajomymi. Każda z tych czynności wymaga natomiast zupełnie innego oświetlenia. W aranżacji wnętrza sięgnij więc po różne modele lamp, które zapewnią każdy niezbędny rodzaj światła — od ogólnego, przez funkcjonalne, aż po dekoracyjne. Pamiętaj, że koncentracji i nauce sprzyja oświetlenie stosunkowo chłodne, a wypoczynkowi zdecydowanie cieplejsze. Zwróć na to uwagę, wybierając żarówki lub diody do pokoju młodzieżowego.

Dekoracje

O ile decyzji dotyczących malowania czy meblowania pokoju nastolatek nie powinien podejmować samodzielnie, o tyle warto pozostawić mu swobodę w zakresie wyboru dekoracji. Do najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych we wnętrzach młodzieżowych należą plakaty w ramkach czy specjalne naklejki na ściany. Często spotykanym elementem okażą się również lustra, pomagające nastolatkom w dbaniu o urodę i opracowywaniu nowych kreacji. Ze względów praktycznych warto zainteresować się także dywanami, roletami, dodatkowymi poduszkami czy workami sako.

Stanowisko pracy

Czy tego chcemy, czy nie, nastolatki spędzają przed komputerem mnóstwo czasu. Nie oznacza to jednak wcale, że oddają się wówczas wyłącznie bezmyślnej rozrywce. Choć chwila wytchnienia również im się należy, komputer służy im też do nauki, rozwijania zainteresowań czy prowadzenia życia towarzyskiego. Przy biurku warto im więc zagwarantować maksimum komfortu idącego w parze z bezpieczeństwem. Mowa oczywiście o meblach wspierających zachowywanie zdrowej postawy. Przydadzą Wam się zatem ergonomiczne krzesła biurowe czy regulowane uchwyty na monitor.

Projektowanie pokoju młodzieżowego — od czego zacząć?

Jeśli przytłacza Cię konieczność uwzględnienia w aranżacji wszystkich opisanych wyżej aspektów, nie musisz robić tego samodzielnie. Projektowanie pokoju młodzieżowego warto powierzyć specjaliście, który na podstawie wstępnych informacji dobierze najlepsze rozwiązania zarówno z Twojej perspektywy, jak i z punktu widzenia nastolatka. Zapoznaj się więc z ofertami fachowców, dostępnymi na platformie Fixly i w innych tego typu serwisach, a następnie podejmij współpracę z doświadczonym projektantem wnętrz!

Reklama