Zwyciężczyni 61. Konkursu Eurowizji zaśpiewa w sobotę wieczorem na Rynku w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. Przed Jamalą wystąpi także ukraińska Atmasfera. 

[Not a valid template]

 

33-letnia Jamala, a właściwie Susana Dżamaładinowa z Ukrainy jest krymską Tatarką. O Jamali zrobiło się głośni w maju, gdy w Sztokholmie wygrała 61. Konkurs Eurowizji. Jej niepowtarzalna barwa głosu oraz mistrzowskie wykonanie piosenki „1944” pozwoliło na zajęcie 1. miejsca w tym konkursie.

Ukraińska wokalistka prezentuje muzykę o mieszanych stylach, m.in. soul, jazz, rhythm&blues, muzykę elektroniczną i gospel.  Karierę wokalną rozpoczęła już w wieku 9 lat, śpiewając pieśni krymskotatarskie.

Po ukończeniu szkoły muzycznej w klasie fortepianu, Jamala zdobyła dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej imienia Czajkowskiego w Kijowie na kierunku śpiewu operowego.

Po szkole Jamala chciała poświęcić się muzyce klasycznej, planując karierę solistki, w słynnej opery La Scala Milan. Niemniej jednak jej prawdziwa pasja do jazzu i eksperymentów z muzyką orientalną zaprowadziła ją na liczne sceny konkursów muzycznych m.in. w Rosji i na Ukrainie.

Jamala ma na koncie kilka płyt (ostatni album wydała w 2011 roku pt. „For Every Heart”), a także role w filmach i musicalach.

Jamala w sobotni wieczór wystąpi na Rynku w Rzeszowie. Wcześniej będzie gościem klubu festiwalowego Europejskiego Stadionu Kultury na rzeszowskich bulwarach. Spotkanie z wokalistką rozpocznie się o godz. 13:00. Wstęp bezpłatny.

Starożytne języki na Rynku

Zanim Jamala wieczorem wejdzie na scenę Rynku, wystąpi na niej ukraińska Atmasfera, dzięki której będziemy świadkami śpiewów w starożytnych językach.

Atmasfera (czterech mężczyzn i dwie kobiety) gra muzykę z pogranicza folk, indie, world music, etno-fusion w połączeniu z formami klasycznej i współczesnej muzyki, improwizacjami. Repertuar zespołu to kompozycje własne, oparte na oryginalnych tekstach.

Muzyków cechuje niezwykła otwartość i wciąż poszukują nowych form wyrazu.  Śpiewają po ukraińsku, angielsku, a nawet w językach starożytnych. Mówi się o nich, że są objawieniem sceny ukraińskiej. Razem grają od 2003 roku.

Nazwa zespołu składa się z dwóch słów: „atma”, co oznacza osobę, oraz „sfera” – przestrzeń, która dotyczy tego, co otacza tę osobę – jej wewnętrznego świata, uczuć i emocji.

Atmasfera występowała m.in. na międzynarodowych festiwalach: Chervona Ruta (2005), Musical Ostrow (2006), Ethno Evolution (2006), Niv-rock (2006), The Global Battle of the Bands 2007.

Zespół grał również w Polsce, m.in. podczas na warszawskich festiwalach EtnoCross Festiwal, Etniczne Inspiracje i Latający Holender, a także kilkukrotnie na Przystanku Woodstock.

Koncert Atmasfery i Jamali na Rynku rozpocznie się o 19:00.

ESK 2016 potrwa do niedzieli (26 czerwca). Szczegółowy program Festiwalu znajdziecie TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama