Zdjęcie: Fototeka FINA
Reklama

W piątek (16 sierpnia) w Rzeszowie rozpocznie się przegląd filmów Michała Waszyńskiego, niezwykle aktywnego w dwudziestoleciu międzywojennym reżysera filmowego, człowieka o niezwykle barwnym i intrygującym życiorysie.

Michał Waszyński na przestrzeni 20 lat zrealizował aż 40 filmów. Był reżyserem, producentem i scenarzystą, współpracował z Adolfem Dymszą, Eugeniuszem Bodo, Orsonem Wellesem. Uważany jest za odkrywcę talentów światowego kina – Sophii Loren i Audrey Hepburn. Na kartach historii kinematografii zapisał się „Dybukiem”, pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym zrealizowanym w języku jidysz z 1937 roku.

Spotkania z klasyką filmową „Jaśnie Pan Waszyński” odbędą się od piątku do niedzieli (16-18 sierpnia) w Wojewódzkim Domu Kultury (Okrzei 7) oraz na rzeszowskim Rynku, gdzie codziennie o godzinie 20:30 odbywać się będą projekcje plenerowe.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W programie 8 filmów – doskonałych komedii i fars oraz wybitnych dramatów w gwiazdorskiej obsadzie. Na ekranie pojawią się ulubieńcy polskiej publiczności: Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Zula Pogorzelska, Szczepko i Tońko, Elżbieta Barszewska. Hoolywoodzki blichtr wniosą Audrey Hepburn i Gregory Peck, bohaterowie „Rzymskich wakacji”, przy których Waszyński pracował w roli kierownika artystycznego.

Biografię i twórczość Michała Waszyńskiego przybliżą spotkania z ekspertami oraz dokumentalny film biograficzny „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Projekcjom towarzyszą warsztaty kultury żydowskiej, które w piątek (16 sierpnia) odbędą się w Estradzie Rzeszowskiej. – Zapraszamy na spotkania z wielkim kinem, z wyjątkowymi filmowcami – zachęca Marta Kraus, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej, która wspólnie z WDK, Estradą Rzeszowską i miastem Rzeszów są organizatorami przeglądu.

PROGRAM PRZEGLĄDU: 

16 sierpnia (piątek)

Estrada Rzeszowska, ul. Jagiellońska 24

Warsztaty:

– 12:00-13:30 Wszystko, czego zawsze chcieliście dowiedzieć się o kulturze żydowskiej

– 14:00-15:00 Di kaczke, di żabe, di lonke – mini lekcja języka jidysz

Obowiązują zapisy. Rezerwacji można dokonać przesyłając dane (imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz informację o wybranym warsztacie) na adres: office@podkarpackiefilm.pl

Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7

– 16:30 DWANAŚCIE KRZESEŁ, reż. Michał Waszyński, Mac Fric, 1933, 66 min.

Komedia o fryzjerze, który w spadku otrzymuje… 12 krzeseł. Kiedy je sprzedaje, okazuje się, że nie były to zwykłe meble. W roli głównej ukochany przez publiczność Adolf Dymsza.

– 18:00 ANTEK POLICMAJSTER, reż. Michał Waszyński, 1935, 90 min.

Popis aktorski Adolfa Dymszy, który gra tu warszawskiego „morowego chłopa”, niewinnie ściganego przez policję rosyjską za “knowania antypaństwowe”. Antek  przywdziewa mundur policmajstra i w prowincjonalnym mieście przyjmowany jest z najwyższymi honorami. Dodkowi partnerują: Mieczysława Ćwiklińska, Antoni Fertner, Konrad Tom i Maria Bogda, muzykę do filmu napisał Henryk Wars.

Projekcji towarzyszy spotkanie z Katarzyną Wajdą – filmoznawczynią, filmografką w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym

Scena na Rynku (kino plenerowe)

– 20:30 DYBUK,  reż. Michał Waszyński, 1936, 100 min.

Gdy związek Lei i Chonena jest zagrożony, zrozpaczony młodzieniec zaczyna wątpić w istnienie Boga i wzywa na pomoc szatana. Trafiony piorunem umiera, ale w dniu ślubu wstępuje w swoją ukochaną jako dybuk. Zrealizowany w języku jidysz film wyróżniający się wybitnymi walorami artystycznymi.

Zdjęcie: Fototeka FINA

17 sierpnia (sobota)

Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7

– 16:00 ABC MIŁOŚCI, reż. Michał Waszyński, 1935, 96 min.

Miłosne perypetie zakochanego w pannie Helence Wincentego Poziomki. Jedna z najbardziej udanych komedii z udziałem Adolfa Dymszy.

Zdjęcie: Fototeka FINA

– 18:00 KSIĄŻĘ I DYBUK, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, 2018, 80 min.

Jak to się stało, że Mosze Waks – syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia, został Michałem Waszyńskim – najbardziej popularnym polskim reżyserem okresu dwudziestolecia międzywojennego a zmarł w Hiszpanii jako książę Michele Waszyński – hollywoodzki producent i polski katolicki arystokrata na wygnaniu? Jeden z najciekawszych dokumentów polskich ostatnich lat.

Projekcji towarzyszy spotkanie z producentką filmu Małgorzatą Zacharko;

Scena na Rynku (kino plenerowe)

– 20:30 ZNACHOR,  reż. Michał Waszyński, 1937, 100 min.

W wyniku wypadku chirurg traci pamięć. Wszystko się zmienia gdy pewnego dnia przychodzi mu operować młodą kobietę. Znakomity melodramat oparty na bestsellerowej powieści z doskonałymi kreacjami aktorskimi.

Zdjęcie: Fototeka FINA

18 sierpnia (niedziela)

Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7

– 16:00 JAŚNIE PAN SZOFER, reż. Michał Waszyński, 1935, 50 min.

Eugeniusz Bodo, Ina Benita i Antoni Fertner w popularnej komedii omyłek, w której lokaj udaje hrabiego, a hrabia decyduje się występować jako szofer. Z 80 minut filmu do dzisiejszych czasów zachowało się tylko 50.

Zdjęcie: Fototeka FINA

– 17:00 BĘDZIE LEPIEJ, reż. Michał Waszyński, 1936, 91 min.

Szczepcio i Tońcio, gwiazdy legendarnej audycji Wesoła Lwowska Fala, w filmowej roli lwowskich batiarów, którzy muszą zaopiekować się porzuconym niemowlęciem.

Zdjęcie: Fototeka FINA

Scena na Rynku (kino plenerowe)

– 20:30 RZYMSKIE WAKACJE, reż. William Wyler, 1953, 118 min.

Młoda księżniczka ucieka, chcąc incognito poznać Rzym. Pomaga jej reporter, szukający tematu na pierwszą stronę gazety. Klasyka kina – urzekająca amerykańska komedia z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie. W razie niepogody projekcje plenerowe odbędą się w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei 7. 

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: