Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Najpierw była manifestacją, dziś rowerzyści traktują ją jak swoje święto. O czym mowa? O rzeszowskiej Masie Krytycznej, przejeździe rowerzystów ulicami naszego miasta organizowanymi od 10 lat przez stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl.

Stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl i akcja Masa Krytyczna będą świętować w piątek (28 lipca) swoje 10-lecie. Z tej okazji rzeszowscy rowerzyści zaplanowali 10-kilometrową trasę, które będzie przebiegać m.in. przez osiedla Grota-Roweckiego, Drabiniaka, czy Paderewskiego.

Ponadto, uczestnicy przejazdu otrzymają naklejki akcji „150”, która zwraca uwagę na to, aby między samochodem a rowerzystą w trakcie wymijania zachować odpowiednią, bezpieczną dla cyklisty odległość.

Rowerzyści podczas jubileuszowej Masy Krytycznej liczą również na wsparcie ze strony jej uczestników.

„Podczas przejazdu odbędzie się zbiórka publiczna do puszek. Z zebranych pieniędzy chcemy kupić szprychówki [zalaminowana kartka z ciekawym wzorem, najczęściej rozmiaru A8, umieszczana między szprychami roweru – przyp. red.] oraz inne rzeczy związane z organizacją Masy Krytycznej, takie jak: nagrody, które losujemy wśród uczestników przejazdu czy kamizelki odblaskowe dla wolontariuszy zabezpieczających nasze przejazdy” – czytamy na Facebooku stowarzyszenia.

Pierwsza Masa Krytyczna była swego rodzaju aparatem „bojówkowym” rzeszowskich rowerzystów.

– Pierwszy przejazd miał być wyrazem sprzeciwu wobec polityki Tadeusza Ferenca, by rowerzystów nie wpuszczać na deptaki – wspomina Daniel Kunysz, obecny szef stowarzyszenia.

– W ten sposób sprzeciwialiśmy się też innym rzeczom, które uderzały w rowerzystów. Początkowo poprzez Masę Krytyczną chcieliśmy zamanifestować, że w ogóle w mieście jesteśmy i jest nas dużo. Dziś przejazdy traktujemy jak święto, gdzie miłośnicy jednośladów spotykają się, wymieniają doświadczenia, zawierają przyjaźnie – dodaje.

Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Jeśli chodzi o samo stowarzyszenie Rowery.Rzeszów.pl, to obecnie tworzy go około 20 osób. Jego działacze w dalszym ciągu chcą dbać o to, by w stolicy Podkarpacia nie zaniedbywano infrastruktury rowerowej. Obiecują również, że większy nacisk położą  na imprezy – pikniki rodzinne, wspólne wyjazdy za miasto czy wyścigi rowerowe dla amatorów.

Aby jednak to wszystko było możliwe Stowarzyszenie poszukuje nowych członków. Każdy chętny może zajrzeć na rowery.rzeszów.pl – tam znajduje się zakładka „Dołącz do nas!”, w której można znaleźć potrzebne informacje.

– Można śmiało do nas pisać maile, dzwonić, zadawać pytania podczas Masy – na wszystkie odpowiemy i poinformujemy o naszych oczekiwaniach – zachęca Kunysz.

Jubileuszowa Masa Krytyczna rozpocznie się o godz. 18:00 na rzeszowskim Rynku.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama