Na aferę w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie zareagował prezes PiS Jarosław Kaczyński. W prawach członka partii zawiesił wicemarszałka podkarpackiego Jana Burka. Burek ponadto podjął decyzję o zawieszeniu swojej pracy w zarządzie województwa.

– W związku z ostatnimi informacjami dotyczącymi nieprawidłowości dysponowania środkami publicznymi, zawieszam Pana Jana Burka w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie informuję, że sprawa została przekazana do rzecznika dyscypliny Prawa i Sprawiedliwości do wyjaśnienia – napisał w oświadczeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zawiesił Burka po publikacjach mediów dotyczących możliwego konfliktu interesów z udziałem wicemarszałka. W ubiegłym tygodniu dwóch dyrektorów z urzędu marszałkowskiego zostało odwołanych: Konrad Łoboda, zastępca dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego, oraz Paweł Stochmal, zastępca dyrektora Filharmonii Podkarpackiej, prywatnie zięć wicemarszałka Jana Burka.

Łoboda i Stochmal mieli powiązania z firmami, które pracowały dla urzędu marszałkowskiego. W czwartek marszałek Władysław Ortyl nakazał wszcząć kontrolę wewnętrzną. Kontrola ma charakter doraźny.

– Ze względu na istotę problemu i jego wagę,  operacyjne działania kontrolne muszą być racjonalne, aby nie zakłócać ciągłości funkcjonowania urzędu – informuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kontrola w urzędzie rozpoczęła się w piątek. Jej celem jest określenie istoty, wagi i wielkości problemu. Od pierwszych ustaleń zależeć będą wnioski, jakie kierowane będą do marszałka Ortyla.

W poniedziałek na nieformalnym posiedzeniu zebrał się zarząd województwa. Marszałek Władysław Ortyl zwrócił się do wicemarszałka Jana Burka, aby zrezygnował z nadzoru nad Departamentem Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego, który z kolei nadzoruje pracę Filharmonii Podkarpackiej. Burek wyraził zgodę i podczas posiedzenia zarządu we wtorek oficjalnie przyjęte zostaną zmiany organizacyjne w zarządzie.

Nadzór nad Departamentem Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego przejmie członek zarządu Tadeusz Pióro. Marszałek Ortyl deklaruje pełną otwartość przy analizie zaistniałej sytuacji.

Zawieszenie Jana Burka w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości to nie jedyne zmiany po ujawnionej aferze. Burek podjął decyzję, że zawiesza od jutra (13 maja) swoją pracę na stanowisku wicemarszałka. -Jan Burek nadzorował pracę m.in. departamentów kultury i edukacji. – Pieczę nad kulturą przejmie członek zarządu Tadeusz Pióro. Zmiany organizacyjne zostaną przyjęte na wtorkowym posiedzeniu zarzadu – poinformował Rzeszow-News.pl Tomasz Leyko.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama