Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News
Reklama

Kancelaria Prezydenta RP zapewnia, że nie naciskała na prezesa Radia Rzeszów, by ten doniósł do prokuratury na słuchacza rozgłośni, który o Andrzeju Dudzie powiedział, że jest „figurantem” i „osobą pełniącą obowiązki prezydenta RP”.

O doniesieniu Przemysława Tejkowskiego, prezesa Radia Rzeszów, jest już głośno w całym kraju. W czwartek ujawniliśmy, że Tejkowski złożył do prokuratury zawiadomienie o znieważeniu Andrzeja Dudy przez słuchacza rozgłośni, który we wrześniu na antenie programu „Kalejdoskop” o Dudzie powiedział, że jest on „figurantem” i „osobą pełniącą obowiązki prezydenta RP”. Program prowadziła wówczas dziennikarka Grażyna Bochenek, którą Tejkowski ukarał naganą i odsunął od prowadzenia programów na żywo. 

Zdjęcie: Materiały prasowe

Zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta RP, czy w tej sprawie naciskała na Przemysława Tejkowskiego, by złożył zawiadomienie przeciwko słuchaczowi. W piątek otrzymaliśmy odpowiedź, z której wynika, że żadnych nacisków nie było.  

„Przestępstwo z art. 135 par. 2 Kodeksu karnego [publicznego znieważenia prezydenta RP – przyp. red.] jest przestępstwem publicznoskargowym, którego ściganie nie jest zależne od wniosku Prezydenta RP. Prezydent RP nie składał w tej sprawie jakiegokolwiek wniosku do prokuratury” – poinformowało nas biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. 

„Ewentualne postępowanie w tej sprawie prowadzić będzie prokuratura, której Prezydent RP w żaden sposób nie nadzoruje, a w przypadku skierowania aktu oskarżenia, wyrok wyda niezawisły sąd, kierując się zasadami Kodeksu karnego, w tym w szczególności zasady odpowiedzialności karnej” – dodali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

O komentarz do tej sprawy zwróciliśmy się także do Polskiego Radia, któremu podlega Radio Rzeszów. Małgorzata Kaczmarczyk, rzeczniczka PR, odesłała nas jednak do Radia Rzeszów lub Audytorium17, które skupia rozgłośnie regionalne. 

„Grupa Radiowa Audytorium17 jest niezależną spółką zajmującą się wyłącznie reklamą w Regionalnych Rozgłośniach Polskiego Radia, dlatego też nie będziemy komentować tych części działalności wszystkich Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia, które w żaden sposób nie dotyczą Audytorium17” – napisał nam Paweł Paluch, prezes Audytorium17.

Decyzja o tym, czy w sprawie znieważenia Andrzeja Dudy będzie wszczęte śledztwo w Prokuraturze Rejonowej dla miasta Rzeszów ma zapaść w przyszłym tygodniu. Według naszych nieoficjalnych informacji prokuratura odmówi wszczęcia śledztwa. Za publiczne znieważenie prezydenta RP grozi do trzech lat więzienia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama