Krztusiec to zakaźna choroba dróg oddechowych, która może dotknąć ludzi w każdym wieku. Najczęściej dokucza dzieciom i osobom starszym. Zakażenie pałeczką krztuśca doprowadza do zapalenia oskrzeli i tchawicy, co powoduje ostry, napadowy kaszel. Charakterystyczne dla tej choroby jest tak zwane „pianie”, czyli świst oddechowy i duszność towarzysząca przewlekłemu kaszlowi. Kaszel u dzieci i dorosłych może mieć także zupełnie inne podłoże i przebieg. Sprawdźmy, jak można mu zapobiegać i jak leczyć.
Krztusiec i kaszel pozostający długo po infekcji
Osoba przeziębiona czuje się osłabiona, może mieć gorączkę, katar lub kaszel. Często utrzymuje się on jeszcze długo po leczeniu farmakologicznym i po zakończeniu najostrzejszej fazy choroby, kiedy czujemy się już stosunkowo dobrze.
Jest on naturalną reakcją obronną organizmu, który próbuje pozbyć się patogenów czy wydzieliny z dróg oddechowych. Długotrwały kaszel po chorobie potrafi być jednak bardzo meczący. Doprowadza do bólu w klatce piersiowej, w żebrach, bólu głowy, a czasem nawet wymiotów.
Najważniejsze, abynie bagatelizować ostrego i przewlekłego kaszlu, ponieważ może być on spowodowany krztuścem. Nieleczona choroba może doprowadzić do zapalenia płuc czy przepukliny. Dziś obserwuje się wzrost zachorowań na krztusiec, szczególnie wśród nastolatków i młodych dorosłych, którzy ostatni raz byli szczepieni na tę chorobę w dzieciństwie. Kaszel utrzymujący się powyżej siedmiu dni powinien być ostatecznym sygnałem do kontaktu z lekarzem i szczegółowej diagnostyki.
Krztusiec a kaszel alergiczny
Alergie, szczególnie spowodowane alergenami unoszącymi się we wdychanym powietrzu, np. roztoczami, pyłkami roślin, sierścią, mogą objawiać się kaszlem. Jest on często napadowy i niezwykle uporczywy. Wiele osób może pomylić wówczas alergię z krztuścem, tym bardziej że długotrwała ekspozycja na alergeny może doprowadzić do duszności, a nawet świstu charakterystycznego dla krztuśca.
Czy jest sposób, aby rozróżnić alergię od zakażenia pałeczką krztuśca? Przede wszystkim na reakcję alergiczną składa się zwykle kilka symptomów. Obok kaszlu zauważymy również łzawienie oczu, zmiany skórne, nadmiar wydzieliny z nosa, specyficzne uczucie „kuli” lub wydzieliny w gardle czy chrypkę.
Jak radzić sobie z przewlekłym kaszlem?
Jeszcze przed wizytą lub teleporadą u lekarza pierwszego kontaktu, warto zastanowić się nad podłożem kaszlu, a także jego rodzajem i częstotliwością. Czasem trudno rozpoznać, czy kaszel jest suchy czy mokry. W medycznej nomenklaturze kaszel mokry nazywamy produktywnym, natomiast kaszel suchy nieproduktywnym, ponieważ nie wiąże się z potrzebą usuwania z organizmu czynników drażniących.
Na rynku dostępne są dziś preparaty łagodzące kaszel lub pomocne w wykrztuszeniu zalegającej wydzieliny. Syrop na kaszel suchy i mokry zadziała skutecznie w obu przypadkach, dzięki czemu nie musimy już martwić się rozpoznaniem naszego kaszlu. Łatwo dostępne są dziś syropy, kapsułki, a nawet herbatki wspierające układ oddechowy, które pozwalają na opanowanie kaszlu i spokojny sen.
Pamiętajmy, że nawet zwyczajny i niewzbudzający paniki kaszel może wywołać negatywne skutki dla całego organizmu. Dlatego warto zaopatrzyć się w medykamenty, jeszcze zanim uda nam się dostać na wizytę do lekarza, ponieważ istotne jest szybkie i zdecydowane działanie.